Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα μόνο με επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία


ΣτέφανοςΒ

Recommended Posts

παιδιά σας ευχαριστώ όλους..και συμφωνώ με όλους, δηλαδή:

όντως για αμιγώς ερευνητικό -ακαδημαικό επίπεδο σε μικρή κλίμακα καλύτερα είναι τα NASTRAN κ.τ.λ - εγώ το θέλω αφενός για ψιλόερευνητικό(μεταπτυχιακό) αλλά κυρίως για επαγγελματικό σκοπό και γιαυτό μάλλον η χρυσή τομή είναι το GTSTRUDL. Σχετικά με τον λυγισμό...ναι έχω βίτσιο!κυρίως για 2 λόγους:

 

1. (όλες) οι μεγάλες καταστροφές μεταλλικών κατασκευών οφείλονταν σε λυγισμό

2.Σε πολυόροφα μεταλλικά, μεγάλα δικτυώματα και χοροδικτυώματα κ.τ.λ όποιος πει ότι προσεγγίζει σωστά το μήκος λυγισμού Lcr , μάλλον πλανάται!όπως επίσης και οι έλεγχοι ευστάθειας συνήθως γίνονται σε μεμονωμένα μέλη χωρίς την επιρροή της φόρτισης (αλλά μόνο συνθήκες στήριξης-ακαμψίες συντρέχοντων μελών), ενώ το σωστό είναι να λαμβάνεται το φορτίο λυγισμού ΟΛΟΥ του φορέα σαν σύνολο και ανάλογα την δεδομένη φόρτιση (ΒΑΓΙΑΣ κ.τ.λ) . Βέβαια αυτά σε μονόροφα υπόστεγα και απλά 2όροφα είναι..θεωρία.

(αυτές ομως είναι δικές μου ανησυχίες και δε σημαίνει πως χωρίς ανάλυση λυγισμού δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου, με πίνακες - διαγράμματα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.