Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτικό συμφωνητικό


OLINAPAL

Recommended Posts

Θεωρητικά θα κάνουμε κάθε Φεβρουάριο κατάθεση πίνακα με τα συμφωνητικά μας.Δεν υπάρχει λοιπόν λογική να τα ξανακαταθέτουμε και στην εφορία.

 

Aρκεί να λειτουργήσει αυτή θεωρητική επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα εκλεκτοί συνάδελφοι. Χρειάζεται να αλλάξω μια κάτοψη και μου ζητάνε τροποποίηση της αδείας με μία τύπου άδεια δόμησης. Εξυπηρέτηση πάω να κανω σε συγγενή δε θα βγάλω τον επόμενο μήνα με αυτό. Χρειάζεται να κατατεθεί ιδιωτικό συμφωνητικό για τη συμφωνηθείσα n οποία θα είναι πιο κάτω απ' τη νόμιμη αμοιβή?

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις συμφωνητικά σε όλες τις εργασίες σου αλλά δεν τα πας σε κανένα λογιστή.

Καλημέρα επανέρχομαι στο θέμα αφού διάβασα ξανά όλο το νήμα.

Ειδικά ο Σωτήρης μήπως έχει άποψη σχετικά με το ερώτημα μου;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γειά σας. θέλω να συνάψω ιδιωτικό συμφωνητικό για μια μικρή αμοιβή, για τακτοποίηση σε μικρό ισόγειο κτίσμα υφιστάμενου προ του 48. ας πούμε 350 ευρώ. στο σύστημα του τεε για τις αμοιβές τί εργασία να δηλώσω και τί προϋπολογισμό κάποιο που ξέρει τί ενέργειες γίνονται στο σύστημα για να βγει σωστά ας μου πει. έχω βρει τη φόρμα του ιδιωτικού συμφωνητικού που πρέπει να συμπληρωθεί από το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κάνω για έναν πελάτη κάποιες εργασίες (σύσταση Ο.Ι., βεβαιώσεις μηχανικού, σχέδια κλπ) και θα τις παραδώσω σε λίγες μέρες για να κάνει συμβόλαια. Πρέπει να κόψω οπωσδήποτε τώρα ΑΠΥ ή μπορώ να την κόψω και σε 1,5 μήνα (για να περαστεί στο νέο έτος)? Ο πελάτης είναι γνωστός και προφανώς δεν έχει αντίρρηση. Θα υπάρχει πρόβλημα που οι βεβαιώσεις και τα συμβόλαια θα έχουν γίνει Νοέμβρη '13 και η ΑΠΥ θα έχει κοπεί Ιανουάριο '14? Αν γράψω στο συμφωνητικό ότι η αμοιβή θα πληρωθεί πχ στις τάδε Ιανουαρίου 2014 καλύπτομαι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν ποτέ γίνει ελεγχος....Ίσως να μπορούσες να βάλεις μια ακομα εργασία που θα την παραδώσεις τι 14...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Faethon11! Έχει και μεταφορά από 4014 σε 4178 ο ίδιος πελάτης οπότε θα κοτσάρω και αυτό μαζί με τα υπόλοιπα και θα γράψω ότι θα πληρωθώ όταν ενεργοποιηθεί το σύστημα για το ανέβασμα αρχείων στον 4178! Μετά από διαπιστωτική πράξη του προέδρου του ΤΕΕ :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γειά σας. συνεργάζομαι ως εξωτερικός συνεργάτης σε μια ΕΠΕ σε αντικείμενο σχετικό με συμβουλευτική ακινήτων με σταθερές μηνιαίες απολαβές (€+φπα-παρακράτηση). τί είδους συμφωνητικό πρέπει να υπογράψουμε? αυτό πρέπει να το ετοιμάσω εγώ ως ελ. επαγγελματίας σωστά? υπάρχει κάποιο πρότυπο ειδικά για τέτοιου είδους συνεργασία και το ακριβές περιεχόμενο που πρέπει να έχει? ο λογιστής θα με συμβουλέψει σε αυτό? ευχαριστώ.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αν υπογράψω ιδιωτικό συμφωνητικό με μία εταιρεία για επίβλεψη ενός έργου π.χ. για 2000€, το πάμε στην εφορία και το θεωρήσουμε, μετά μπορώ να πω ότι για την δουλειά που έκανα η αμοιβή μου φάνηκε...μεγάλη και άρα θέλω λιγότερα χρήματα και να κοψω μικρότερη απόδειξη ?

 

Γίνεται τροποποίηση του συμφωνητικού δηλαδή μετά την ολοκλήρωση του έργου για μικρότερη αμοιβή π.χ. 1500€ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.