Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά σχέδια - φωτορεαλισμός


Recommended Posts

Όχι φίλε, εγώ δεν δουλεύω archicad, αλλά κάποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει. Ίσως να κάνεις την ερώτηση στην ενότητα του archicad.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
On 18/6/2008 at 6:31 ΠΜ, caddboss said:

Δοκίμασε το SPIRIT της γερμανικής Softtech. http://www.softtech.com Κατέβασε το demo που λειτουργεί για 30 ή 40 ημέρες - αξίζει τον κόπο. Και η τελική τιμή αγοράς δεν είναι τόσο τραγική - λόγω δολαρίου :smile:

Το δουλεύω από το 1989 (όπως και το AutoCAD) αλλά ως αρχιτεκτονικό καθαρά πρόγραμμα δεν συγκρίνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο το link μου βγαζει μόνο προγράμματα για πόρτες και παράθυρα... ούτε καν αναφέρει κάπου το SPIRΙΤ

Είναι λάθος το λινκ... 
https://www.softtech.de/software/spirit-2d-3d-bim-cad

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο συνάδελφε. Το link της Softtech όντως δεν ήταν αυτό.  Δοκίμασε το

https://www.softtech.de/en

Έχει μάλιστα βγει η νέα έκδοση 2020 με κάποια πολύ δυνατά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι. 

Ποιο είναι το ποιο κατάλληλο πρόγραμμα για τρισδιάστατες παρουσιάσεις σε πολεοδομικές μελέτες? π.χ. θέλω να κάνω παρεμβάσεις σε δρόμους, πεζοδρόμια αλλά προφανώς δεν μπορώ να σχεδιάσω όλα τα κτήρια,  μπορεί πχ το background  να μπαίνει  με μια φωτογραφία...?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έτσι όπως το περιγράφεις για γρήγορο σχετικά 3δ θες ένα πρόγραμμα bim ώστε να έχεις ψιλο έτοιμο το 3δ μοντέλο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν χρειαστούν εκ των υστέρων επεμβάσεις σε άλλο λογισμικό.

Το Spirit που αναφέρουν πιο πάνω είναι καλό, αλλά δες και για κάτι σε Archicad, Revit, Sketchup. Μετά αν θες παραπάνω λειτουργικότητα σε 3δ και γρήγορη προσθήκη έξτρα αντικειμενών πας σε λύση Lumion, Lumen 3d κλπ.  Όλα αυτά βέβαια θα εκτοξεύσουν το λειτουργικό σου κόστος και θέλουν πολλές ώρες εκμάθησης, οπότε κατέβασε demo από όλα για να δεις τι συνδυασμός σε βολεύει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το είδα το lumion....Ίσως ψάχνω κάτι πιο απλό και γρήγορο... π.χ. επισυνάπτω μια εικόνα η οποία αποδίδει την πληροφορία που θέλω, δη΄λαδή την παρέμβαση στο δρόμο....αυτή πως έχει παραχθεί? μου φαίνεται επεξεργασμένη φωτογραφία? και μετά σε πρόγραμμα cad για την προσθήκη πεζοδρομίων, δέντρων κτλ?

Screenshot_1.jpg

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι κάτι πολύ απλότερο και μπορει να παραχθεί και με κολάζ με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας όπως πχ. Photoshop ή Gimp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.