Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαστήριο και εκτίμηση ζημιών


Recommended Posts

καλήμερα σε όλους τους συναδέλφους. Θέλω να σας θέσω ένα "δύσκολο" ερώτημα. Έχτισα πριν 3 χρόνια μια 4όροφη οικοδομή,δίπλα ακριβώς και κολιτά, υπήρχε ένα ισόγειο κτίριο,προ του '55, στην κυριολεξία ριμάδι (έχω σχετικές φωτογραφίες) ,αλλά έμεναν μέσα 2 γριές. Την θεμελίωση την έκανα τμηματικά,το συνολικό τοιχίο ήτανε 9μ. και ανα μέρα έσκαβα 3 μέτρα,καλούπωνα και έριχνα αμέσως το μπετόν την ίδια μέρα, έτσι ώστε να μην δημιουργίσω κανένα πρόβλημα στο διπλανό σαράβαλο. 1 εγγονή της γριάς θέλει να παντρευτεί και με πήγε στα δικαστήρια για να μου πάρει λεφτά,τάχα ότι της δημιούργισα πρόβλημα στο σπίτι. να μην τα πολύλογό,έρχεται ένας εκτημιτής που όρισε το δικαστήριο (φίλος ενός εκ τον εναγόντον,μιλημένη η δουλειά δηλαδή) και μου βγάζει απομείωση λόγω παλαιότητας μονο 20%!!! 20% σε ένα κτίριο ριμάδι και προ του '55,αν είναι δυνατόν.... Υπάρχει κάποιος που να μπορέσει να μου προτείνει πως να κινηθώ??? Ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι του κάθε άνθρώπου έχει αξία. Και προσεκτικά να θεμελίωσες, πολυ πιθανό να έκανες ζημιά (ειδικά αν είναι με φέρουσα τοιχοποιια). Κανονικά θα έπρεπε να κινηθείς συμβιβαστικά, ζητώντας από τους δίπλα να ορίσουν δικό τους μηχανικό και να αποκαταστήσεις τη ζημιά. Τώρα αφού πήγατε δικαστικά ότι θα πει το δικαστηρίο.

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι του κάθε άνθρώπου έχει αξία. Και προσεκτικά να θεμελίωσες, πολυ πιθανό να έκανες ζημιά (ειδικά αν είναι με φέρουσα τοιχοποιια). Κανονικά θα έπρεπε να κινηθείς συμβιβαστικά, ζητώντας από τους δίπλα να ορίσουν δικό τους μηχανικό και να αποκαταστήσεις τη ζημιά. Τώρα αφού πήγατε δικαστικά ότι θα πει το δικαστηρίο.

 

συμβιβαστικα ξεκινησα,τους διορθωσα οτι ζημιες υπηρχανε στο δωματιο που ακουμπουσε με την οικοδομη μου,αλλά καλοέμαθαν και τώρα μου ζητάνε πλήρης αλλαγή σε όλο το σπίτι,μου καταλογίζουνε ζημιές που έγιναν σε απόσταση 20μ. απο το θεμέλιο. Για αυτό είμαστε τώρα πλέον στα δικαστήρια. Απλώς ήθελα να ξέρω πως μπορώ να παλέψω με το 20% απομείωση που μου έβγαλε ο εκτίμητης.

Link to comment
Share on other sites

@panserraikos

Ο πραγματογνώμων (και όχι εκτιμητής), που όρισε το δικαστήριο, έπρεπε να απαντήσει στα συγκεκριμένα ερωτήματα που έβαλε το δικαστήριο. Εσύ μπορείς να καταθέσεις στο δικαστήριο, πριν βγει η απόφαση, μία τεχνική έκθεση ενός μηχανικού (δικού σου τεχνικού συμβούλου), με την οποία μπορείς να αντικρούσεις τις απόψεις και τους ισχυρισμούς, αν έχεις σχετικά επιχειρήματα. Το δικαστήριο θα βγάλει απόφαση εξετάζοντας και τις δύο εκθέσεις και, αν αυτές είναι εντελώς αντίθετες, είναι δυνατόν να ορίσει και νέο πραγματογνώμονα.

 

Εάν εκδοθεί απόφαση μπορείς να προσφύγεις σε δικαστήριο ανώτερης βαθμίδας αλλά γι' αυτά είναι προτιμότερο να συμβουλευτείς τον δικηγόρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Μην ξεχνάμε ότι 1) η υπόθεση βρίσκεται στα δικαστήρια και 2) το δικαστήριο έχει ορίσει πραγματογνώμονα και αυτό είναι απόλυτα σωστό προκειμένου να διερευνηθούν τα πραγματικά (τεχνικά) στοιχεία της υπόθεσης. με βάση τη δικονομία, προβλέπεται ο διορισμός τεχνικού συμβούλου από τα διάδικα μέρη. Με το ένδικο αυτό μέσο, κάθε πλευρά έχει το δικαίωμα να "σχολιάσει" την πραγματογνωμοσύνη και, αν είναι δυνατόν, να αποδυναμώσει τα συμπεράσματα της πραγματογνωμοσύνης με κατάλληλα επιχειρήματα.

 

Επομένως, η πραγματογνωμοσύνη από μηχανικό του ΤΕΕ μπορεί, πιθανά, να δώσει κάποια στοιχεία στην υπόθεση υπέρ του συναδέλφου αλλά μόνο ο διορισμός τεχνικού συμβούλου θα του δώσει τη δυνατότητα σχολιασμού της πραγματογνωμοσύνης και, ενδεχομένως, ανατροπής της.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε πραγματογνώμονα από το ΤΕΕ

 

το εχω υποψην αλλα το σημαντικο ειναι πως η απεναντι πλευρα, εχει σχεσεις με το ΤΕΕ και επομενως θα με ριξουνε και απο εκει. Εμενα με ενδιαφερει κυριως εαν ξερει καποιος πως μπορω να αυξήσω το ποσοστο απομείωσης,για κτίριο προ του 55,με μειώνει για την παλαιοτητα των υλικων μονο 20% !!! αυτο θέλω να μάθω εάν ξέρει κάποιος πώς να το μειώσω. Ευχαριστώ πάντος για τις μέχρι τώρα απαντήσεις....

Link to comment
Share on other sites

το εχω υποψην αλλα το σημαντικο ειναι πως η απεναντι πλευρα, εχει σχεσεις με το ΤΕΕ και επομενως θα με ριξουνε και απο εκει.

 

Δε μπορώ να το πιστέψω πως το ΤΕΕ θα πέσει τόσο χαμηλά για να εξυπηρετήσει συμφέροντα. Μην υποτιμάς το συνάδελφο πραγματογνώμονα που θα διοριστεί από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να το πιστέψω πως το ΤΕΕ θα πέσει τόσο χαμηλά για να εξυπηρετήσει συμφέροντα. Μην υποτιμάς το συνάδελφο πραγματογνώμονα που θα διοριστεί από το ΤΕΕ.

 

Το θέμα δεν είναι αν θα πέσει το ΤΕΕ χαμηλά αλλά αν θα πέσει ο πραγματογνώμονας και αυτό, σε βεβαιώνω, δεν είναι θέμα αρχών του ΤΕΕ αλλά αρχών και ηθικής του ίδιου του μηχανικού που έχει δηλώσει συμμετοχή στον αντίστοιχο κατάλογο. Υπενθυμίζω απλά ότι, σε πολλές περιπτώσεις, ο ενδιαφερόμενος ιδιώτης έχει βολιδοσκοπήσει και πλησιάσει, εκ των προτέρων, τον πραγματογνώμονα και το θέμα του διορισμού από το ΤΕΕ είναι διαδικαστική υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.