Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα μόνο με επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία


ΣτέφανοςΒ

Recommended Posts

Ρίξε μια ματιά εδώ, είναι κυριολεκτικά τσάμπα γι αυτά που κάνει, τα οποία δεν είναι και λίγα:

 

http://www.lisa-fet.com/download.htm

 

ναι το LISA το είχα ακουστά, αλλά δεν βλέπω BUCKLING ANALYSIS, θα το ψάξω βέβαια και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Στεφανος νομίζω οτι και το Sap σε καλύπτει , δεν ξερω τιμές βεβαια..ενας συμφοιτητης μου ειχε προσομοιώσει μεταλλική βάση για στερέωση δοκιμίου στυλου σε πρέσσα για υποβολή σε διαξονική καμψη

 

ναι ίσως, δεν ξέρω βέβαια αν έχει ανάλυση ιδιομορφών λυγισμού που με ενδιαφέρει, αλλά αν είναι να πάρω και γραμμικά μαζί, μάλλον θα επιλέξω άλλο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Aναλυση ιδιομορφων λυγισμου εχω δει να γίνεται με το Nastran αν θυμαμαι καλα το όνομα.

Ειχε γίνει στο Ε.Μ.Π μια μεταπτυχιακη εργασία με αυτό και καπου την ειχε παρει το ματι μου σε ενα βιβλίο του Βαγια, οπου υπαρχει μια φωτο με μια HEA αναλυμενη με πεπερασμενα παραμορφωμενη σε στρκμπ λυγισμο.

Αν σε εμδιαφέρει να κανεις παρόμοια αναλυση με αυτην που περιγραφεται στο βιβλιο το τε σου κανει!

Link to comment
Share on other sites

Aναλυση ιδιομορφων λυγισμου εχω δει να γίνεται με το Nastran αν θυμαμαι καλα το όνομα.

Ειχε γίνει στο Ε.Μ.Π μια μεταπτυχιακη εργασία με αυτό και καπου την ειχε παρει το ματι μου σε ενα βιβλίο του Βαγια, οπου υπαρχει μια φωτο με μια HEA αναλυμενη με πεπερασμενα παραμορφωμενη σε στρκμπ λυγισμο.

Αν σε εμδιαφέρει να κανεις παρόμοια αναλυση με αυτην που περιγραφεται στο βιβλιο το τε σου κανει!

 

To Νastran όμως είναι πανακριβο προγραμμα.Και είναι μονο επιλύτης.Θέλει FEMAP για εισαγωγη φορέα.Είχα δει κι εγω κατι παραδειγματα του Παπαδρακακη για φερουσα τοιχοποιία.Πολυ γερό πρόγραμμα.Το μοναδικό νομίζω που στα txt επιλυσης δινει και τα μητρώα κι οχι σε binaries.Στη Κύπρο είναι ο αντιπρόσωπος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον ..ξανακαταλήγω στο GTSTRUDL,με γραμμικά, 2d,3d, επιφανειακά, λυγισμούς, 2η τάξη,pushover, κ.τ.λ.....με 4000e!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον ..ξανακαταλήγω στο GTSTRUDL,με γραμμικά, 2d,3d, επιφανειακά, λυγισμούς, 2η τάξη,pushover, κ.τ.λ.....με 4000e!!

 

Από το στομα μου το πήρες.. και εγώ αυτό θα πρότεινα.. και πέρα από αυτά που λές, time history, εφέδρανα, cable elements, moving loads..

και κόστος 3.500E (ίσως και λιγότερο).. καλου κακού ας ζητήσει προσφορά

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε προσοχή...επειδή είπες ότι πέρα από ανάλυση λυγισμού θες ακρίβεια σε μικρή κλίμακα κ να προσομοιώνεις συνδέσεις κλπ...έχω να πω το εξής. Όπως ξέρεις για τέτοια αντικείμενα χρησιμοποιούνται προγράμματα με κώδικες ανάλυσης NASTRAN, ANSYS, ABAQUS, ADINA κλπ.

 

Τι θέλω να πω με αυτό...Κ το Sofistik είναι ένα από τα καλύτερα προγράμματα αλλά κανένας δεν κάνει τέτοιου είδους αναλύσεις στο Sofistik ή στο SAP για παράδειγμα. Ξέρω άνθρωπο που έχει το Sofistik κ έψαχνε για ειδικά θέματα όπως τα δικά σου άλλο πρόγραμμα γιατί το Sofistik δεν του έκανε. Οπότε ψάξτο κ ρώτα. Μην αγοράσεις έτσι απλά επειδή είναι φθηνό...

 

Δεν είμαι προγραμματιστής για να ξέρω, αλλά γιατί άραγε για μελέτες κατασκευών χρησιμοποιούνται Sofistik, SAP κ άλλα γνωστά της αγοράς κ για έρευνα NASTRAN, ANSYS, ABAQUS, ADINA κλπ???? (σχέδια δεν βγάζει κανένα...).

Link to comment
Share on other sites

@Triumph

Τα προγράμματα ADINA, ANSYS κτλ χρησιμοποιούνται στην έρευνα κυρίως λόγω της ενσωμάτωσης ειδικών αλγορίθμων επίλυσης και ανάλυσης, που συνήθως δεν υπάρχουν σε άλλα προγράμματα. Επίσης, στα προγράμματα αυτά μπορείς να έχεις τα αποτελέσματα με μοφή πινάκων ή να έχεις τάσεις στα σημεία Gauss.Κάτι που για έναν ερευνητή είναι σημαντικό. Στην καθημερινή πράξη δεν το χρειάζεσαι.

Τα προγράμματα τύπου SAP.Sofistik κτλ είναι προσανατολισμένα προς τη διαστασιολόγηση με βάση κανονισμούς.

Πάντως, συγκεκριμένα στο Sofistik μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα και σε ερευνητικό πεδίο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για τους κανονισμούς κ την διαστασιολόγηση.

 

Δεν ξέρω όμως αν το GTSTRUDL καλύπτει αυτά που θέλει ο Στέφανος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.