Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή Παλαιού ΗΑΤΤ σε Ε.Γ.Σ.Α.


vagelis_bl

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι, σαν νέος μηχανικός που νιώθει υπεύθυνος για τις δουλειές που παραδίδει, με ενδιαφέρει πολύ η σωστή μετατροπή μεταξύ συστημάτων συντεταγμένων. Συγκεκριμένα έχω μία δουλειά σε ένα μεγάλο αγρόκτημα της επαρχίας και πρέπει να χρησιμοποιήσω τα παλαιά διαγράμματα του Υπουργείου Γεωργίας και για να είμαι πιο σαφής ένα από αυτά έχει ως Κ.Φ.Χ. το L = 38.48 και M = -1.21 Από ότι έχω καταλάβει από το εκτενές ψάξιμο που έχω κάνει για το θέμα αυτό είναι από το παλαιό HATT σε 6' (αν και δεν έχω συνειδητοποιείσει ακόμη την διαφορά ανάμεσα στο 3' και στο 6'). Με το coord αν τσεκάρω το κουτάκι που λέει 6' και ''παίξω'' με τις παραμέτρους πετυχαίνω το -1.21 αλλά όχι το 38.48 με αποτέλεσμα να με πεταέι δύο ''πεντάρια'' νοτιοδυτικότερα. Αν δεν το τσεκάρω το κουτάκι πάλι μου βγάζει 1 ''πεντάρι'' λάθος αυτήν την φορά ανατολικότερα. Σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να πάω με ότι βρω στην ύπαιθρο γιατί φοβάμαι ότι όταν θα φτάσω να χαράζω τεμάχια στο τέλος θα πέσω στο διπλανό κτήμα. Εννοείται ότι από σταθερά ορόσημα δεν υπάρχει τίποτα και η δουλειά αναφέρεται στην χάραξη πολλών γεωτεμαχίων. Πρέπει λοιπόν να μπορέσω να κάνω μία αξιοπίστη μετατροπή των συντεταγμένων των γεωτεμαχίων που έχω λάβει από την τοπογραφική υπηρεσία της περιοχής σε Ε.Γ.Σ.Α. για να αρχίσω να δουλεύω με το G.P.S. Κάπου διάβασα ότι δεν υπάρχει τρόπος να μετατραπούν τα παλαία ΗΑΤΤ σε Ε.Γ.Σ.Α. αξιόπιστα. Ισχύει; Αν ναι τι με συμβουλεύετε να κάνω; Αν όχι με ποιον τρόπο θα κάνω αξιόπιστα μετατροπή; Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά έχω ψιλοπελαγώσει... Κάθε πρόταση δεκτή. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε vagelis_bl

στο φόρουμ θα βρείς εκτενείς αναφόρές σχετικέ με το ερώτημά σου

παλαιότερα χρησιμοποιούσαν τα λεγόμενα μικρά (6'Χ6') και μεγάλα φύλλα(30΄Χ30¨) χάρτου στο σύστημα προβολής HATT

απευθείας μετατροπή απο παλιό HATT είτε μικρού είτε μεγάλου κέντρου οδηγεί σε λάθη που στην Θράκη φθάνουν τα 13μ

1. Αναζήτησε τριγωνομετρικά απο την Τοπογραφική Υπηρεσία του τέως Υπουργείου Γεωργίας

2.Αναζήτησε συντεταγμένες σε παλιό HATT απο την ΓΥΣ η διαδικασία για να τα βρούν και να σου τα δώσουν είναι πιό χρονοβόρα απο την συνήθη , πάντως τα δίνουν

3. αναζήτησε στοιχεία απο συναδέλφους που δραστηριοποιούνται στην περιοχή

4. αποτύπωσε την περιοχή που σε ενδιαφέρει , αλλά και ευρύτερη

5. Ψηφιοποίησε το διάγραμμα που πρόκειται να επανεφαρμόσεις

6. Το λογισμικό που χρησιμοποιείς δεν θα σε βοηθήσει στην συγκεκριμένη περίπτωση

ανάλογα με την πορεία των παραπάνω επικοινωνούμε πάλι

μην ανησυχείς, εδώ είμαστε για να συνδράμουμε

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστός όπως πάντα ο Θεοχάρης

πολλές φορές όμως καλούμαστε να στείλουμε άνθρωπο στο φεγγάρι με τέτοιες περιπτώσεις

διάγραμμα σε 1/5000 (άντε βγάλε γραφικές συντεταγμένες), ορόσημα δεν υπάρχουν

(σιγά να μην υπάρχουν από το 1960), η τοπογραφική ακόμα και να υπάρχουν δεν τα δίνει

(ή δεν τα έχει όπως λέει), ο ιδιοκτήτης όταν πέθανε ο πατέρας του έμαθε ότι κάπου έχει ένα χωράφι

(αυτά πραγματικά γεγονότα)

 

άντε πείτε μου τώρα εσείς πως στο καλό να κάνεις χάραξη

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο

υπάρχει λύση για όλα ,μέσα στα πλαίσια ακρίβειας που μπορεί να επιτευχθεί ανα περίπτωση

τα έχουμε υποστεί όλα, τα είδαμε όλα ας βοηθήσουμε όσο μπορούμε τους πιό νέους συναδέλφους για να μην πελαγώνουν και ταλαιπωρούνται μάταια, είναι και αυτό απο τα βασικά για το φόρουμ μας

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

λύσεις σαφώς και υπάρχουν

και οι νέοι (including me) θα πελαγώσουν στην αρχή αλλά μετά θα μπουν στο κλίμα

 

απλώς λέω ότι είναι κατάντια για τη χωρα εν έτει 2009 να θεωρούμε ότι μια χάραξη με

ακρίβεια κάτω του μέτρου είναι ότι καλύτερο μπορεί να γίνει

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορούμε τις παλιές διανομές και αναδασμούς αλλά τουλάχιστον ξέρουμε τα προβλήματα και την ακρίβεια τους και τρόπους να τα αντιμετωπίσουμε (στο κάτω κάτω αβεβαιότητα της τάξης 1 μέτρου σε χωράφια και κλίμακα 1:5000 δεν είναι τραγικό νούμερο).

 

Με το Εθνικό Κτηματολόγιο είναι το δράμα...

Link to comment
Share on other sites

αν ήταν όλα ευκολα και οργανωμένα θα τα παίρναν όλα οι Πολιτικοι Μηχ/κοι και οι ΤΕΙτζίδες...... ας "ζουλίξουμε" λίγο το κεφάλι μας να βρούμε τη λύση .....

Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο δεν το σχολιάζω καθόλου......

ή μάλλον θα το σχολιάσω.

 

1. συνάδελφε έχεις την εντύπωση ότι είναι θέμα γνώσεων η συγκεκριμένη περίπτωση?

2. αν νομίζεις ότι το μπάχαλο είναι συνεταίρος σου τότε πάω πάσο. ο καθένας διαλέγει

τους συνεταίρους του.

3. αυτό με το ΤΕΙτζής τι ήταν πάλι? πρέπει να το καταλάβουμε ότι δεν είμαστε εμείς οι

μηχανικάρες και οι υπόλοιποι για φωτοτυπίες. είναι συνάδελφοί μας και πρέπει να

υπάρχει σεβασμός.

 

p.s. το ζουλάμε το κεφάλι μας. και τα γόνατά μας ζουλάμε από τα ανεβοκατεβάσματα και

τα χέρια μας γδέρνουμε από τα βάτα και ο σβέρκος μας καίγεται από τον ήλιο.

δεν το βγάζουμε το ψωμί μας φορώντας armani....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά λέει ο kasvan . Θα φτάσουμε να αναπολούμε εκείνες τις φιλότιμες εργασίες διανομών και αναδασμών των παλιών μας συναδέλφων. Υπήρχε μια συγκροτημένη κατάσταση , μία σειρά τουλάχιστον .

Link to comment
Share on other sites

λοιπο φιλε vagelis_bl μπορεις να κανεις το εξης(προυπόθεση να εχεις gps)...μετετρεψε σε εγσα ανεξαρτητος μετατόπισης...περνα σε ενα dxf το μετατρεμενο αρχειο και πηγαινε στο αγροτεμαχιο...αποτυπωσε μια κορυφη του αγροτεμαχιου και κανε στο χειριστήριο move το dxf αρχειο σου να ερθει και να κουμπώσει στη κοινή κορυφη..πηγαινε μετα σε αλλη κορυφη αποτύπωσέ την και κανε rotate το σχεδιο σου ωστε να κουμπώσει επάνω στην κορυφη 2 που αποτύπωσες...μετα για τσεκάρισμα χαραξε τις υπόλοιπες..η απόκλισή σου θα είναι συν πλην 1 εκατοστό...δεν χρειάζεται άγχος, δεν υπάρχει πρόβλημα που να μην εχει λυση..!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.