Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά σχέδια - φωτορεαλισμός


Recommended Posts

Ακριβώς όπως τα λες.

Θα προσθέσω οτι με το Autocad μπορείς να σχεδιάσεις οτιδήποτε και σε οποιαδήποτε λεπτομέρεια χωρίς περιορισμούς που βάζουν τα BIM προγράμματα.

Αν εγκαταστήσεις και το Cadware τότε έχεις όλες τις δυνατότητες του Autocad και τους αυτοματισμούς του Cadware ταυτόχρονα στην ίδια οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, εχω καποιο προβλημα και θα σας ημουν ευγνωμων αν μπορουσατε να με βοηθησετε.

 

Ανελαβα μια δουλεια φωτορεαλισμου και επειδη δεν ειχα τον χρονο να αγορασω ή να βρω το κανονικο 3d max αμμεσα, εγκατεστησα το viz2008 TRIAL VERSION και δουλεψα το μοντελο μου εκει. Δυστυχως ανακαλυψα αργα οτι και δεν μπορω να επεξεργαστω τα υλικα, και δεν εχει τη δυνατοτητα το demo να σωσει σε μορφη για 3d max 7, το οποιο στο μεταξυ το βρηκα, ωστε να το δουλεψω καλυτερα.

 

Μηπως εχει κανεις καποια ιδεα για το τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

γεια σου.

το Max ούτε να το βλέπω δεν θέλω, αλλά νομίζω ότι μπορεις να σωσεις τα υλικά σου, σαν βιβλιοθήκη (.mat? ή κάτι τέτοιο).

αν κάνεις export το αρχείο σου ως .3ds ισως να μπορέσεις να ξαναφορτώσεις το αρχείο των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Με το Archicad μπορείς να κάνεις καταπληκτικά πράγματα.

Αν θέλεις, μπορείς να κάνεις παρουσιάσεις με σκίτσα (μελανι, ακουαρέλλα, κλπ). ή φωτορεαλισμό.

 

αυτa πώς γίννται? αν είμαι εκτός θέματος, μπορείς να στείλεις pm?

ευαχριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Ισμήνη!

το Archicad έχει πολλές render engines -> Internal rendering, Lightworks, Sketch, Z-buffer).

για σκίτσα χρησιμοποιείς την Sketch render engine, με δυνατότητα άπειρων συνδυασμών, πέρα των αρχικών ρυθμίσεων.

θα τα βρεις όλα αυτά στο μενού IMage->Rendering Engines->Sketch,(χρησιμοποιώ ακόμη το 9αρι).

στο Pm που σου έστειλα έχει και απλά παραδείγματα εφαρμογής.

οι δυνατότητες είναι απεριόριστες, ειδικά με τα εφφέ των μολυβιών.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μου φαίνεται ότι το forum έχει μετατραπεί σε λαϊκή όπου ο κάθε dealer εκθέτει την πραμάτια του.

 

Η διαφήμιση από ορισμένους, είναι πλέον ολοφάνερη.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη, αφήστε τον απλό χρήστη να εκφέρει τη γνώμη όπως την έχει σχηματίσει εμπειρικά και αφήστε κατα μέρος σλόγκαν του τύπου το δικό μου πρόγραμμα σκίζει και τα άλλα είναι απλές οδοντόκρεμες.

Δεν καταφέρνετε τίποτα, αντίθετα στρέφετε κάποιους εναντίον σας.

 

Επίσης θέλω να αναφέρω στον admin ότι ορισμένοι, κάνουν χρήση του PM για να αποστείλουν διαφήμίσεις των προϊόντων και της δουλειάς τους.

Αυτό είναι ανεπίτρεπτο για ένα forum ενημερωτικό.

 

Δεν χρειαζόμαστε κατήχηση, ο καθένας μόνος και η αγορά ολόκληρη ξέρει ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα για τον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άδικο αυτό που λες συνάδελφε...

Εχεις λίγο χρόνο και λίγη συμμετοχή, οπότε μάλλον προτρέχεις. Σε εμένα διαφημιστικό pm ουδέποτε έχει έρθει...

Πάντως ζήτα την συμβουλή-συμβολή του admin.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.