Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ύψος μαντρότοιχου


darma

Recommended Posts

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για ένα θέμα: Ο γείτονας καθώς έχτιζε την μονοκατοικία του στο διπλανό οικόπεδο, έχτισε και μία μάντρα ύψουσ 2,50m μπετό χωρίς να δικαιολογείται το ύψος αυτό από την κλίση του οικοπέδου του. Πήγα στην πολεοδομία, ζήτησα την άδειά του και διαπίστωσα ότι δεν έχει σχεδιαστεί πουθενά μαντρότοιχος σε κανένα σχέδιο της αδειας, δεν υπάρχει ούτε ξεχωριστό σχέδιο τομής και ύψους μαντρότοιχου και ούτε καν έγκριση ΕΠΑΕ βεβαίως . θεωρώ το ύψος αυτό υπερβολικό, παράνομο και ακαλαίσθητο για την περιοχή. Ζήτησα από την πολεοδομία να ελεγχθεί το σύννομο της αδείας του και ειδικά το υπερβολικό ύψος αλλά έχουν περάσει ήδη δύο μήνες και δεν έγινε τπτ. Μπορώ να κάνω κάτι περαιτέρω??Ξέρετε που πρέπει να απευθυνθώ?

 

Γνωρίζω ότι έχουν γίνει κ άλλες καταγγελίες στην περιοχή για ύψη μαντρότοιχων και η πολεοδομία σταματούσε τις εργασίες και τους επέβαλλε το νόμιμο ένα μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πθανόν για μένα ειναι απο αυτα που εχω ακουσει και δει οτι η πολεοδομια δε θα προβει σε καμια ενεργεια. Το πολυ πολυ να τον αναγκασει να βγαλει συμπληρωματικη αδεια για τη μαντρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το μέγιστο ύψος για περιφράγματα είναι όντως 2,5 μέτρα στην πρόσοψη μετριμένα από το πεζοδρόμιο εκτός αν η Ε.Π.Α.Ε έχει διαφορετική άποψη σε ειδικές περιπτώσεις όμως.Πάντως στα σχέδια σπάνια φαίνεται η διαμόρφωση του ακάλυπτου χώρου όπως θα γίνει στην πράξη...ίσως θέλει να βάλει πισινες και τέτοια πράγματα και να μην φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος είναι ενα μέτρο μπετό και ενάμιση μέτρο σίτα, εδώ μιλάμε για 2μιση μετρα μπετό με μηδενική κλίση οικοπέδου..Πώς μπ[ορεί να είναι νόμιμο αυτό?

Σα φρουριο είναι ρε παιδιά, κόβει τελείως τον αέρα..οχι όχι δεν έχει χώρο για πισίνες κ τέτοια, αντε δυο δεντρα να του χωράνε και πολύ λέω!Μιλάμε για επαρχία..Η πολεοδομία δεν υποχρεούται να απαντά σε αιτήσεις-καταγγελίες που έχουν γίνει?

Link to comment
Share on other sites

η μάντρα μπορεί να είναι 2,5, μέτρα μπετό πίσω και στο πλάι.αν είναι στην πρόσοψη είναι παράνομο και ισχύει αυτο που λες.που είναι η μάντρα πυ λες?στην πρόσοψη?στην πολεοδομία τι σου είπανε?πήγες σε κ'αποιν αχιτέκτονα ελεγκτή της πολεοδομίας?τι σου είπε?

Link to comment
Share on other sites

Η αστυνομία ελέγχει μόνο αν υπάρχει οικοδομική άδεια.Το αν είναι νόμιμη ή παράνομη καθόλου δεν την απασχολεί.

 

Για την ώρα τα δυομιση μέτρα είναι ήδη χτισμένα πίσω και πλάι αλλά προορίζεται και για μπροστά. Από που προκύπτει ότι μπορεί να είναι 2 μιση μέτρα μπετό στην πρόοψη?? Ο μηχανικός που μου έδειξε το άρθρο του ΓΟΚ( βεβαια κ εγώ μηχανικός είμαι αλλά χωρίς πτυχίο ακόμα) μου εξήγησε πως μόνο με επιχωμάτωση 1μιση μέτρου αν είναι κατωφερικό το οικόπεδο επιτρέπεται 2μιση μέτρα μπετό σε οποιαδήποτε πλευρά αλλιώς 1 μέτρο+την κλίση. Υπάρχει κάποιο παραθυράκι του νόμου που του ξεφεύγει?? Αν δεν είναι παράνομο τότε δεν έχει νόημα ούτε καν τηλεφωνο να ξαναπάρω στην πολεοδομία.

 

Αρχιτέκτονας ελεγκτής της πολεοδομίας Δεν υπάρχει σε αυτή την κωμόπολη. Επίσης στα σχέδια του δηλώνονται και ψευδή στοιχεία όπως ύπαρξη ανύπαρκτης πόρτας στο οικόπεδο του διπλανού που δεν μπορώ να γνωρίζει σε τι αποσκοπούν. Το έγραψα και αυτό στην αίτηση αλλά απάντηση τπτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

ΑΡΘΡΟ 18 ΓΟΚ 1985

 

ΠΕΡΙΦΡΑΞΕΙΣ

 

1. Τα οικόπεδα οριοθετούνται με σταθερους οριοδείκτες ή με περιφράγματα.

2. Τα περιφράγματα του οικοπέδου σε κανένα σημείο δεν επιτρέπεται να έχουν ύψος μεγαλύτερο από 2,50 μ και το συμπαγές τμήμα τους μεγαλύτερο από 1 μ. Αφετηρία μέτρησης των υψών είναι η υψηλότερη από τις οριστικές στάθμες του εδάφους εκατέρωθεν του περιφράγματος. Για τα περιφράγματα που βρίσκονται στο πρόσωπο του οικοπέδου, τα παραπάνω ύψη μετρούνται από τη στάθμη του πεζοδρομίου. Υστερα από γνώμη της αρμόδιας ΕΠΑΕ επιτρέπεται παρέκκλιση των παραπάνω διατάξεων σε ότι αφορά την κατασκευή συμπαγούς περιφράγματος ύψους έως 2,50 μ σε ειδικές περιπτώσεις, όπως σε παραδοσιακούς οικισμούς. Αν το φυσικό έδαφος στη ρυμοτομική γραμμή είναι υψηλότερα από τη στάθμη του πεζοδρομίου από 1 έως 2,50 μ το περίφραγμα μπορεί να κατασκευαστεί συμπαγές έως τη στάθμη του φυσικού εδάφους. Αν από τη στάθμη του πεζοδρομίου έως τη στάθμη του φυσικού εδάφους στη ρυμοτομική γραμμή υπάρχει υψομετρική διαφορά μεγαλύτερη από 2,50 μ το συμπαγές τμήμα του περιφράγματος μπορεί να έχει ύψος έως 2,50 μέτρα και το έδαφος κλιμακώνεται έτσι ώστε κάθε κλιμάκωση να έχει ύψος έως 2,50 μ και πλάτος τουλάχιστον 1,50 μ.

3. Τα περιφράγματα κατασκευάζονται σύμφωνα με τους όρους που θεσπίζονται σε εφαρμογή του Αρθ-444.

4. Στα οικόπεδα, στα οποία ανεγείρονται ειδικά κτίρια, επιτρέπεται, ύστερα από πρόταση του αρμόδιου φορέα για την λειτουργία του συγκεκριμένου κτιρίου και από γνώμη της ΕΠΑΕ, να κατασκευάζεται στο πρόσωπο ή στα όρια του οικοπέδου συμπαγές περίφραγμα με ύψος μεγαλύτερο από το προβλεπόμενο στην παρ.2, εφόσον το απαιτούν λόγοι ασφαλείας ή λειτουργίας.

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΑΡΚΕΤΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ρε παιδιά μιά από τα ίδια και εγώ, έχτισε ο γείτονας, διαμόρφωσε έδαφος στα 2.5 μετρα από εμένα που συνορεύουμε στην πίσω μεριές μας και σήκωσε αντίστοιχου ύψους μάντρα ουσιαστικά θάβοντας με. Ακόμα αφού φύτεψε τα μπεκ ρίχνουν νερό το οποίο μπαίνει στο σπίτι μου "απαγορεύοντας μου ουσιαστικά την χρήση του πίσω κήπου μου. Πόσο επιτρέπεται να σηκώσεις το έδαφος από την στάθμη του πεζοδρομίου τελικά? υπάρχει κάποιο όριο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.