Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έπιτρεπόμενες χρήσεις σε περιοχές που δεν έχουν Γ.Π.Σ.


gktg

Recommended Posts

Κωδικοποιώντας τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου, επαναλαμβάνω:

1. Εάν στη συγκεκριμένη περιοχή της Σαρωνίδας δεν καθορίζεται με διοικητική πράξη (βδ, υπουργική ή νομαρχιακή ή άλλου αρμόδιου παράγοντα απόφαση) η χρήση της "αποκλειστικής κατοικίας", τότε αυτή δεν μπορεί να ισχύει ως όρος δόμησης έστω και αν αναφέρεται στα συμβόλαια μεταβίβασης από τον συνεταιρισμό στα μέλη του.

2. Εάν για την ίδια περιοχή δεν έχει εγκριθεί ΓΠΣ, δεν μπορεί να ισχύει η χρήση της "Αμιγούς Κατοικίας" η οποία εφαρμόζεται μόνον στις περιοχές των οποίων εγκρίθηκε, με τις διατάξεις του ν. 1337/1983, είτε το ρυμοτομικό σχέδιο είτε το ΓΠΣ.

3. Ο νόμος Μάνου ήταν ένας οικιστικός νόμος, παρόμοιος με εκείνο του Τρίτση, που είχε στόχο να αλλάξει το πολεοδομικό πλαίσιο που ίσχυε από το 1923. Κατ' εξουσιοδότηση του νόμου αυτού εκδόθηκε και το πδ 81/1980 αλλά το συνολικό αυτό πλαίσιο αντικαταστάθηκε από το νέο πλαίσιο που ξεκίνησε με την έκδοση του ν. 1337/83.

4. Σχέδιο πόλης είναι α) το ρυμοτομικό σχέδιο (πολεοδομική μελέτη) και β) ο πολεοδομικός κανονισμός (χρήσεις γης και όροι και περιορισμοί δόμησης) για τη δόμηση των οικοπέδων αυτής της περιοχής. Στην περίπτωση της Σαρωνίδας, σύμφωνα με τα στοιχεία που παραθέτεις, και τα δύο αυτά ουσιαστικά στοιχεία του σχεδίου πόλης εγκρίθηκαν με το ΦΕΚ 1/Δ/1959, χωρίς όμως να καθορίζονται οι επιτρεπόμενες χρήσεις γης, όπως ισχυρίζεσαι.

 

Ανεξάρτητα με αυτά, θα ήθελα να μου στείλεις με πμ, αν μπορείς, το κείμενο του ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη MAKAP, αλλά δεν μπόρεσα να στείλω αρχείο εικόνας με προσωπικό μήνυμα (δεν ξέρω πώς γίνεται). Γι' αυτό ανεβάζω την επίμαχη σελίδα του ΦΕΚ 1 Δ 1959 εδώ. Υπάρχει και διάγραμμα, αλλά δεν φαίνεται τίποτα σ' αυτό (η ποιότητα της φωτοτυπίας είναι χάλια).

post-12956-131887227279_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δεν αναφέρεται στο βδ η χρήση γης και επομένως, κατά την άποψή μου, εάν δεν υπάρχει άλλη διοικητική πράξη που να καθορίζει τη χρήση γης, ισχύουν όσα έγραψα παραπάνω (#11).

 

Αντίγραφο του διαγράμματος που συνδεύει το ΦΕΚ 1/Δ/1959 μπορείς να πάρεις από τη ΔΤΕ/ Τμήμα Ρυμοτομικών διαγραμμάτων (Αμαλιάδος 17/ 2ος όροφος). Είναι ενδεχόμενο, να αναγράφεται πάνω στο διάγραμμα αυτό η χρήση γης. Ερεύνησέ το.

 

Σε κάθε περίπτωση, δεν συμβιβάζεται η χρήση "Αποκλειστικής Κατοικίας" της εποχής εκείνης με τη χρήση "Αμιγούς κατοικίας" που ορίστηκε για πρώτη φορά με το πδ 81/1980 και στη συνέχεια με το ΦΕΚ 167/1987 σε εφαρμογή του ν. 1337/83.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ, ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα παω εντός των ημερών στη ΔΤΕ, θα δω τι έχουν και θα ενημερώσω το forum.

 

Πάντως, για όποιον θέλει να δεί γιατί δεν εμπιστεύομαι την Πολεοδομία και να πάρει μια γεύση του παραλoγισμού και του κυκεώνα που έχω μπλέξει, ανέβασα σε ένα αρχείο rar τις διάφορες βεβαιώσεις της Πολεοδομίας, του ΥΠΕΧΩΔΕ κλπ.

Ορίστε και το link:

http://rapidshare.com/files/283777636/Xriseis_ghs_Saronidas.rar.html

 

Προσυπογράφω ανεπιφύλακτα την άποψη του Chilon: "I NEED DRUGS".

Οποιαδήποτε βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έκανες και ανέβασες το υλικό που έχεις. Διαβάζοντας τα έγγραφα αυτά έχω τις ακόλουθες παρατηρήσεις:

1. Η απάντηση που δόθηκε την 31.10.2001 (ίσως και 2000?) στηρίζεται στο άρθρο 1 παρ. 2 του πδ 84/1984 το οποίο (πδ) καταργήθηκε με το άρθρο 16 Ν.2965/2001 (ΦΕΚ 270/Α/23.11.2001).

2. Η απάντηση του 2003 έχει 2 σκέλη, ένα για το ΟΤ 31 της Σαρωνίδας για το οποίο αναφέρει τη χρήση αποκλ. κατοικίας και ένα για τα ΟΤ 6, 7 του σχεδίου Παλ. Φώκαιας.

3. Η απάντηση του 2005 έχει σωστό σκεπτικό, δεδομένου ότι δεν είχε εγκριθεί ΓΠΣ για την κοινότητα Σαρωνίδας, αλλά λανθασμένο συμπέρασμα αφού το πδ 84/1984 είχε ήδη καταργηθεί.

4. Η απάντηση της 11.7.2007 για τη χρήση στα ΟΤ 66, 67, 52 της Σαρωνίδας είναι, κατά την άποψή μου, εσφαλμένη, πολύ περισσότερο γιατί δεν αναφέρει τις διατάξεις στις οποίες στηρίζεται.

5. Η απάντηση της 8.8.2007 για τη χρήση στο ΟΤ 66 της Σαρωνίδας είναι, κατά την άποψή μου, εσφαλμένη γιατί στηρίζεται στις χρήσεις του ΦΕΚ 166/1987, οι οποίες αφορούν τα σχέδια που εγκρίθηκαν με το ν. 1337/1983.

6. Η απάντηση της 9.10.2007 για τη χρήση στα ΟΤ 52 της Σαρωνίδας είναι, κατά την άποψή μου, εσφαλμένη, πολύ περισσότερο γιατί δεν αναφέρει τις διατάξεις στις οποίες στηρίζεται. Αξιοσημείωτο ότι οι απαντήσεις 4 και 6 δόθηκαν από τον ίδιο υπάλληλο.

7-8. Η αναφορά στην ιστοσελίδα και στους ΟΔ της πολεοδομίας για τη χρήση Αμιγούς Κατοικίας δεν στηρίζεται σε διατάξεις.

9. Η απάντηση της 2.8.2008 για τη χρήση στα ΟΤ 75, 32, 66 της Σαρωνίδας είναι, κατά την άποψή μου, εσφαλμένη, πολύ περισσότερο γιατί δεν αναφέρει τις διατάξεις στις οποίες στηρίζεται. Αξιοσημείωτο ότι οι απαντήσεις 4, 6 και 9 δόθηκαν από τον ίδιο υπάλληλο.

10. Σωστά περιγράφεται το πρόβλημα της χρήσης γης της Σαρωνίδας στο έγγραφο 9813/7.7.2008 αλλά διαπιστώνεται ότι ο προϊστάμενος της πολεοδομίας δεν αναφέρει ότι, στο παρελθόν, η ίδια υπηρεσία αντιμετώπισε το ίδιο θέμα με εσφαλμένες ερμηνείες και (ίσως) αυτές επέτρεψαν τις χρήσεις εκτός της κατοικίας.

11. Με το έγγραφο 27331/16.7.2008, η ΔΠΣ περιγράφει τις σωστές διαστάσεις του θέματος αλλά συμπεραίνει τη χρήση Αποκλ. Κατοικίας από το σκοπό ίδρυσης του οικισμού.

12. Με το άγγραφο 9124/9.12.2008, η ΠΕΧΩ δεν πήρε θέση στο θέμα.

13. Στο τελευταίο έγγραφο της πολεοδομίας φαίνεται ότι ο προϊστάμενος κατάλαβε, επί τέλους, το πρόβλημα και υιοθέτησε τη χρήση της Αποκλ. Κατοικίας.

 

Δεν ξέρω αν βοηθάω στην προσπάθεια που κάνεις εσύ και οι άλλοι κάτοικοι, όπως δεν ξέρω και τους πραγματικούς σας στόχους δηλαδή αν εσείς θέλετε τη χρήση της αποκλ. κατοικίας ή όχι. Αυτό που ξέρω, όμως, είναι ότι οι ελάχιστοι οικισμοί αυτού του τύπου έχουν διατηρήσει το χαρακτήρα τους και ποτελούν παραδείγματα.

 

Ακόμη ότι, και η Σαρωνίδα μπορεί να λειτουργήσει χωρίς να εκπονηθεί ΓΠΣ για την περιοχή της δεδομένου ότι πολεοδομήθηκε ήλη η έκταση του συνεταισμού και δεν υπάρχει υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ, ευχαριστώ ξανά για την ενασχόλησή σου με το θέμα.

 

Γενικά, η συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων της Σαρωνίδας είμαστε οπαδοί της Αμιγούς κατοικίας και όχι της αποκλειστικής. Και αυτό γιατί, όπως είναι λογικό, μαγαζιά καθημερινής ανάγκης όπως χαρτοπωλείο, mini market κ.λπ. (αλλά και άλλα που εξαιρεί ο νόμος, όπως κομμωτήριο, κρεοπωλείο κ.λ.π.) αφ' ενός είναι απαραίτητα και αφ' ετέρου δεν ενοχλούν κανέναν με τη λειτουργία τους. Αντίθετα τα φαγάδικα, τα μπαράκια και γενικά τα κάθε είδους "διασκεδαστήρια", δεν μπορούν να συνυπάρχουν με κατοικίες, ιδίως στο πλαίσιο της Ελληνικής πραγματικότητας, που ακόμα και αυτοί οι λίγοι περιορισμοί που επιβάλλονται, στην ουσία δεν μπορούν να ελεγχθούν. Έτσι, λίγο-λίγο την "καταπίνουν" την κατοικία.

 

Όσον αφορά τα χαρτιά, να ξεκαθαρίσω εδώ ότι εγώ άρχισα να ασχολούμαι το 2007 και έδωσα διαστάσεις στο ζήτημα (στο μέτρο των δυνατοτήτων μου, με αναφορές στο ΣΕΕΔΔ και τον συνήγορο του Πολίτη) ακριβώς όταν ζήτησα (εγγράφως) να με πληροφορήσει η Πολεοδομία σε ποιες διατάξεις στηρίζονται οι βεβαιώσεις περί "Αμιγούς κατοικίας" που είχα ήδη λάβει και άρχισαν τις κωλυσιεργίες (η -έγγραφη πάντα- απάντηση που πήρα έλεγε "λόγω της σοβαρότητας του θέματος (...) η υπηρεσία μας μελετά σε βάθος το ζήτημα (...) και όταν έχει εμπεριστατωμένη άποψη θα σας ενημερώσει σχετικά", αλλά λίγους μήνες μετά που πήγα να ρωτήσω τι γίνεται, όλο "είχαν δουλειά", "δεν πρόφταιναν να ασχοληθούν" και τέτοια).

Τα παλιότερα χαρτιά τα βρήκα μετά, από φακέλλους μαγαζιών και τον πρώην Κοινοτάρχη. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι, ένα μόνο μαγαζί έχει βεβαίωση χρήσεων γης από την Πολεοδομία (αυτήν που αναφέρεται στο Π.Δ. 84/84). Κανένα από τα υπόλοιπα δεν έχει τέτοια βεβαίωση στον φάκελλό του.

 

Στη ΔΤΕ δεν πρόλαβα να πάω σήμερα. Μάλλον αύριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ΜΑΚΑΡ, ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα παω εντός των ημερών στη ΔΤΕ, θα δω τι έχουν και θα ενημερώσω το forum.

 

Πάντως, για όποιον θέλει να δεί γιατί δεν εμπιστεύομαι την Πολεοδομία και να πάρει μια γεύση του παραλoγισμού και του κυκεώνα που έχω μπλέξει, ανέβασα σε ένα αρχείο rar τις διάφορες βεβαιώσεις της Πολεοδομίας, του ΥΠΕΧΩΔΕ κλπ.

Ορίστε και το link:

http://rapidshare.com/files/283777636/Xriseis_ghs_Saronidas.rar.html

 

Προσυπογράφω ανεπιφύλακτα την άποψη του Chilon: "I NEED DRUGS".

Οποιαδήποτε βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη.

 

Μήπως σου είναι εύκολο να ανεβάσεις πάλι το αρχείο κάπου γιατί δεν υπάρχει πλέον ??

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Πράγματι δεν αναφέρεται στο βδ η χρήση γης και επομένως, κατά την άποψή μου, εάν δεν υπάρχει άλλη διοικητική πράξη που να καθορίζει τη χρήση γης, ισχύουν όσα έγραψα παραπάνω (#11).

 

Αντίγραφο του διαγράμματος που συνδεύει το ΦΕΚ 1/Δ/1959 μπορείς να πάρεις από τη ΔΤΕ/ Τμήμα Ρυμοτομικών διαγραμμάτων (Αμαλιάδος 17/ 2ος όροφος). Είναι ενδεχόμενο, να αναγράφεται πάνω στο διάγραμμα αυτό η χρήση γης. Ερεύνησέ το.

 

Σε κάθε περίπτωση, δεν συμβιβάζεται η χρήση "Αποκλειστικής Κατοικίας" της εποχής εκείνης με τη χρήση "Αμιγούς κατοικίας" που ορίστηκε για πρώτη φορά με το πδ 81/1980 και στη συνέχεια με το ΦΕΚ 167/1987 σε εφαρμογή του ν. 1337/83.

 

Δεν υφίσταται πλέον η χρήση αποκλειστικής κατοικίας? από πού προκύπτει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα στο post #13, η χρήση της "Αποκλειστικής Κατοικίας" που είχε καθοριστεί με το διάταγμα έγκρισης των αντίστοιχων ρυμοτομικών σχεδίων των περιοχών Ψυχικού, Φιλοθέης, Εκάλης και Σαρωνίδας, εξ όσων γνωρίζω, εξακολουθεί να εφαρμόζεται στις περιοχές των (τέως) δήμων αυτών.

 

Όπως είναι γνωστό, με το ν. 1337/83, άλλαξε η διαδικασία του πολεοδομικού σχεδιασμού, με την έγκριση ΓΠΣ, ΠΜ και ΠΕ σε κάθε περιοχή που εντάσσεται σε σχέδιο πόλεως. Για το σκοπό αυτό εγκρίθηκε πλαίσιο επιτρεπόμενων χρήσεων γης, οι οποίες αναφέρονται, πλέον, σε κάθε εγκρινόμενη νέα ΠΜ.

 

Όπως ήταν αναμενόμενο, σε όσους δήμους εγκρίθηκε μεταγενέστερα ΓΠΣ, ορίστηκαν χρήσεις γης με βάση το νέο πλαίσιο χρήσεων. Οι παραπάνω (τέως) δήμοι, όμως, αρνήθηκαν τη σύνταξη ΓΠΣ, για το λόγο ότι, είχε πολεοδομηθεί η συνολική έκτασή τους, ως προερχόμενη από Οικοδομικό Συνεταιρισμό, με αποτέλεσμα να διατηρείται ακόμη για τις περιοχές αυτές η χρήση της αποκλειστικής κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

στην περιοχή της Σαρωνίδας, εντός σχεδίου, απαιτείται έγκριση απο ΕΠΑΕ για έκδοση άδειας μικρής κλίμακας (περίφραξη με πρόχειρη κατασκευή οικοπέδου)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.