Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σεμινάρια - μαθήματα AUTOCAD


leon_mech

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα, είμαι νέο μέλος και πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι στην παρέα σας...

 

Ενδιαφέρομαι για κάποια μαθήματα στο Autocad... κυρίως με ενδιέφερε το μηχανολογικό autocad και λόγω σχολης που τελείωσα κι επειδή το θεωρούσα σημαντικότερο... τώρα βέβαια με λίγο ψάξιμο βλεπω ότι πιο πολύ ζητείται το αρχιτεκτονικό autocad και γενικότερα των π/μ... τέσπα αποφάσισα να πάω σε κάποιο εξειδικευμένο εκπαιδευτικό κέντρο της autodesk για να πάρω και ένα πιστοποιητικό σχετικά έγκυρο... και όσο είναι δυνατόν να μάθω και πέντε πράγματα...

 

έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό κέντρο?? τι θα πρέπει να προσέξω και να ζητήσω για να καταλάβω και να μάθω κάποια βασικά πράγματα??? σε τι είδος σχεδίων με συμβουλεύεται να κατευθυνθώ κατά την εκμάθηση?? ξέρετε αν μπορώ να βρω την εκδοση autocad 2010 κάπου να την κατεβάσω ή πιθανά χρήσιμα βιβλιά η σχέδια που θα με βοηθήσουν να εξασκηθώ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

Καλώς ήρθες στο Michanikos.gr

 

Μπορείς να βρείς κάποιο εκπαιδευτικό κέντρο πιστοποιημένο από την Autodesk ή κάποιο που να έχει ύλη εναρμονισμένη με κάποιο πρότυπο (π.χ. ECDL CAD).

 

Μπορείς να κοιτάξεις εδώ.

 

Εναλλακτικά και εδώ.

 

Φυσικά, επικοινωνείς και τηλεφωνικά και μαθαίνεις λεπτομέρειες για την ύλη (βασικότατο) και φυσικά τα κόστη για εκμάθηση και για τα δικαιώματα εξετάσεων στην περίπτωση που θέλεις να πιστοποιήσεις τις γνώσεις σου.

 

Δοκιμαστική έκδοση , μπορείς να κατεβάσεις από εδώ : http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/mform?siteID=123112&id=9106363

Link to comment
Share on other sites

Τα διάφορα σεμινάρια, απ' ότι έχω δει, σου δίνουν μόνο τις βασικές γνώσεις... Περισσότερο θα προχωρήσεις αν πάρεις κάνα δυό καλά βιβλία και ασχοληθείς πολλές ώρες, μόνος σου, ή με κάποιον μαζί που το ξέρει καλά. Εγώ είμαι αυτοδίδακτος και θεωρώ οτι το ξέρω αρκετά πολύ καλά, γιά την δουλειά που με ενδιαφέρει (αρχιτεκτονικό σχέδιο και φωτορεαλισμός).

α.

Link to comment
Share on other sites

να μάθεις πρώτα autocad καλά και μετά inventor και τα δυο προγράμματα είναι της autodesk. αν είσαι στη θεσ/νίκη ή κάπου κοντά έχω να σου προτείνω να πας στην infotech. είναι το μόνο εξουσιοδοτημένο φροντιστήριο απο την autodesk και το μόνο με καθηγητές που έχουν πτυχία της autodesk.

καλή σου επιτυχία:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα. ψαχνω και εγω για σεμινάριο autocad. Είναι εν τέλει τόσο σημαντικό να αποκτήσει κάποιος την πιστοποίηση της autodesk; Δηλαδή αν παρακολουθήσω κάποιο σεμινάριο από κάποιον μη πιστοποιημένο εκπαιδευτικό οργανισμό, δεν "μετρά"; Η πιστοποίηση σου δίνει μόρια για πρόσληψη στο δημόσιο κατά τρόπο ανάλογο του ecdl;

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα. Η συγκεκριμένη πιστοποίηση περιλαμβάνει εξοικείωση με ύλη και πρόγραμμα σπουδών εγκεκριμένα από την ίδια την Autodesk. Από εκεί και πέρα , η προσωπική σου ενασχόληση και ο χρόνος που θα επενδύσεις θα σου προσφέρει την εξοικείωση με το αντικείμενο και θα σε βοηθήσει να νοιώσεις σίγουρος . Δυστυχώς , άλλο η εκμάθηση του προγράμματος με παραδείγματα σε κάποια σχολή και άλλο η παραγωγική σχεδίαση για κάποιον απαιτητικό εργοδότη. Δεν έχουν πολλά κοινά σημεία , σίγουρα όμως έχουν μια ουσιαστική διαφορά : Τα λάθη επιτρέπονται μόνο μέσα στην εκπαιδευτική διαδικασία. Μέσω αυτών ενισχύεται η διαδικασία της μάθησης. Όταν όμως δραστηριοποιηθείς επαγγελματικά, πρέπει να είσαι σωστός και γρήγορος. Σε καιρούς ανταγωνιστικούς μετρά και η ταχύτητα για να σε προτιμήσουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. ψαχνω και εγω για σεμινάριο autocad. Είναι εν τέλει τόσο σημαντικό να αποκτήσει κάποιος την πιστοποίηση της autodesk; Δηλαδή αν παρακολουθήσω κάποιο σεμινάριο από κάποιον μη πιστοποιημένο εκπαιδευτικό οργανισμό, δεν "μετρά"; Η πιστοποίηση σου δίνει μόρια για πρόσληψη στο δημόσιο κατά τρόπο ανάλογο του ecdl;

 

Για το Δημόσιο δεν ξέρω τι παίζει σε ότι αφορά το cad, αλλά στον ιδιωτικό τομέα μετράει κυρίως το τι ξέρεις να κάνεις και όχι από που το έμαθες.

Link to comment
Share on other sites

Στην αγορά κυκλοφορούν οι πιστοποιήσεις εταιρειών (λέγε με autodesk,microsoft κτλ) και οι πιστοποιήσεις "ανεξάρτητων" εταιρειών πιστοποίησης. Και οι δύο θεωρητικά δίνουν το δικαίωμα σε κάποιον να λέει οτι ξέρει/γνωρίζει το Autocad. Στην πράξη οι εξετάσεις, όταν υπάρχουν, (πχ για πιστοποίηση ECDL CAD ή/και ACTA CAD) είναι σχετικά εύκολες εώς θα έλεγα προσωπικά γελοίες για έναν μηχανικό που έχει ασχοληθεί έστω και λίγο (δηλαδή πρόσεχε στα μαθήματα). Καλό είναι να την πάρεις εφ όσον την προσφέρει ο οργανισμός όπου θα κάνεις μαθήματα. Φυσικά ως χαρτί έχει αξία μόνο για το δημόσιο (η πιστοποίηση τύπου ECDL CAD κοκ). Στην ιδιωτική αρένα αρκεί να γνωρίζεις πως να σχεδιάζεις γρήγορα και αποτελεσματικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.