Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή Παλαιού ΗΑΤΤ σε Ε.Γ.Σ.Α.


Recommended Posts

4 διαφορετικά κληροτεμάχια 1000 ε ;

 

Μόνο τα τηλέφωνα που θα σε πάρουνε οι διπλανοί ανεξάρτητα πόσο σωστά η λάθος τα έβαλες , οι επισκέψεις στο πεδίο και όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου φτάνουν για να πεις το μπάρμπα τράβα σε άλλον.

 

Όχι να μπεις και στη διαδικασία να σκεφτείς, τι δουλειά χρειάζεται ...

 

Αλλά δεν αδικώ τον μπάρμπα . Οι κυβερνήσεις χρόνια μας έχουν γυρίσει την πλάτη . Μόνο ο Τρίτσης (να αγιάσει ο άνθρωπος) μας σκέφτηκε λιγάκι .

Όσο δε θα πληρώνει κανένας νιός και κανένας μπάρμπας το λογαριασμό στην τράπεζα θα συνεχίζεται το γνωστό σκηνικό με τον πελάτη να προτείνει ότι έχει αυτός ευχαρίστηση .

Link to comment
Share on other sites

5 αγαπητέ συνολικής έκτασης 40 στρ! + έρευνα σε δασαρχεία, αρχαιολογίες κλπ κλπ..

 

Να βρεί με το 1000άρικο του τα τοπογραφικά που του αξίζουν.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΕ ΠΕΣ ΤΑ ΣΤΟΝ ΜΠΑΡΜΠΑ ΑΥΤΑ

 

2. Εννοείται ότι εξηγείς πως η ακρίβεια σου είναι της τάξης του 1 μέτρου (χωράφια είναι όχι οικόπεδα Π.Ε.).

 

Τα παραπάνω συναδελφοι σας πληροφορω οτι δεν συμβαδιζουν στην περιοχη μου (μπαρμπας & εξηγηση)

DOOM Δεν νομιζω να διαφωνεις;

 

kasvan μιλας για αποκλιση 1 μετρου δηλαδη θα ερθω και θα βαλω τον πασαλο ενα μετρο διπλα απο σενα. Ωραια δουλεια καναμε και οι δυο ....

Οχι τιποτα αλλο γιατι οι παλαιοτεροι συμβουλευουν να ειμαι απολυτως στη δουλεια μου...... Εδω ειναι... Τελος....

 

 

Να βρεί με το 1000άρικο του τα τοπογραφικά που του αξίζουν.

 

Τι εννοεις "που του αξίζουν"?

Μαλλον υπονοεις οτι υπαρχουν και κομπογιαννιτες.....

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε GiorgosKal

στις επανεφαρμογές είτε σε μεμονομένα γεωτεμάχια,είτε σε ολόκληρες περιοχές (βλ.εθνικό κτηματολόγιο) είναι προφανές ότι έχουν μεγάλη σημασία

1. η ακρίβεια των εργασιών πεδίου ,όποτε έγινε

2. η ακρίβεια του διαγράμματος (βλ. μ.τ.σ πλευρών και εμβαδών)

3. τα στοιχεία που υπάρχουν ακόμη τριγωνομετρικά,ορόσημα κλπ

4. η σχέση υφιστάμενης κατάστασης και διαγράμματος

επομένως γενικοί κανόνες δεν υπάρχουν κάθε περιοχή έχει τις ιδιαιτερότητές της

εκτός του θέματος που ανέβασε ο συνάδελφος DOOM φρόντισε να βρείς τα πρακτικά του συνεδρίου Έφαρμογές τίτλων και διαγραμμάτων¨του 1985 που οργάνωσε ο ΠΣΔΑΤΜ (δέν υπάρχουν δυστυχώς σε ηλεκτρονική μορφή) για να έχεις πληρέστερη ενημέρωση και ευχέρεια στην αντιμετώπιση τέτοιων θεμάτων.

γιά τις επανεφαρμογές αυτού του είδους, είναι απολύτως βέβαιοι και σχίζουν το πτυχίο τους αυτοί που δεν έχουν πτυχίο!!!!!!

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

kasvan μιλας για αποκλιση 1 μετρου δηλαδη θα ερθω και θα βαλω τον πασαλο ενα μετρο διπλα απο σενα. Ωραια δουλεια καναμε και οι δυο ....

Οχι τιποτα αλλο γιατι οι παλαιοτεροι συμβουλευουν να ειμαι απόλυτος στη δουλεια μου...... Εδω ειναι... Τελος....

 

Με τους τόνους μάλλον είσαι μαλωμένος. :)

 

Συνάδελφε όταν κατέβεις Θεσ/νικη πήγαινε στο σύλλογο και πάρε το βιβλίο που σου έγραψα στο post #39 θα σου λυθούν πολλές απορίες σχετικά με τον τρόπο που κατασκευάστηκαν τα διαγράμματα, την ακρίβεια που έχουν και την αντιμετώπιση προβλημάτων εφαρμογής (αυτά κανείς μας δεν τα ήξερε από τη σχολή).

 

Αν το υπόβαθρο που έχεις είναι σε κλίμακα 1:5000 και φέρει τις αβεβαιότητες που φέρει λόγο του τρόπου σύνταξης του αλλά και των ακριβειών των μετρήσεων που έγιναν ή τα όποια σφάλματα ποτέ δεν μπορείς να είσαι απόλυτος.

 

Εσύ στο κάτω κάτω είπες πως η διακριτική ικανότητα του ματιού επιτρέπει απόκλιση +-1,25 μ για διαγράμματα 1:5000. Το 1 μέτρο γιατί σου φαίνεται υπερβολικό;

Επίσης είπες πως δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με επανεφαρμογές άρα σε ποιο τέλος αναφέρεσαι; Το να είσαι ειλικρινής στους πελάτες σου δεν θεωρώ ότι είναι κακό πάντως.

 

edit: Θεοχάρη γράφαμε ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν διαφωνώ σε κάτι. Απλα λέω ότι, δώσε του μπαρμπα να καταλάβει ότι το 1 μετρο διαφορα που θα έχουμε είναι φυσιολογικό. Αυτός βλέπει τη διανομή γράφει 53μ αποσταση και θέρει 53μ. Ούτε εκατοστό πιο πάνω ή πιο κάτω.

Και κατι ακόμα. Ολα αυτά που λέγαμε ας πουμε οτι τα κάνουμε ταυτόχρονα δυο συναδελφοι... Και πες ότι έχουμε διαφορά (σιγουρο πιστευω). Ο μ.. ποιος θα είναι;

Επιστημονικά θα είμαστε σωστοί. Αλλα στην πράξη ο μπάρμπας θα μας βρίσει γιατί θα πει "τι σοι μηχανικοί ειναι αυτοί?". Ή μήπως δε θα το πει....

 

Εσύ στο κάτω κάτω είπες πως η διακριτική ικανότητα του ματιού επιτρέπει απόκλιση +-1,25 μ για διαγράμματα 1:5000. Το 1 μέτρο γιατί σου φαίνεται υπερβολικό;

Οκ εισαι με μένα. Του μπάρμπα θα του φανεί ή οχι; :smile:

 

Το "Εδω ειναι... Τελος...." ήταν σχήμα λόγου. έπρεπε να το βάλω σε εισαγωγικά..

Λενε κατι οι κανόνες για τους τόνους???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί ο κάθε μπάρμπας και νιος από τη στιγμή που δεν ασχολείσαι με επανεφαρμογές, όπως και ο ίδιος είπες. Άρα δεν υπάρχει θέμα. Άλλωστε ο αγαπητός συνάδελφος Όλεθρος έθιξε το θέμα της αμοιβής...

 

Συνάδελφοι DOOM και thomas, στην τιμή 200 Ε το χωράφι θα βρεθεί ο papanagnos ή ο galdar1983 (http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8610) να τα κάνει. Αυτό είναι το "καλό" της ελεύθερης αγοράς θα δώσει τη δουλειά αρχικά σ' αυτούς και μετά εσύ σαν πραγματογνώμονας θα πληρωθείς κανονικά και με το νόμο για να τα ξεμπλέξεις.

 

ΥΓ για τους τόνους: 2β. Γι αυτό πρέπει να υπάρχει ορθογραφία και τόνοι στις λέξεις καθότι η αναζήτηση μέσω της ενσωματωμένης μηχανής του forum επηρεάζεται από την ύπαρξή τους ή μη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι, επειδή πρώτη φορά μου τυχαίνει να χρειάζεται να εφαρμόσω τα όρια κληροτεμαχίου και επειδή θέλω να έχω μια εικόνα των εργασιών για να ετοιμάσω μια προσφορά, θα ήθελα επισημάνσεις στην πορεία των εργασιών όπως έχω σχηματίσει εικόνα από τα λεγόμενα σας τα σχετικά με κληροτεμάχια.

- Παίρνω στοιχεία από το πρώην υπυργείο Γεωργίας ήτοι πινακίδες, τριγ/κα, δεδομένα μετρήσεων υπαίθρου.--> εξάγω συν/νες για το κληροτεμάχιο μου

ΕΑΝ η διανομή είναι σε ΗΑΤΤ (νέα συνόρθωση) μπορώ να δουλέψω με GPS και μετατροπή συν/νων κανονικά

ΕΑΝ η διανομή είναι σε ΗΑΤΤ (παλαιά συνόρθωση) δεν μπορώ να μετατρέψω οπότε: --> προσπαθώ να εντοπίσω τριγ/κα της διανομής ή τριγ/κα της ΓΥΣ για τα οποία υπάρχουν συν/νες σε παλαιό ΗΑΤΤ και δουλεύω με αυτά εφαρμόζοντας τις συν/νες του κληρ/χιου μου.

--> σε περίπτωση που δεν βρώ τριγ/κα της διανομής ή της ΓΥΣ με της επιθυμητές συν/νες, αποτυπώνω σταθερά σημεία που φαίνονται στην διανομή (κτήρια, ρέματα , δρόμους κλπ.) και προχωρώ με αποτύπωση ευρύτερης περιοχής και επίθεση των διαγραμμάτων.

Είναι σωστή η συλλογιστική μου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε dimitris80 είναι σωστή η συλλογιστική σου, όπως τα περιγράφεις.

Σε κάποιες διανομές έχουν, εκ των υστέρων εντάξει και υφιστάμενα βάθρα της ΓΥΣ στα αντίστοιχα παλαιά τριγκά δίκτυα.

Οπότε απλοποιείται η διαδικασία μετασχηματισμού στο ΕΓΣΑ87.

Μία επιπλέον διαδικασία εφαρμογής που θα μπορούσες να εξετάσεις είναι και φωτογραμμετρικά, με παλιά και νέα στερεοζεύγη αφιών. Εάν πχ χαρακτηριστικά παλιά που περιλαμβάνονται στη διανομή (σπίτια, μάνδρες κλπ) δεν υφίστανται σήμερα, αλλά υπάρχουν αποτυπωμένα στις αφίες παρελθόντων ετών.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.