Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτικό συμφωνητικό


OLINAPAL

Recommended Posts

Καλησπέρα! θα ήθελα να μου πει αν γνωρίζει κάποιος: όταν αναληφθεί μια μελέτη η οποία δεν περνάει από πολεοδομια (π.χ. μελέτη εσωτερικού χώρου), είναι υποχρεωτικό να γίνει ιδιωτικό συμφωνητικό με τον εργοδότη και να κατατεθεί στην εφορία για την αμοιβή του μελετητή; (δε μιλάω για την περίπτωση έλλειψης εμπιστοσύνης) Έχει μήπως να κάνει με το ύψος της αμοιβής;

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο· όχι.

Στο δεύτερο· πάλι όχι. Μερικές φορές έχει να κάνει με την κατοχύρωση του

ύψους της αμοιβής και άλλες με την έλλειψη εμπιστοσύνης από τον πελάτη.

(Γενικά, ισχύει το σχόλιο - ερώτημα του καλού συναδέλφου ilias.)

Link to comment
Share on other sites

για πάνω από 5.000ευρώ χρειάζεται συμφωνητικό

δεν είμαι σίγουρη για το ποσό ακριβώς

 

και δεν είμαι σιγουρη αν ισχύει και μεταξύ επιχειρησης-ιδιώτη

μεταξύ επιχειρήσεων σίγουρα χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια γινονται συμφωνητικά μεταξύ εταιρείας και ιδιώτη, αν θέλετε τωρα να τα ονομάσετε ιδιωτικά πεστε το και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση ήταν, "αν είναι υποχρεωτικό να κατατεθεί στην εφορία ιδιωτικό συμφωνητικό" και όχι αν μπορεί να γίνει.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι ο συνάδελφος ρωτάει για πελάτη - ιδιώτη και όχι για εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία πρέπει 'θεωρητικά' να κατατίθεται οποιοδήποτε συμφωνητικό στο οποίο η αξία που αναγράφεται ξεπερνά τις 15000€ προ ΦΠΑ και το οποίο μάλιστα εξοφλείται μόνο με δίγραμμη τραπεζική επιταγή.

Πρέπει να κατατίθεται υποχρεωτικά πριν την έναρξη της εργασίας, όπως αυτή φαίνεται στο συμφωνητικό, αλλιώς έχει πρόστιμο ανάλογα με την καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.