Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιώματα μηχανολόγων για μεταλλική κατασκευή


koulid88

Recommended Posts

Μας ειχαν δωσει και ενα βιβλίο αρκετα καλο... αλλα δυστυχώς το δανισα με την γνωστη κατάληξη..

 

Αυτά τα λάθη κάνουν οι περισσότεροι και έρχεται η ώρα που τα πληρώνουν. Πάντως αν μπορείς να βρείς κάτι σχετικό με αντλίες σκυροδέματος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Α και κάτι άλλο τι ακριβώς κάνετε στο μάθημα μεταλλικές κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

@Shelby

 

Για κάθε θέμα που σε ενδιαφέρει να συζητήθει, αφού μέσω της αναζήτησης δε βρεις κάτι συναφές, άνοιξε καινούριο νήμα. Εδώ δε συζητάμε ούτε για αντλίες ούτε για το τι κάνουν οι πολιτικοί στις μεταλλικές κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

@ Παναγιώτης έχω ανοίξει θέμα αλλά απ' ότι φαίνεται κανένας δεν θα απαντήσει και στο κάτω κάτω θέλω να μάθω τι παραπάνω κάνουν οι πολιτικοί από τους μηχανολόγους όσον αφορά τις μεταλλικές κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Οι απαντήσεις που λαμβάνουμε εξαρτώνται από πολλά πράγματα, ένα εκ των οποίων είναι και ο τρόπος μας. Το αν θα λάβεις απαντήσεις τελικά θα το δείξει μόνο ο χρόνος. Πάντως, η ικανοποιήση σου ή μη δεν είναι δικαιολογία για να spam-άρεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω έκανα στατικα μεταλλικών κατασκευών αλλα δε θα υπέγραφα στατική μελέτη. Οι πολιτικοι μηχανικοι νομιζω οτι ειναι καλύτεροι σε αυτο το ζήτημα, όχι λόγω μαθημάτων (που είναι το ελάχιστο) αλλα λογω καθημερινής τους ενασχόλησης με τα στατικα.

Μηχανικος δεν είναι αυτος που διαβασε ενα βιβλιο ή αυτος που έχει γνώσεις αλλα αυτός που μπορει να βρίσκει νέα γνώση και να την εφαρμόζει αποτελεσματικα στη λύση προβλημάτων. Συνεπώς άφηστε τα στατικα στους πολιτικους, οι ηλεκτρομηχανολογοι εχουν ενα εξισου μεγαλο ευρος επαγγελματικων δικαιωματων, και καλα είναι να ασχοληθουν σοβαρα με θεματα συναφη με τα επ. δικαιωματα τους

Τα προβληματα που εχουν να επιλυσουν οι ηλεκτρομηχανολογοι είναι εξίσου πολυπλοκα με αυτα των πολιτικων και κατα πασα πιθανοτητα ακομα πιο πολυπλοκα και δύσκολα. Δυστυχως στην Ελλαδα θελουν ολοι να κανουν ολες τις δουλειες γιατι απλουστατα κανενα δικαστηριο δεν εχει στειλει κανεναν στη φυλακη...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω έκανα στατικα μεταλλικών κατασκευών αλλα δε θα υπέγραφα στατική μελέτη. Οι πολιτικοι μηχανικοι νομιζω οτι ειναι καλύτεροι σε αυτο το ζήτημα, όχι λόγω μαθημάτων (που είναι το ελάχιστο) αλλα λογω καθημερινής τους ενασχόλησης με τα στατικα.

Μηχανικος δεν είναι αυτος που διαβασε ενα βιβλιο ή αυτος που έχει γνώσεις αλλα αυτός που μπορει να βρίσκει νέα γνώση και να την εφαρμόζει αποτελεσματικα στη λύση προβλημάτων. Συνεπώς άφηστε τα στατικα στους πολιτικους, οι ηλεκτρομηχανολογοι εχουν ενα εξισου μεγαλο ευρος επαγγελματικων δικαιωματων, και καλα είναι να ασχοληθουν σοβαρα με θεματα συναφη με τα επ. δικαιωματα τους

Τα προβληματα που εχουν να επιλυσουν οι ηλεκτρομηχανολογοι είναι εξίσου πολυπλοκα με αυτα των πολιτικων και κατα πασα πιθανοτητα ακομα πιο πολυπλοκα και δύσκολα. Δυστυχως στην Ελλαδα θελουν ολοι να κανουν ολες τις δουλειες γιατι απλουστατα κανενα δικαστηριο δεν εχει στειλει κανεναν στη φυλακη...

 

Αυτά να τα πεις στον καθηγητή μου τον Βάσιλα που έκανε τη μεταλλική κατασκευή του Πανθεσσαλικού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά να τα πεις στον καθηγητή μου τον Βάσιλα που έκανε τη μεταλλική κατασκευή του Πανθεσσαλικού.
Δεν εννοουσα οτι οι μηχανολογοι δεν πρεπει να κανουν μεταλλικες κατασκευες. Εννοω οτι επειδη γενικοτερα οι μηχανολογοι ασχολουνται με αλλες μελετες και στατικα τους τυχαινουν μια φορα στα 5 χρονια, καλο ειναι να μην ασχολουνται. Ειναι και ασυμφορο να ασχολεισαι με κατι που σου τυχαινει μια φορα στα 5 χρονια, αν θες να το κανεις σωστο.

Αν ομως ο ανθρωπος ασχολειται δεν υπαρχει προβλημα. Τους ιδιους υπολογισμους θα κανει με τον πολιτικο μηχανικο εφοσον ειναι ευσυνειδητος. Η μηχανικη δεν ειναι μαντικη. Ακολουθαει κανονες. Αν τους ακολουθησεις κανεις καλη μελετη, αν οχι κανεις κακη. Κι εγω θα μπορουσα να κανω στατικα, ομως δεν κανω γιατι για να το καταφερω πρεπει να διαβασω πολυ, να εξασκηθω σε ετοιμες μελετες κτλ και δε με συμφερει, ουτε με εμπνεει. Ο πολιτικος θα κανει 2 μερες για τα στατικα και εγω 1 μηνα διοτι θα ξεκινησω απ την αρχη. οποτε δε με συμφερει.

Ειναι αυτο που λεω παντα: Μηχανικος δεν ειναι γνωσεις, δεν ειναι αυτος που διδαχθηκε κατι και το εμαθε. μηχανικος ειναι αυτος που εχει μαθει να ψαχνει και να βρισκει. Ειναι αυτος που εχει την ικανοτητα να κανει τη θεωρια πραξη. Δεν εχει για μενα σημασια αν παταγες στο αμφιθεατρο στα φοιτητικα σου χρονια, σημασια εχει αν εγραφες στις εξετασεις (δεν εννοω με αντιγραφη).

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο που λεω παντα: Μηχανικος δεν ειναι γνωσεις, δεν ειναι αυτος που διδαχθηκε κατι και το εμαθε. μηχανικος ειναι αυτος που εχει μαθει να ψαχνει και να βρισκει. Ειναι αυτος που εχει την ικανοτητα να κανει τη θεωρια πραξη. Δεν εχει για μενα σημασια αν παταγες στο αμφιθεατρο στα φοιτητικα σου χρονια, σημασια εχει αν εγραφες στις εξετασεις (δεν εννοω με αντιγραφη).

 

A γειά σου. Και να ξέρεις σε εταιρίες που ασχολούνται με μεταλλικές για μας από το ΤΕΙ Λάρισας ξέρεις τι λένε; Πέρασες Τσιρίκογλου Ιακωβάκη και Βάσιλα ξέρεις να κάνεις μελέτες. Αυτό λέει πολλά και ας μην έχεις το πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.