Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα μόνο με επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία


ΣτέφανοςΒ

Recommended Posts

δεν είχα βγάλει άκρη με κανένα από τους προμηθευτές rack όταν ήμουν σύμβουλος σε μεγάλη εταιρεία που ήθελαν να προμηθευτούν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίταξε, υπάρχουν οι εγχώριοι παραγωγείς και οι εισαγωγείς. Οι εισαγωγείς είναι πιστοποιημένοι, με πειράματα κλπ. Οι εγχώριοι είναι ημιπιστοποιημένοι ή πουλάν με το κιλό. Και εγώ είχα απορία πώς πουλούσαν χωρίς την απαραίτητη υποδομή (πειράματα + υπολογισμοί). Μια σκέψη είναι ότι απλά αντιγράφουν διατομές και πίνακες.

 

Ο λόγος που δεν μπορούσες να βγάλεις άκρη, ούτε με τους εισαγωγείς είναι ότι προφανώς δεν μπόρεσες να βρεις κάποιον στατικό για να μιλήσεις, μια που οι περισότεροι δεν προβλέπουν τέτοια θέση (περιτό έξοδο, είναι και ακριβά τα μπουζούκια). Σε μας δεν ήρθες, γιατί δεν θυμάμαι να μίλησα με κανέναν σύμβουλο που να καταλαβαίνει στατικά.

 

Πάντως η διαδικασία υπάρχει σε κανονισμούς, υπάρχουν εργαστήρια και πανεπιστήμια που την κάνουν, αλλά είπαμε ότι αυτά είναι περιττά έξοδα (και είναι και ακριβά και τα μπουζούκια, έλα μωρέ, αντέχουν και τα ράφια).

 

Κερασάκι στην τούρτα: Αντισεισμικό υπολογισμό έκαναν; Πώς;;;

Link to comment
Share on other sites

Το ADINA το έχω δουλέψει στη διπλωματική μου. Είχα κάνει ανελαστική με solid στοιχεία. Αν μπορώ να βοηθήσω κάπου (και αν θυμάμαι βεβαια)...

Link to comment
Share on other sites

Για midas, πας για το FX+ module. Γενικά το πρόγραμμα είναι μεγάλων δυνατοτήτων, αν και κορεάτικο, και έχει πλέον και ελληνική εκπροσώπηση, το έχει φέρει κάποιο γραφείο στατικών και το προωθεί. Σε τιμή δεν νομίζω ότι θα σου κάνει όμως, απ' ότι θυμάμαι είναι επιπέδου Γερμανών κλπ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ, θα ψαχτώ λίγο και θα επανέλθω, αν και μάλλον για το 2000ε που υπολόγιζα το βλέπω δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ, είναι κυριολεκτικά τσάμπα γι αυτά που κάνει, τα οποία δεν είναι και λίγα:

 

http://www.lisa-fet.com/download.htm

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ, είναι κυριολεκτικά τσάμπα γι αυτά που κάνει, τα οποία δεν είναι και λίγα:

 

http://www.lisa-fet.com/download.htm

 

Θενξ ρε μαν, πολύ καλό φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

@lightname, evan τα ραφία ήταν αντικείμενο της διπλωματικής μου, υπαρχουν συγκεκριμένοι κανονισμοι που επιβάλλουν και πειραματικές διατάξεις, οι ντοπιοι δεν υποβαλλουν μελέτες να δεν τους ζητησει ο πελάτης, μεγαλη συζήτηση γενικα και απαιτει και p.m

 

@Στεφανος νομίζω οτι και το Sap σε καλύπτει , δεν ξερω τιμές βεβαια..ενας συμφοιτητης μου ειχε προσομοιώσει μεταλλική βάση για στερέωση δοκιμίου στυλου σε πρέσσα για υποβολή σε διαξονική καμψη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.