Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρατηρήσεις κατά τον έλεγχο στατικής μελέτης.


 

Recommended Posts

Απο όσο γνωρίζω είναι μια τεχνική έκθεση στατικής επάρκειας. Οτι πήγε είδε το ακίνητο, δεν είδε εμφανής ρωγμές, καθιζήσεις και ο Φ.Ο. είναι σε καλή κατάσταση.....

Link to comment
Share on other sites

#manolis

ευχαριστώ πολύ, δεν έχει δηλαδή εξηζητημένο έντυπο όπως η δομική τροτότητα του 4014. μακροσκοπικά και ο Θεός βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν τώρα που ισχύει ο ν. 4030 υπάρχουν περιπτώσεις όπου οι μελέτες στατικών πρέπει να ελέγχονται από τον υπάλληλο της ΥΔΟΜ; Δεν εννοώ για απλή πληρότητα, εννοώ κανονικός έλεγχος όπως τον παλιό καλό (κακό) καιρό. Έχω μια περίπτωση όπου έχει γίνει έκθεση επικινδύνου από την ΥΔΟΜ, και ήθελα να ξέρω αν η μελέτη για την άρση της επικινδυνότητας είναι υποχρεωτικό να ελεγχθεί από τον υπάλληλο. Εγώ πιστεύω πως όχι μιας και δεν έχω βρει κάποιο ειδικό εδάφιο στο νόμο, αλλά ο υπάλληλος έχει άλλη άποψη. Και δεν θα είχα πρόβλημα αν ο υπάλληλος ήταν συνεργάσιμος, αλλά μιλάμε για ΠΟΛΥ στραβάδι...  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν έχει πάρει το μάτι μου κάτι σχετικά... Προφανώς πάει σαν κανονική άδεια, μια είναι (εξάλλου) μία κανονική άδεια.

 

Μην κάνεις τίποτα αν δεν σου δώσει παρατηρήσεις με αριθμό πρωτοκόλλου. Μετά ξεκινάει η συζήτηση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλεγχος πραγματοποιείται σε περίπτωση καταγγελίας.

Τώρα για την άρση επικινδύνου, χωρίς να έχω κάτι στα υπόψη μου,

θα μου φαινόταν λογικό να υπάρχει έλεγχος, αφού θα συνταχθεί πρωτόκολλο άρσης μίας διοικητικής πράξης.

Αλλά είναι καθαρά προσωπική άποψη.

Είναι όμως ένας καλός λόγος για να ψαχτούμε...

Link to comment
Share on other sites

Η έκθεση επικινδύνου, αφού τεκμηριωμένα κρίνει την κατασκευή ως επικίνδυνη από στατική άποψη, διατάσσει ότι :

για την επισκευή της και επομένως την άρση του επικινδύνου, πρέπει να εκδοθεί έγκριση και άδεια δόμησης κλπ.

Η διαδικασία της έγκρισης και άδειας δόμησης δεν διαφέρει σε τίποτε από οποιαδήποτε άλλη ... υπάρχει η ΥΔ του μελετητή στατικών που δηλώνει ότι κλπ.

Εκείνο που διαφέρει σίγουρα είναι ότι ο ελεγκτής στο τέλος δεν θα είναι ιδιώτης, αλλά υπάλληλος της υπηρεσίας, που αφού διαπιστώσει την εκτέλεση των προβλεπόμενων από τη μελέτη εργασιών, θα προτείνει την άρση της διοικητικής πράξης του επικινδύνου ...

 

Επίσης για την εκτέλεση των εργασιών υπάρχει προθεσμία ...

 

Εγώ αλλού έχω ερωτήματα ...

Επισκευή --> ΚΑΝΕΠΕ --> στάθμη επιτελεστικότητας --> ποιός την επιλέγει ; και με ποιά διαδικασία κατοχυρώνεται το νόμιμο της επιλογής ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.