Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρατηρήσεις κατά τον έλεγχο στατικής μελέτης.


 
Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό θέμα για να περιγράφουμε τις παρατηρήσεις που δεχόμαστε στις μελέτες που καταθέτουμε στις πολεοδομίες, προκειμένου να είμαστε ενημερωμένοι για το τι ζητάνε και να μην καθυστερούμε στον έλεγχο.

Θεωρώ σημαντικό να αναφέρουμε την πολεοδομία καθότι κάποια πράγματα αλλάζουν από πολεοδομία σε πολεοδομία.

 

Πολεοδομία Ευόσμου Θεσσαλονίκης.

1) Στηθαία ακόμα και ύψους 1μ θα πρέπει να γίνονται από οπλισμένο σκυρόδεμα. Να υπάρχει λεπτομέρεια κατασκευής στο σχετικό ξυλότυπο.

2) Δοκοί στις οποίες στηρίζεται ξύλινη αυτοφερόμενη στέγη θα πρέπει να διαστασιολογούνται σε διαξονική κάμψη λόγω των αντιδράσεων της στέγης, κατακόρυφων και οριζόντιων.

Ακόμα και αν δεν προκύπτει οπλισμός παρειάς, ζητούν έναν ελάχιστο οπλισμό 2Φ12/παρειά.

Link to comment
Share on other sites

πολεοδομία καπανδριτίου

 

Επίλυση πισίνας με "κάτι σαν πεπερασμένα αλλά όχι πεπερασμένα" κατά δήλωση του στατικού. (εννοεί τον τρόπο που περιγράφει το fespa). Επίσης να το συνοδεύεις με τεχνική έκθεση σχετικά με τον τρόπο προσομοίσωσης - υπολογισμού. Σε άλλες πολεοδομίες αρκεί ένας υπολογισμός ως τοίχος αντιστήριξης.

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομια Αμαρουσιου Αττικης

Οικοδομικες και ρυμοτομικες γραμμες στους ξυλοτυπους.

 

Πολεοδομια Παλληνης Αττικης (αναλογα τον ελεγκτη)

Λεπτομερεια (τομη με ζευκτα) ξυλινης κεραμοσκεπης εδραζομενης σε πλακα σκυροδεματος.

 

Πολεοδομια Ιωαννινων

Μελετη ηχομονωσης (!) σε κατοικια, αυτο πριν απο 2 χρονια περιπου δεν ξερω αν το ζητανε ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό με τις ρυμοτομικές γραμμές στους ξυλοτύπους. Από 'κει και πέρα η αίσθησή μου είναι υπάρχουν και περιπτώσεις που οι παρατηρήσεις εξαρτώνται από το αν η μέρα έχει πάει καλά στον ελεγκτή. Εννοώ δηλαδή ότι πράγματα που τη μία φορά έχουν περάσει, την άλλη ο ίδιος άνθρωπος τα "κόβει".

Link to comment
Share on other sites

2) Δοκοί στις οποίες στηρίζεται ξύλινη αυτοφερόμενη στέγη θα πρέπει να διαστασιολογούνται σε διαξονική κάμψη λόγω των αντιδράσεων της στέγης, κατακόρυφων και οριζόντιων.

 

γινεται αυτο απο καποιο προγραμμα?ολα τις δοκους σε μονοαξονικη καμψη δεν τις ελεγχουν?

Link to comment
Share on other sites

Fespa

Εφόσον η ξύλινη στέγη είναι αυτοφερόμενη οι δοκοί στις οποίες στηρίζεται είναι ορθογωνικής διατομής.

Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα στη ροπή αδράνειας στην οριζόντια διεύθυνση διότι αλλιώς, αν δηλαδή ήταν πλακοδοκός, θα πολλαπλασιάζονταν με ένα συντελεστή της τάξης του 10.000 προκειμένου να προσομοιωθεί η διαφραγματική λειτουργία.

Έτσι, αν βάλουμε τις αντιδράσεις από τη ξύλινη στέγη, κατακόρυφες και οριζόντιες, θα πάρουμε ορθές τιμές για τα Ν, Μy και Mz της δοκού και στη συνέχεια μ' ένα άλλο πρόγραμμα που ελέγχει σε διαξονική κάμψη θα υπολογίζουμε τον οπλισμό ή θα δούμε αν έχουμε επάρκεια διατομής και οπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομία Αγ. Παρασκευής

-Να φαίνονται οι τρύπες στις πλάκες για τις καμινάδες των τζακιών

-Τοιχεία που λήφθησαν υπόψη για τον υπολογισμό του nv

 

Πολεοδομία Αιγάλαιω

-Τομή στην ανισοσταθμία της θεμελίωσης του φρεατίου του ανελκυστήρα

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα αυτου του topic ειναι πολυ καλο. Ενισχυει ομως την θεση των υπαλληλων πολεοδομιας στο να ζητανε πραγματα οπως αυτο:

"Πολεοδομία Ευόσμου Θεσσαλονίκης.

1) Στηθαία ακόμα και ύψους 1μ θα πρέπει να γίνονται από οπλισμένο σκυρόδεμα. Να υπάρχει λεπτομέρεια κατασκευής στο σχετικό ξυλότυπο."

 

Συγνωμη αλλα παμε καλα; Που το λεει αυτο, αν ειναι να ξεστραβωθω κι εγω; Ποιος ειπε στον κυριο πως μπορει να μου επιβαλει πως θα κανω εγω το στηθαιο μου; Και ποιος του ειπε πως σε ξυλοτυπο φαινονται με λεπτομερεια κιολας, κατασκευαστικα μη φεροντα στοιχεια; Και γιατι να το δεχτω;

 

Ο ρολος ελεκτων ριναι να κοιτανε τον ξυλοτυπο και να δουν εαν συμβαδιζει με ΕΑΚ/ΕΚΩΣ. ΜΟΝΟ αυτο!!! Ολα τα αλλα ειναι χαρτι για περιτυλιγμα απο ατομα που θα ηθελαν να ειναι ελευθεροι επαγγελματιες αλλα... δεν ειναι!

 

Δεν θα ηθελα αυτο το topic να γινει μια συλλογη παραξενιων δημοσιων υπαλληλων, περνώντας ετσι ενα κατεστημενο και ενισχύοντας το.

Αυτα, χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν και ιδιαιτερα τον Χαρη που το ξεκινησε.

Link to comment
Share on other sites

acnt

Άνοιξα αυτό το θέμα για να βοηθηθούν οι συνάδελφοι που πηγαίνουν τακτικά στις πολεοδομίες για στατικό έλεγχο, (είμαι ένας απ' αυτούς), να είναι προετοιμασμένοι για το τι θα ζητήσουν οι ελεγκτές και να γλιτώσουν χρόνο και χρήμα από πήγαινε-έλα λόγω αλλαγών στους ξυλοτύπους που δεν κοστίζουν ιδιαίτερα σε κόπο, χρόνο και χρήμα.

Για κάθε παρατήρηση που κάποιος δε συμφωνεί καλό θα ήταν να ανοίξει ξεχωριστό θέμα.

 

Κεντρική Πολεοδομία Θεσσαλονίκης.

Σε πενταώροφη οικοδομή με pilotis και υπόγειο στην οποία ο αντισεισμικός αρμός προέκυπτε 4cm πολλαπλασιασμένος μάλιστα με SqRt(2) καθότι η όμορη πενταώροφη οικοδομή ήταν προ του 1995, μου ζήτησε να αφήσω αρμό 8cm.

 

Σε δοκό στην οποία δεν είχα απαλλαγή από τον αναλυτικό έλεγχο των βελών κάμψης (αl/d<20) λόγω μικρού ύψους (d=0,40m - l=9,35m), μου ζήτησε πέρα από τον αναλυτικό έλεγχο του βέλους κάμψης να υπάρχει και αναλυτικός έλεγχος του εύρους ρωγμής. Επειδή όμως κι αυτό θεώρησε ότι δεν ήταν αρκετό μου ζήτησε να αυξηθεί τελικά το ύψος της δοκού έως το ελάχιστο για απαλλαγή.

 

Η ανάλυση έγινε με q=1,5 και Κs=30.000. Περιοχή: Συκιές.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα αυτό το θέμα για να βοηθηθούν οι συνάδελφοι που πηγαίνουν τακτικά στις πολεοδομίες για στατικό έλεγχο, (είμαι ένας απ' αυτούς)

Κι εγω! Γι'αυτο εγραψα οτι εγραψα, διοτι ξερω τι εστι να ξητα ο καθενας το μακρυ και το κοντο του, ανουσια πραγματα, μονο και μονο για να δειχθει πως "κανει δουλεια".

Τελος παντων my bad, δεν ξανακριτικαρω το thread. Αν τυχει κατι αξιοσημειωτο, θα συνεισφερω...

Χωρις παρεξηγηση Χαρη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.