Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Με έναν δέκτη L1/L2 και διορθώσεις Hepos ...


thomas

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε papanagnos και kasvan.....

Καλές οι λίγες αντεγκλήσεις .... δίνουν ζωντάνια στη συζήτηση.... ΑΛΛΑ δεν προάγουν ούτε το επίπεδο της συζήτησης ούτε τις γνώσεις.

Αν έχετε κάτι για να τεκμηριώσετε τις θέσεις σας, γράψτε το.

Αλλιώς .... ΜΗ συμμετέχετε!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχετε ανοιχτούς λογαριασμούς, προτείνω να το κάνετε αλά Κλίντ Ίστγουντ ... πιάστε από ένα γεωδαιτικό σταθμό ο ένας , πάτε σε ένα χωράφι, πλάτη - πλάτη

 

κάντε 25 βήματα και όταν χτυπήσει η ώρα 12.00 στην Εκκλησία του χωριού της κτηματικής περιφέρειας , αρχίστε την οπισθοτομία .

 

Ο γρηγορότερος και ο ακριβέστερος είναι και το πιο γρήγορο ταχύμετρο της πιάτσας ...

 

Ο καλός ο κακός και ο άσχετος :)

Link to comment
Share on other sites

@thomas είσαι πάντα εύστοχος (τοπογράφος άλλωστε, βρίσκεις στόχο!! ) συμφωνώ βέβαια με το Θεοχάρη, ένα L1/L2 με Χέπος δεν αρκεί για σοβαρό δίκτυο, πάντως όλα εξαρτώνται από τα στάνταρντ που θέτεις (ή σου βάζουν) στο σχεδιασμό της δουλειάς, δηλ πόσο συχνά ιδρύεις δίκτυα; συνήθως πυκνώνεις το 4ης...

 

@kasvan μη τσιμπάς, δείξε ψυχραιμία, το ξέρεις το θέμα...

 

@papanagnos πάρτο αλλιώς, θα "βρείς"...

 

@arxrts (γλωσοδέτης ρε συνάδελφε το όνομα...) μάλλον πέσατε σε multipath περιβάλλον, μη το βάζετε κάτω, υπάρχουν τρόποι να το ξεπεράσετε και από επίπεδο ρύθμισης στον ελεγκτή σας. Ask the stealer.

Τα νεότερα μηχανήματα λόγω λογισμικού αντιπαρέρχονται καλύτερα το θέμα, τα παλαιότερα θέλουν προσοχή σε τέτοιο περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν η κακιά στιγμή και παρασύρθηκα συγνώμη... μόλις ανακάλυψα ότι πρέπει να επικαιροποιήσω μελέτη αποχετευτικού δικτύου με βρόχους (!!!) και την πλήρωσε ο papanagnos

 

Ask the stealer.

Φοβερός!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

agior βρηκα..!θα ερθεις να με τραβηξεις..?

 

φιλε agior διαβασε πρωτα ολα τα παραπανω και μετα πες μας με ποιον συμφωνεις...εκτιθεσαι..!

Link to comment
Share on other sites

Άρα σαν κανόνα σε τέτοιες περιπτώσεις όπως κάτω από δέντρα που ναι μεν κάνει fixed επίλυση αλλά τίθεται θέμα ακρίβειας, εμείς κάνουμε 2 static μετρήσεις και την υπόλοιπη δουλειά με το ταχύμετρο.

 

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω να τονίσω το εξής: με δύο static μετρήσεις σε δύο άγνωστα σημεία και σχετικά δύσκολο περιβάλλον υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχουμε λάθος fixed! Για να το εντοπίσουμε υπάρχουν 2 τρόποι:

1. Αν Α το γνωστό σημείο και Β,Γ τα άγνωστα, κάνουμε και ένα δεύτερο στήσιμο του δέκτη από το Α π.χ. στο Β και μετράμε και το διάνυσμα Β-Γ. Έτσι, μπορούμε να υπολογίσουμε το σφάλμ α κλεισίματος του τριγώνου ΑΒΓ (στα λογισμικά θα το βρείτε ως loop closure).

 

2. Μετράμε την απόσταση μεταξύ των δύο σημείων με το γεωδαιτικό σταθμό, την πολλαπλασιάζουμε με το συντελεστή κλίμακας της περιοχής και συγκρίνουμε με την υπολογισμένη από το GPS. Χοντρικά, δικαιολογούνται 4cm στα 100m!

 

Με τον 1ο τρόπο, μπρούμε ενδεχομένως από το γραφείο να τη σώσουμε τη μέτρηση (αφού πήραμε και πλεονάζουσα), με το 2ο τρόπο θα πρέπει αναγκαστικά να ξαναβγούμε για μέτρημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ο Θωμάς ρώτησε συγκεκριμένο πράγμα, τοποθετηθήκαμε, αλλος "βρήκε", άλλος "πέρασε", νομίζω πως εξαντλήθηκε το θέμα.

 

Οσον αφορά "στήσιμο" πολυγωνομετρικών δικτύου και περιοχές εμπιστοσύνης στατικών παρατηρήσεων είναι άλλα θέματα που θα χρειαστούμε τα φώτα σας εν καιρώ ερωτήματος...

Link to comment
Share on other sites

armar σε ευχαριστώ για την απάντηση έχεις δίκαιο, αυτό είναι το βέλτιστο αλλά συνήθως παραείναι πολύ χαχαχα.

agior σε ευχαριστώ και εσένα, το gps είναι καινούριο pro mark 500 και από ανανεώσεις ότι είναι να του κάνουμε το κάνουμε, να το ρυθμίσω δεν ξέρω μιας και δεν είναι το φόρτε μου η τοπογραφία, χρήστης είμαι και έγραψα αυτό που διαπίστωσα, γιατί να μετρήσω με το ταχύμετρο με μια στάση όσο άχρηστος και να είμαι ξέρω.

GRTOPO δεν θες να με προσβάλεις αλλά το κάνεις! Ευτυχώς που δεν είναι οι moderators σαν εσένα και σε άλλα forums με άλλο θέμα γιατί θα παίζαμε μπουνιές..... Η δουλειά σου είναι να βοηθάς, αφού έγραψα τι είμαι γιατί δεν το έβαζες μόνος σου στο προφιλ σε περίπτωση που εγώ δεν ήξερα να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

@ arxrts: Έχεις μόλις 16 μηνύματα γενικά και στο χώρο των τοπογράφων πολύ λιγότερα. Θα σου δοθεί η ευκαιρία να διαμορφώσεις και καλύτερη άποψη για τη συμπεριφορά μου, το ύφος μου ως mod και ως μηχανικό. Τώρα εγώ πρέπει να προσβληθώ, που λες ότι θα παίζαμε μπουνιές???????

Από τη στιγμή που ανέγραψες την ειδικότητά σου ΚΑΙ την προέλευσή σου και μάλιστα με ΚΕΦΑΛΑΙΑ........ εγώ θεωρώ ότι η παρέμβασή μου ως mod, ΕΙΧΕ αποτέλεσμα!!!

Και μάλιστα καλύτερο από αυτό που επεδίωξα!!!!

Καλή καρδιά συνάδελφε arxrts!! Καλή καρδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.