Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικά σχέδια - φωτορεαλισμός


Recommended Posts

θα συμφωνήσω μαζί σου (αν και το θέμα της διαφήμισης το έχω πληρώσει προσωπικά παλαιότερα - από άγνοια), απλά θα προσθέσω ότι δεν πρόκειται για διαφήμιση πραμάτιας, δεν είναι ιδιοκτησία του το πρόγραμμα, θα υποθέσω ότι είναι ενθουσιασμένος με αυτό.

αυτό που ίσως ενόχλησε είναι ότι πρόκειται για μια δήλωση και μόνο, χωρίς εξηγήσεις για την ανωτερότητα ή όχι του εν λόγω προγράμματος.

στο κάτω-κάτω οι οδοντόκρεμες απομακρύνουν την πλάκα(τη) εικόνα από τις τρισδιάστατες απόψεις, δίνουν βάθος, και κάνουν την διαφορά από μια απλή απεικόνιση και ένα φωτο-ρεαλισμό. (μια έννοια που μοιάζει να έχει παρερμηνευτεί).

δεν είναι το πρόγραμμα που κάνει την διαφορά, αλλά ο χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

:oops: οι οδοντόκρεμες έφυγαν γιατι παρεξηγούν. Προσωπικά θεωρώ τον mental ray τον καλύτερο renderer και πολύ εύχρηστο σε σχέση με τα επίσης αξιόλογα vray, brasil ή οτιδήποτε άλλο ταίριάζει στον καθένα...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να αναφέρω στον admin ότι ορισμένοι, κάνουν χρήση του PM για να αποστείλουν διαφήμίσεις των προϊόντων και της δουλειάς τους.

Αυτό είναι ανεπίτρεπτο για ένα forum ενημερωτικό.

 

 

Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς την αναφορά από εμπειρία χρήσης ενός προϊόντος από την διαφήμιση εξ άλλου αυτός είναι και ενας από τους λόγους ύπαρξης του forum (ενημερωτικό όπως λες).

Πουθενά δεν έχει υπάρξει λογοκρισία όσον αφορά στις αποψεις χρηστών γα την χρήση κάποιων προϊόντων.

Οποιος δεχτει διαφημιστικο πμ πρεπει να το αναφερει σε συντονιστη/διαχειριστη για να πραξει τα δεοντα. Δεν μπορει ο διαχειριστης να γνωριζει τι γινεται μεταξυ των χρηστων!

 

Οποτε για να κρατηθει ενα καλο επιπεδο στο φορουμ χρειαζεται η βοηθεια και η κατανοηση ολων.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

kosymp ετσι ειναι, για τον λόγο ότι το archicad ειναι κατα κυριο λόγο αρχιτεκτονικό πρόγραμμα με δυνατότητα παραγωγής καλού φωτορεαλισμού . Το 3dstudio max αν έχεις καλό πισι είναι πόλλες φορες πιο θεαματικό στο φωτορεαλισμό.Ειδικότερα , αν το πας στα όρια κρασαρίσματος το archicad όσον αφορα τα σεντιγκσ στο ρέντερ , το αποτέλεσμα θα βγει χειρότερο με απλά σεττιγκσ για το ιδιο αρχειο στο 3dstudio max . Η εξοικείωση σε βαθμό παραγωγής δουλειάς όμως με το 3dstudio max ειναι ενα 6μηνο, θέλει δηλ το χρόνο του. Αλλά αξίζει ο χρόνος ,και στα δυο προγράμματα, γιατι ειναι απτα καλύτερα που έχω δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε και το artlantis ...

θα εχετε καλυτερο αποστελσμα απο το archicad στον ιδιο περιπου χρονο ...

το max κανει απιστευτα πραγματα και θελω πολυ να το μαθω !

ποσες ωρες περιπου χρειαζονται για να φτασει καποιος σε ενα καλο επιπεδο ?

Link to comment
Share on other sites

@m_d: Εγώ δεν είμαι χρήστης του max αλλά στο παρελθόν ασχολήθηκα λίγο. Γενικά είναι τεράστιο πρόγραμμα, νομίζω ότι για να μάθεις τα βασικά θέλεις καμμια 40αριά ώρες αλλά από κει και πέρα είναι χαοτικό!! Σκέψου ότι υπάρχουν χειριστές ειδικοί για animation ή physics ή φωτορεαλισμό ή μοντελοποίηση και ασχολούνται μόνο με κάποιο από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.