Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαστήριο και εκτίμηση ζημιών


Recommended Posts

Το ΤΕΕ για κάθε υπόθεση ορίζει έναν και μόνο έναν πραγματογνώμονα. Για την ίδια υπόθεση δεν ορίζεται δεύτερος. Είναι πάγια τακτική του ΤΕΕ (για να μην φαίνεται ή προκύπτει ότι αντιμάχεται τον εαυτό του). Εφόσον ορίσθηκε από τη μία πλευρά πραγματογνώμονας η άλλη πλευρά δεν μπορεί να ορίσει δικό της. Μπορεί όμως, όπως αναφέρθηκε, να ορίσει Τεχνικό Σύμβουλο, ο οποίος αν έχει διαφορετική εκτίμηση των πραγμάτων, μπορεί να συντάξει Έκθεση που θα χρησιμοποιηθεί στο Δικαστήριο. Ό οριζόμενος από το ΤΕΕ πραγματογνώμονας έχει υποχρέωση πριν από τη σύνταξη της πραγματογνωμοσύνης να ακούσει τους ισχυρισμούς κάθε πλευράς και με αντικειμενικότητα να διατυπώσει τη δική του εκτίμηση. (Υπάρχει σχετικό μνημόνιο). Αν η μία πλευρά πιστεύει (και μπορεί να τεκμηριώσει) ότι ο πραγματογνώμονας δεν έχει επιτελέσει το έργο του με αντικειμενικότητα ή κινήθηκε με ιδιοτέλεια, το εκθέτει εγγράφως στο δικαστήριο (με τα αποδεικτικά στοιχεία) και το δικαστήριο ενδέχεται να αποφασίσει χωρίς να κάνει δεκτή την πραγματογνωμοσύνη (κάτι που συμβαίνει όχι σπάνια). Διαφορετικά δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι άλλο, αφού πια η υπόθεση βρίσκεται σε προχωρημένο στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

@camelot

Συνάδελφε, σε γενικές γραμμές υποστηρίζουμε τις ίδιες θέσεις αλλά έχω την αίσθηση ότι στην περιγραφή σου έχουν μπερδευτεί κάπως τα θέματα. Αυτό που έγραψα και υποστηρίζω είναι ότι, στην περίπτωση που το δικαστήριο διατάξει πραγματογνωμοσύνη και ορίσει πραγματογνώμονα, κάθε πλευρά των διαδίκων έχει το δικαίωμα να ορίσει τεχνικό σύμβουλο, ο οποίος εκτός από την παροχή των γνώσεων και των υπηρεσιών του προς τον πραγματογνώμονα έχει και το "νομικό" δικαίωμα να σχολιάσει την κατατεθείσα πραγματογνωμοσύνη και να επιχειρηματολογήσει, με τεκμήρια και στοιχεία, προστατεύοντας τα συμφέροντα του πελάτη του. Στη διαδικασία αυτή μπορεί να έχει προηγηθεί η κατάθεση, ως βοηθητικού στοιχείου, και "ιδιωτικής" πραγματογνωμοσύνης που έχει συνταχθεί από μηχανικό ορισμένο από το ΤΕΕ αλλά ο μηχανικός αυτός δεν έχει το δικαίωμα να "σχολιάσει" τη δικαστική πραγματογνωμοσύνη αφού δεν έχει την ιδιότητα του τεχνικού συμβούλου.

 

Αυτό που υποστήριξα στα τελευταία posts είναι ότι, συνηθίζεται να ζητιέται από ιδιώτες πραγματογνωμοσύνη από το ΤΕΕ προκειμένου αυτή να περιβάλλεται με το κύρος του φορέα. Αλλά, επίσης συνηθίζεται, σ' αυτές τις περιπτώσεις, να ζητάει ο ιδιώτης τη σύνταξη έκθεσης από συγκεκριμένο μηχανικό του καταλόγου του ΤΕΕ, με τον οποίο έχει έρθει ήδη σε επικοινωνία. Έχω παραδείγματα παρόμοιων τεχνικών εκθέσεων που τα συμπεράσματα είναι ταυτόσημα με τις επιδιώξεις του ιδιώτη έστω και αν η έκθεση είναι τεχνικά ατεκμηρίωτη.

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα διαγράφηκε επειδή ήταν ιδιαιτέρως προσβλητικό

 

the_mushroom_cloud

 

 

μήπως έχεις κάποια σχέση με κάποιο ιδιαιτέρως αγαπητό μέλος?

 

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν θα πέσει το ΤΕΕ χαμηλά αλλά αν θα πέσει ο πραγματογνώμονας και αυτό, σε βεβαιώνω, δεν είναι θέμα αρχών του ΤΕΕ αλλά αρχών και ηθικής του ίδιου του μηχανικού που έχει δηλώσει συμμετοχή στον αντίστοιχο κατάλογο. Υπενθυμίζω απλά ότι, σε πολλές περιπτώσεις, ο ενδιαφερόμενος ιδιώτης έχει βολιδοσκοπήσει και πλησιάσει, εκ των προτέρων, τον πραγματογνώμονα και το θέμα του διορισμού από το ΤΕΕ είναι διαδικαστική υπόθεση.

 

συμφωνω απόλυτα με τα λεγόμενα σου! Δεν είναι θέμα του ΤΕΕ αλλά του ίδιου του μηχανικού.Για να σας γράφω όλα αυτά τα στοιχεία μέχρι τώρα σημαίνει πως η κατάσταση μου είναι αρκετά περίπλοκη απο θέμα "σχέσεων". Άλλωστε όλοι ξέρουμε πως υπάρχουνε αρκετοί άνθρωποι που για 200 ευρώ μπορούνε να πέσουνε πολύ πολύ χαμηλά...Επομένως προσοχή σε όλους μας. Βέβαια,το σίγουρο είναι πως στο μέλον,τον εν λόγο "μηχανικό" κάπου θα τον πετύχω και εγώ,σε κάποιο έργο θα βρεθούμε,δεν υπάρχει περίπτωση να μου γλιτώσει. Ρόδα είναι και γυρίζει...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απόλυτα με τα λεγόμενα σου! Δεν είναι θέμα του ΤΕΕ αλλά του ίδιου του μηχανικού.Για να σας γράφω όλα αυτά τα στοιχεία μέχρι τώρα σημαίνει πως η κατάσταση μου είναι αρκετά περίπλοκη απο θέμα "σχέσεων". Άλλωστε όλοι ξέρουμε πως υπάρχουνε αρκετοί άνθρωποι που για 200 ευρώ μπορούνε να πέσουνε πολύ πολύ χαμηλά...Επομένως προσοχή σε όλους μας. Βέβαια,το σίγουρο είναι πως στο μέλον,τον εν λόγο "μηχανικό" κάπου θα τον πετύχω και εγώ,σε κάποιο έργο θα βρεθούμε,δεν υπάρχει περίπτωση να μου γλιτώσει. Ρόδα είναι και γυρίζει...

 

Κοιτα ομως μη συμβει το αντιθετο.Η ζωη κρυβει πολλα .Σαν επι 27 χρονια πραγματογνωμων του ΤΕΕ και του Δικαστηριου θα σε συμβουλευα να κρατησεις την ψυχραιμια σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.