Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή Παλαιού ΗΑΤΤ σε Ε.Γ.Σ.Α.


vagelis_bl

Recommended Posts

Βρε καλά κάνεις και τα ρωτάς.

Κλήροι είναι σίγουρα... το αναφέρει ότι πήρε τα σχέδια από το Υπ. Γε. Αλλά εμένα έχει φοβηθεί το μάτι μου με τις διανομές ειδικά αυτές που έχουν γίνει προ 60ετίας ...

Γιατί : 1) Άλλα βλέπεις στο έδαφος και άλλα είναι σχεδιασμένα στο διάγραμμα

2) Γιατί δεν υπάρχουν ορόσημα

3) Γιατί είναι ή σε αυθαίρετο σύστημα ή σε παλαιο (μικρό) ΗΑΤΤ και πρέπει να κάνεις του κόσμου τις μετατροπές συν/νων κι αν σου κάθονται...

4) Γιατί συνήθως δεν υπάρχουν αντιστοιχισμένα τριγ ΓΥΣ (τουλάχιστο στις προ '50) διανομές

5) κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι διανομή μπορεί να έχει και κλήρους και ιδιοκτησίες. Αν είναι κλήροι η διανομή έχει αποδεικτική ισχύ... οπότε ότι λέει η διανομή- κατάτμηση στον κλήρο;.

 

Νομίζω 35 μέτρα είναι υπερβολικά, κάτι δεν πάει καλά. Τουλάχιστον σε επαν-εφαρμογές διανομών του 30 και αναδασμών του 60 δεν έχω συναντήσει τέτοιες αποκλίσεις. (χωρίς να μιλάμε για ιδιοκτησίες στη μέση του πουθενά ή κάποιες που μπορεί να αποτυπώθηκαν τμηματικά )

 

Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος και να υπάρχουν σε άλλες περιοχές φοβερές και τρομερές αποκλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον kasvan. δεν έχω βρεί διαφορές τέτοιου μεγέθους έως τώρα.

ο vagelis έψαξε όντως για παλαιά τριγωνομετρικά σε Hatt (στην ΓΥΣ) ή απλά μέτρησε σε ΕΓΣΑ με το gps?

εξάντλησες τα όρια έρευνας στην αντίστοιχη Τοπογραφική (βρες τον παλαιότερο υπάλληλο π.χ.)?

κάποια περίφραξη στην περιοχή υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

kasvan

Δηλαδη για πες μου πως επαναφαρμοζεις διανομες του 30 (καλοπροαιρετα); Γιατι εγω δεν "μπορω"... Και εξηγω... (πρεπει να το ξανασυζητησαμε αυτο)

Η διακριτικη ικανοτητα του ματιου ειναι 0,25μμ. Δηλ 1,25μ σε κλιμακα 1:5000. Και σου λεει ο πελατης θελω πασαλακια στο χωραφι μου 50x50. Και συ τι θα κανεις +-1,25μ σφαλμα;Και θα βγαλει τη μετροταινια και θα σου πει εδω ειναι 49μ. Τι θα του πεις; Και θα ερθω εγω ο μαγκας και θα βαλω τον πασαλο 1 μ διπλα απο κει που το εβαλες... Και μετα... οπως τα γνωριζουμε......

Οποτε εμεις σα μηχανικοι τι κανουμε;

Παιρνουμε τη δουλεια (και τα φραγκα) και εχει ο θεος 'η εξηγουμε στο θειο οτι "μπορει εδω αλλα μπορει εκει να εισαι"...

Εγω δεν παιρνω τετοιες δουλειες.Αν αυριο δεν εχω να φαω,θα τις παρω.....

Λοιπον;

Τελικα ποιο ειναι το "οροσημο";

Link to comment
Share on other sites

Πασαλάκια στο χωράφι μου 50x50; Δεν το κατάλαβα τί σχέση η χάραξη με τη διακριτική ικανότητα του ματιού;

 

1. Μη μπερδεύεις τον χάρτη που έχεις σε 1:5000 με τις συντεταγμένων ορόσημων και ανακατασκευή του στο γραφείο με χρήση αξόνων και παραλληλιών (ή ακόμη και με το καρνέ των μετρήσεων για ιδιοκτησίες).

2. Οι κλήροι στις Διανομές έχουν διαστάσεις πχ 100 χ 50. Αυτές θα είναι και οι διαστάσεις που θα χαράξεις έξω όχι 100 +-5 και 50 +-5.

3. Το πρόβλημα είναι ότι η επανεφαρμογή είναι σύνθετη εργασία πεδίου και γραφείου με μετρήσεις της ευρύτερης περιοχής (δόξα το Θεό που υπάρχουν τα RTK GPS) και αναζήτηση παλαιών τριγωνομετρικών.

4. Η αμοιβή προφανώς δεν θα είναι η αμοιβή τοπογραφικού για συμβόλαιο αλλά πολύ μεγαλύτερη. Αυτό οφείλεις σαν το ξεκαθαρίσεις από την αρχή στον πελάτη σου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ολες οι διανομες εχουν αγροτεμαχια πανω απο 5 στρ (50x100). Δε νομιζω...

Οκ ειναι συνθετη εργασια.

Και σου λεω εγω οτι το "100" και το "50" και το "70" το 1930 ειναι σε πλαγια -+20% κλιση.

Αιντε πες μου εσυ τι θα κανεις;

Και στην τελικη.... Πανω στο "χαρτι" βαζεις ή δε βαζεις υποδειξη οριων ιδιοκτητη;

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή κλήρου με υπόδειξη ορίων από τον ιδιοκτήτη;

 

Ανέβασα μετατροπή διανομής του 1937 σε περιοχή με κλίσεις 10 - 20% η οποία μετατράπηκε σε ΤΜ3 από hatt, παλαιά συνόρθωση με μετασχηματισμό ομοιότητας με χρήση κοινών τριγωνομετρικών.

 

Δες το κτήριο που σώζεται από το 1930 και αποτυπώθηκε το 1996 σε ΤΜ3 αλλά και τις περιφράξεις. Δεν υπάρχουν αποκλίσεις δεκάδων μέτρων άλλα ταύτιση σταθερών σημείων.

 

dianomi37-apotypwsh96.jpg

 

Δε ξέρω αν το έχεις αλλά αξίζει να προμηθευτείς -είναι δωρεάν- από τα γραφεία του συλλόγου Σ.Α.Τ.Μ.Β.Ε. το βιβλίο "Εφαρμογές διαγραμμάτων και τίτλων ακινήτων" όπου υπάρχουν πολλά και ενδιαφέροντα άρθρα επί του θέματος. (Το έχω ξεκοκκαλίσει)

 

ΥΓ:

1. Το 100χ50 ήταν παράδειγμα μπορεί να είναι οτιδήποτε.

2. Εννοείται ότι εξηγείς πως η ακρίβεια σου είναι της τάξης του 1 μέτρου (χωράφια είναι όχι οικόπεδα Π.Ε.).

3. Ο καθένας μπορεί να υπογράφει ό,τι θέλει. Προσωπικά δεν επιθυμώ δυσάρεστες επισκέψεις σε δικαστήρια χωρίς να είμαι όσο το δυνατόν κατοχυρωμένος σε ότι έχω παράξει.

Link to comment
Share on other sites

@GRTOPO: μετά τιμής

 

εξακολουθώ να συμφωνώ με τον kasvan. Φυσικά και δεν υπογράφει υπόδειξη ορίων ο ιδιοκτήτης. Φυσικά και ΔΕΝ είναι ίδια η τιμή (σήμερα αρνήθηκα μια δουλειά εφαρμογής στο έδαφος 5 διαφορετικών κληροτεμαχίων του 1930 σε απόσταση 70 km από την έδρα μου, έκτασης σχεδόν 40 στρ. αθροιστικά για το ΥΠΕΡΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσό των 1000 ευρώ!!!!!!!!γ@^%$ώ τα πτυχία μας. αμάν πια).

Η εφαρμογή των διανομών έχει μπόλικο τρέξιμο αν είναι να γίνει σωστά και υπάρχουν στοιχεία (εν τέλει) και πολύ μα πολύ μέτρηση και πειραματισμούς αν δεν υπάρχουν.

οι διαστάσεις που πάντα χαράσσω έξω είναι οι αναγραφόμενες στο -κυρωμένο- Διάγραμμα 1:5000, εφόσον υπάρχουν.

 

ΑΝΤΕ ΠΕΣ ΤΑ ΣΤΟΝ ΜΠΑΡΜΠΑ ΑΥΤΑ

 

Υ.Γ. εδώ είχε ανέβει το "Μέθοδοι + Πρακτικές στην Εφαρμογή Ακινήτων και Διαγραμμάτων". ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.