Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παρατηρήσεις κατά τον έλεγχο στατικής μελέτης.


 
Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

τα πιθανά σφάλματα των προγραμμάτων

Την ευθύνη την φέρει ο μελετητής ή ο ελεγκτής ?

Γιατί εγώ ξέρω κάποτε ήτανε της μόδας κάτι χαρτάκια που γράφανε ότι ευθύνη φέρει ο μηχανικός....δηλαδή με άλλα λόγια οι ελεγκτές κατά εμέ πρέπει να περάσουν από εξετάσεις γιατί δεν τους εμπιστεύομαι...

Link to comment
Share on other sites

Ας αρχίσουμε με ένα απόσπασμα από το Άρθρο 5 Π.Δ. 8/13-07-1993 που μας αφορά:

 

"Β. Τον έλεγχο της στατικής μελέτης και συγκεκριμένα:

 

α) εάν τα σχέδια της στατικής μελέτης (ξυλότυποι) ανταποκρίνονται στα αντίστοιχα αρχιτεκτονικά και περιλαμβάνουν τα προβλεπόμενα από τις προδιαγραφές στοιχεία.

 

β) εάν η τεχνική έκθεση του έργου που συνοδεύει το τεύχος υπολογισμών είναι πλήρης, σαφής και σύμφωνα με τις προδιαγραφές.

 

γ) εάν η μέθοδος που ακολουθήθηκε είναι σύμφωνη με τους ελληνικούς κανονισμούς.

 

Ο έλεγχος της στατικής μελέτης ολοκληρώνεται μέσα σε διάστημα τριών (3) εργάσιμων ημερών από τη διαβίβαση του φακέλου της μελέτης στον αρμόδιο τεχνικό για έλεγχο."

 

Φυσικά δεν ευθύνεσαι παρά μόνο για όσα ελέγχεις...

Δεν πήρε το μάτι μου τίποτα σχετικό για έλεγχο στατικού μορφώματος, διατομών, οπλισμών, υπολογισμών κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Νάτες:

ΠΔ 696/74 προδιαγραφών μελετών από ALDEBARAN http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=447

 

και ΥΠΕΧΩΔΕ 82070/Εγκ.98/89 από erling http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=536

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν ειδικά δικαιώματα. Υπάρχουν μόνο οι υποχρεώσεις πως πρέπει να κάνουν την δουλειά τους. Αυτά είναι γνωστά σ' αυτούς αλλά και σε εμάς, είναι η ίδια νομοθεσία, δεν έχουν και θα ήταν παράνομο αν είχαν, εσωτερική πληροφόρηση διαφορετική. Αυτό που γίνεται είναι εντελώς παράνομο και καθ' υπέρβαση των υποχρεώσεών τους, δλδ με άλλα λόγια, το μακρύ και το κοντό τους. Εδώ θα πρέπει να προβληματισθούμε στο γιατί γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ειδικότερα πρέπει να εξετάζονται σε θέματα καινούργιων κανονισμών. Από αυτούς σήμερα κανένας μα κανένας δεν γνωρίζει Ευρωκώδικες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

συνάδελφοι υπάρχει συγκεκριμένο έντυπο ελέγχου στατικής επάρκειας που μου ζήτησε η Πολεοδομία για να πάρω βεβαίωση νομίμου περιγράμματος για προϋφιστάμενο προ του '55? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.