Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χάρτες δικτυου διανομής ‘ΔΕΗ‘


gioskg

Recommended Posts

Για την περίπτωση εφαρμογής ΦωτοΒολταικων [ΦΒ] θα με ενδιέφερε να βρω περισσότερα στοιχεία για το υπάρχον δίκτυο ΔΕΗ [ΜΕΣΗ και ΧΑΜΗΛΗ τάση]. Φαντάζομαι ότι αυτό αλλάζει-επεκτείνεται αργά αλλά σταθερά, και αναρωτιέμαι ποια είναι η πιο αξιόπιστη πηγή. ΔΕΣΜΙΕ-ΡΑΕ;

 

Έχω διαβάσει αρκετά άρθρα στον τομέα ΦΒ και εδώ. Νομίζω η κινητικότητα θα αυξηθεί στον χρόνο που έρχεται.

 

Το κόστος σύνδεσης με ΜΤ- ΧΤ είναι βασική οικονομική παράμετρος. Αλλά έχω να παρατηρήσω ότι δεν λαμβάνεται συχνά υπόψη στο οικονομικό υπολογισμό το κόστος γης [ακόμα και αν είναι ήδη κτήση από τον κύριο ενός ΦΒ έργου το αγροτεμάχιο , νομίζω πρέπει να λαμβάνεται υπόψη με κάποιο τρόπο]. Το κίνητρο μου όσον αφορά τους χάρτες δικτύου διανομής είναι να προτείνω περιοχές με χαμηλό κόστος γης, [ειδικά για κεντρική Μακεδονία] [προφανώς όχι πλούσιας αγροτικής παραγωγής].

 

Αν έχετε καμία σκέψη για τον τρόπο υπολογισμού του κόστους γης σε ΦΒ θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.

 

καλό απόγευμα

ΥΓ

Πρώτη ανάρτηση στο φόρουμ και ελπίζω να μην άνοιξα topic σε άσχετο σημείο. Αν ναι με συγχωρείτε.

Υπέθεσα ότι είναι περισσότερο χωροταξικό θέμα παρά θέμα Ηλ-Μηχ. ...

Link to comment
Share on other sites

αν είχες ψάξει καθόλου στο forum πριν ρωτήσεις θα είχες δει ότι υπήρχε συζήτηση για το δίκτυο και με χάρτες πριν κανά μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και εψαξα, και πριν με κατηγορησεις για πλημελια, θα μπορουσες να ρωτήσεις αν έψαξα.

Το μονο μηνυμα με λέξεις κλειδιά ’ΔΕΗ’ ή ‘δίκτυο’ ή ακόμα γενικά ’χάρτες’ ειναι το δικό μου ή αλλα μη σχετικά με το δίκτυο διανομης ηλ. ενέργειας.

 

Δεν ειμαι σίγουρος τι σημενουν τα ‘συνδρομιτικά‘ φόρουμ στην εκτενή αναζήτηση....

 

για του λόγου το αληθές· οσο ειναι αξιόπιστο το google:

 

SEARCH: "site:www.michanikos.gr χάρτες ΔΕΗ"

 

ή ακομα ’site:http://www.michanikos.gr χάρτη φωτοβολταικά’

 

οπότε αν ειναι τοσο ευκολο για σένα πάντα, δεν έχεις παρα να υποδήξεις τη συζήτηση στο φορουμ και να μην είσαι τόσο rigid mr rigit_joint

 

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλα μια ακρη με τους χάρτες θα βγει σιγουρα. Το κυριο μερος της αρχικης ερωτησης μου ειναι π.χ.

1 ενα αγροτεμαχιο 3 στ, με αποσταση 300μ απο δικτυο

2 ενα ’’ 4 στ, με ’’ 500μ ’’ ’’

εχουν το ιδιο κοστος. Γνωριζοντας το κοστος για επεκταση, πως τα συγκρινουμε. Με αλλα λογια πως

υπισερχεται το κοστος γης [ευρο/τμ] στον υπολογισμο?

 

Η περσινή συζητηση για την δυνατότητα κατατμησης αγροτεμαχιου εκτος σχεδίου-και ΖΟΕ ειναι

η εναυση της σκεψης μου. Γιατι φανταζομαι εφοσον επιτρεπεται η κατατμηση, το οριο των 20ΚW γινεται πολυ ελαστικο, εφοσον δεν απαιτεί αρτιότητα. και όπου πατάτες βάζουμε ΦΒ......?

 

 

φιλε rigid xm ναι ευχαριστώ αλλα το ερωτημα μου αφορουσε χαρτες για μεση και χαμηλη ταση. οι χαρτες απο ΡΑΕ στο φορουμ ειναι για υψηλη ταση. Η ΔΕΗ πρεπει να ειναι η μόνη υπευθυνη για το δικτυο μεταφορας αλλα με πανε απο τον αννα στον καιαφα... ειδομεν αυριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ξανανοίγω αυτό το θέμα για να μη δημιουργήσω καινούργιο άσκοπα διότι θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει διαθέσιμο καπου το δικτυο διανομής ενέργειας Υψηλής Τάσης σε shp αρχείο ή kml...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 years later...

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά συνάδελφοι!

Μήπως κάποιος μπόρεσε να βρει τον χάρτη του δικτύου διανομής ηλεκτρικής ενέργειας σε kml / kmz (google earth) ή σε autocad ή σε GIS? Στα site των ΡΑΕ και ΔΕΔΔΗΕ υπάρχει μόνο σαν εικόνα για να την κατεβάσουμε. Ενδιαφέρομαι για ένα τμήμα της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας. Αν έχει βρει κάποιος μεγαλύτερο το δίκτυο θα με βοηθήσει γιατί θα το "κόψω". 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά συνάδελφοι!

Μήπως κάποιος μπόρεσε να βρει τον χάρτη του δικτύου διανομής ηλεκτρικής ενέργειας σε kml / kmz (google earth) ή σε autocad ή σε GIS? Στα site των ΡΑΕ και ΔΕΔΔΗΕ υπάρχει μόνο σαν εικόνα για να την κατεβάσουμε. Ενδιαφέρομαι για ένα τμήμα της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας. Αν έχει βρει κάποιος μεγαλύτερο το δίκτυο θα με βοηθήσει γιατί θα το "κόψω". 

 

 

Ρώτα καλύτερα στην ΔΕΗ. Αν και δεν νομίζω κανένας από δαύτους να κάνει κάν τον κόπο να σου απαντήσει (η ηρωική ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ, αγωνίζεται για τους πολίτες...). άρε και κάνα ηλέφωνο...Αλλά, σιγά τώρα 15Αύγουστο μην υπάρχει ψυχή ζώσα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε,

Απίθανο να απαντήσει η ΔΕΗ. Θα με παραπέμψουν Θεσ/νικη-Αθήνα-Πτολεμαίδα και στο τέλος θα μου πουν ότι είναι απόρρητα. Αυτά τα αρχεία μόνο αν τα έχει κάποιος συνάδελφος αλλιώς δεν τα βρίσκουμε πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.