Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά σχέδια - φωτορεαλισμός


Recommended Posts

σε ποιο προγραμμα σχεδιαζετε τα αρχιτεκτονικα σχεδια (οψεις-κατοψεις-τομες) και σε ποιο κανετε φωτορεαλισμο (αν ασχολειστε) ?

 

ειστε ευχαριστημενοι απο την παραγωγικοτητα-ταχυτητα-ποιοτητα(μονο για τον φωτορεαλισμο ποιοτητα,γιατι για τα σχεδια...)?

Link to comment
Share on other sites

architectural desktop - linked to VIZ και για τα 2.

 

αρκετά ικανοποιημένος. Το VIZ απλά κάνει πολλές ώρες για high quality render με radiocity

Link to comment
Share on other sites

Archicad (Εταιρεια Topsoftware) , σε mac.

Τωρα εχει βγει και για pc

Παρα πολυ ευχαριστημενη, δουλευω με αυτο απο το 1995 τελεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

SOFIA, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν καλά βιβλία-manual του archicad στην αγορά, έχω το πρόγραμμα (ver.10 & 11) εδώ κι ένα χρόνο, αλλά δουλεύω ακόμα με autocad. Εδώ που είμαι δεν έχω την δυνατότητα παρακολούθησης μαθημάτων κι ένα καλό βιβλίο θα με βοηθούσε να το μάθω μόνος μου. Έχω κάνει λίγα βήματα αλλά δεν είναι αρκετά ώστε να ολοκληρώσω μία μελέτη. Τις εκτυπώσεις τις κάνω μέσω AutoCAD με όλα τα προβλήματα ασυμβατότητας στη μεταφορά. Θα ήθελα τη βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB καλημερα.Δεν εχω ακομα το 11, τωρα το παρηγγειλα.

Ειχα σταματησει αρκετο καιρο στο 9 (σκεψου οτι ειχα ξεκινησει απο το 4).

Εγω χρησιμοποιω τα εγχειριδια του προγραμματος στα ελληνικα, ειναι πολυ κατατοπιστικα.Στην αγορα δεν ξερω αν υπρχει κατι, δεν μου χρειαστηκε ποτε να ψαξω κατι περα απο αυτα.Επισης παρακολουθουσα παντα (σε καθε αναβαθμιση) τα σεμιναρια της εταιρειας.Και εγω δεν μενω Αθηνα αλλα πηγαινα ειδικα για αυτα, βοηθανε πολυ.Οταν λαβω τα σχετικα με το 11 και το μαθω και εγω -η αληθεια ειναι οτι οταν δουλευεις δεν ειναι ευκολο να μαθεις ενα νεο προγραμμα η εστω την αναβαθμιση του- ευχαριστω αν μπορω να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ SOFIA.

Το 11 μου ήρθε ως αναβάθμιση κι ακόμα δεν το έκανα εγκατάσταση γιατί προσπαθώ ακόμα να μάθω το 10 που αγόρασα πρίν ένα χρόνο περίπου και δεν θέλω να μπερδευτώ πιο πολύ. Από την άλλη σε λίγο θα βγεί και η 12 έκδοση από ότι έμαθα. Εχω τα βιβλία-οδηγούς αναφοράς των προγραμμάτων 10 & 11 στα ελληνικά, αγόρασα και κάτι ιταλικά αρκετά καλά βιβλία-οδηγούς πάνω στις εκδόσεις αυτές και μάλον το πρόβλημά μου είναι ο χρόνος που δεν έχω για να αφιερώσω στην εκμάθηση με βιβλία.

Θα πρέπει να κανονίσω με την Topsoftware για κανένα σεμινάριο στην Αθήνα ή άν ξέρουν κανένα γνώστη των προγραμμάτων εδώ στην Κρήτη που έχει διάθεση και χρόνο να μου κάνει μάθημα.

Σ' ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραμένω φανατικός οπαδός του παραδοσιακού AutoCAD . Τόσο σε 2D όσο και σε 3D αλλά και σε φωτοαποικόνηση . Ε , εδώ που τα λέμε , στην φωτοαποικόνηση βάζει το χεράκι του και το 3D Studio .

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω όσον αφορά το archicad

Εκπληκτικό πρόγραμμα..

Όχι μόνο έχεις την δυνατότητα για 2d σχέδια αλλά ταυτοχρόνως έχεις και το 3d μοντέλο για όψεις, τομές και φωτορεαλιστικά, επιπλέον έχεις το "τρελό" εργαλείο του schedule το οποίο μπορεί να κάνει οποιαδήποτε προ-μέτρηση του ζητηθεί (όγκος, επιφάνεια, ποσότητα, τρέχοντα μέτρα, πίνακα κουφωμάτων κ.α.) με βάση τα σχέδια σου στο archicad. Γενικά θα μπορούσα να αναφέρω πάρα πολλά θετικά για το συγκεκριμένο πρόγραμμα, το χρησιμοποιώ τα τελευταία 5 χρόνια και ακόμη ανακαλύπτω νέα εργαλεία.

 

Όσον αφορά την εκμάθηση του πέρα από τα εγχειρίδια υπάρχουν και στο site της graphisoft video tutorials και pdf αρχεία ελεύθερα προς όλους.

 

Για φωτορεαλιστικά χρησιμοποιώ το artlantis το οποίο είναι πάρα πολύ απλό στη χρήση του, συνεργάζεται άψογα με το archicad και τα αποτελέσματα του είναι κατά την γνώμη μου εκπληκτικά.

 

Τέλος η ποιότητα - ταχύτητα είναι πολύ σχετικό ερώτημα μιας και εξαρτάται τι μηχάνημα χρησιμοποιείς. Εγώ χρησιμοποιώ ένα PowerBook G4 1,67 και για την ποιότητα δεν έχω κανένα πρόβλημα, η ταχύτητα βέβαια ... θέλει την υπομονή μου. Βέβαια έχω δοκιμάσει και τα δύο προγράμματα σε Mac Pro 8x2,8 με 8 g RAM όπου δεν ήθελα να φύγω..... ότι καλύτερο έχω δεί.

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς σας γνώμη για το allplan? Απο οτι έχω δει κινείται στη φιλοσοφία του arhicad και είναι καταπληκτικό εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.