Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιώματα μηχανολόγων για μεταλλική κατασκευή


koulid88

Recommended Posts

Κατ' αρχάς, αν έγραψα κάτι που σε πείραξε, το παίρνω πίσω. Δεν είμαι άνθρωπος των εντάσεων, ειδικά μάλιστα στο θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων. Ωστόσο δεν σε παρακολουθώ, πραγματικά... ανέτρεξα παρόλα αυτά στα βιβλία μου για να θυμηθώ πόσα μαθήματα σχετικά με τα στατικά έχω κάνει...

 

τεχνική μηχανική 3 εξάμηνα

στατική των γραμμικών φορέων, 1 εξάμηνο

στατική των επιφανειακών φορέων 1 εξάμηνο

μητρωϊκή στατική 1 εξάμηνο

εφαρμοσμένη στατική 3 εξάμηνα

δυναμική των κατασκευών 2 εξάμηνα

αντισεισμικές κατασκευές 2 εξάμηνα

σιδηροπαγές σκυρόδεμα 4 εξάμηνα

σιδηρές κατασκευές 3 εξάμηνα

σύμμεικτες 1 εξάμηνο

λεπτότοιχες διατομές και φαινόμενα 2ας τάξεως 1 εξάμηνο.

Εδαφομηχανική 1 εξάμηνο

θεμελιώσεις - αντιστηρίξεις 2 εξάμηνα

 

(μπορεί να ξεχνάω και κάποια, χώρια γεφυροποιίες, προεντεταμένα, ειδικές κατασκευές, κλπ, κλπ που μάλλον δεν σε ενδιαφέρουν)

 

Όλα τα παραπάνω είναι απαραίτητα για τα στατικά μιας απλής αποθήκης. Γιαυτό σου λέω, πραγματικά δεν υπάρχει πεδίο σύγκρισης... Μόνο όταν γνωρίσεις καλά έναν τομέα μπορείς να αναγνωρίσεις τις ελλείψεις σου.

Link to comment
Share on other sites

οκ, καλώς, ευχαριστώ με κάλυψες, τουλάχιστον σε ταλαιπώρησα,

απλά εχε υπόψη σ ότι μιλάω καθαρά για μεταλλικές και όχι κάτι άλλο,

και ότι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλα όσα ανέφερες δε τα διδάσκονται όλοι οι πολ. μηχ. από τη σχολή!

αν έχεις διάθεση και χρόνο πες μου τη γνώμη σ για το πρόγραμμα των πολιτικών μηχανικών του τμήματος του πανεπιστημίου της πάτρας! http://www.civil.upatras.gr/el/ProptixiakhEkpaideysh/Mathimata/EEtos/ Έχω και πολλούς φίλους από εκεί!

 

Καθώς Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω σε ποιο τμήμα τελείωσες, όχι για να τσεκαρω, μην ανησυχεις, απλά για να το έχω υπόψη μ, η απάντηση σ με κάλυψε και ευχαριστώ για την υπομονή!

μπορούσες από την αρχή της συζήτησης να κινηθείς σε τέτοιο επίπεδο!!

Link to comment
Share on other sites

όχι, και για να ειμαι ειλικρινής ούτε μισή!!!

@sdim, αν θέλεις διάβασε το πρώτο μ μήνυμα, νομιζω ότι εξηγω τα πάντα εκεί!

δε χρειαζεται να πουμε κατι περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

απλά εχε υπόψη σ ότι μιλάω καθαρά για μεταλλικές και όχι κάτι άλλο,

και ότι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλα όσα ανέφερες δε τα διδάσκονται όλοι οι πολ. μηχ. από τη σχολή!

 

Μα κι εγώ για μεταλλικές μιλάω. Εκτός αν εννοείς μεταλλική χωρίς αντισεισμικό, χωρίς θεμελίωση, χωρίς δάπεδο, χωρίς πλαγιοκαλύψεις κλπ... Μάλιστα βλέποντας το πρόγραμμα της Πάτρας διαπίστωσα ότι είχα ξεχάσει κάποια μαθήματα...

 

Λοιπόν, αυτά όλα τα διδάσκονται όσοι ακολουθούν τομέα κτηριακών. Οι υπόλοιποι δεν διδάσκονται κάποια πράγματα, όπως ειδικά θέματα σιδηρών κατασκευών, σύμμεικτες, λεπτότοιχες, ευστάθεια, ειδικά θέματα αντισεισμικής μηχανικής (μιλάω για τα ειδικά μαθήματα, ως έννοιες τα διδάσκονται φυσικά στα μαθήματα κορμού). Παρόλα αυτά, διδάσκονται αρκετά.

 

Το πρόγραμμα της Πάτρας είναι πολύ καλό. Μπορώ να σου πω ότι το ζήλεψα, αλλά βέβαια το '93 τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

όχι, και για να ειμαι ειλικρινής ούτε μισή!!!

 

Στο ρώτησα αυτό γιατί π.χ. στους Π.Μ. του Α.Π.Θ. έλυνες ένα κτήριο με ζευκτό στις εργασίες των Μεταλλικών Ι και ΙΙ (συνέχεια).

Θεμελίωση δεν έλυνες αλλά υπήρχαν άλλα μαθήματα για αυτό.

Τουλάχιστον ακόμη και ως φοιτητής είχες μία επαφή.

 

Θα πω κάτι γενικό.

Όλοι είμαστε μηχανικοί και συνήθως τα 2 πρώτα χρόνια είχαμε κοινά μαθήματα.

Η ''ειδίκευση'' έγινε τα υπόλοιπα 3 χρόνια.

Αν κάποιος μηχανικός βρεθεί στον κατάλληλο χώρο , δίπλα σε κάποιο έμπειρο μηχανικό ή διαβάσει μόνος του πολύ μπορεί να ασχοληθεί με οτιδήποτε.

Αλλά τα Ε.Δ. δεν δίνονται με αυτή τη λογική.

Π.χ. όντως ο sdim μπορεί να ξέρει από στατικά αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι μηχανολόγοι ξέρουν.

Και το αντίστροφο ο Alexispap ξέρει από ηλεκτρολογικά.

Δεν σημαίνει αυτό όλοι οι Π.Μ. ξέρουν από ηλεκτρολογικά.

Κανονικά θα έπρεπε όλοι οι Π.Μ. να ξέρουν από στατικά αλλά ούτε αυτό γίνεται γιατί :

1. Πρόκειται για απαιτητική μελέτη

2. Υπάρχουν πολλοί τομείς ενασχόλησης Π.Μ.

3. Οι μελέτες δεν αποφέρουν πολλά κέρδη.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εμαθα για Πολιτικο Μηχανικο ο οποιος για 300 ευρω και στερωντας το ψωμι σε εναν Ηλεκτρομηχανολογο ανελαβε την ανανεωση της αδειας συνεργειου αυτοκινητων με τεσσερα αναβατορια. Εκει δεν σας πιανει ομως ο πονος Πολιτικοι Μηχανικοι?

 

Μπορειτε να μου εξηγησετε απο που και εως που επιτρεπεται να συνεχιζεται αυτη η αθλιοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, αφού μας λες ότι ένας ΠΜ έκανε για 300€ ανανέωση αδείας συνεργείου αυτοκίνητων, ας λύσουμε τους μηχανολόγους να κάνουν τα πάντα ...διώροφα, οικοδομές, ουρανοξύστες, τούνελ γέφυρες... στο κάτω - κάτω, έχουν κάνει στατική και ταλαντώσεις...

 

Προφανώς ο συλλογισμός δεν στέκει... αν κάποιος ΠΜ λειτουργήσει παραβλέποντας την ευθύνη του, είναι κατακριτέο. Αλλά γενικά οι ΠΜ είναι συνετοί και συνεπείς στην εργασία τους.

 

Όσο για τον τίτλο του θέματος, έχει απαντηθεί ότι οι μηχανολόγων δεν έχουν δικαιώματα για μεταλλική κατασκευή.

 

Υ.Γ: Σ' αυτό το φόρουμ κανείς δεν βάζει τόνους;

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη Καλη Χρονια πρωτα απ'ολα.

 

Εγω δεν ειπα πως καποιος ηλεκτρομηχανολογος πρεπει να κανει σπιτια η γεφυρες η οτιδηποτε απο αυτα που λες. Προφανως χωρις υποβαθρο δεν μπορει καποιος να κανει τα παραπανω.

 

Απλα λεω πως δεν θα πρεπει να τηρουμε δυο μετρα και δυο σταθμα. Δεν μπορει ενας Ηλεκτρομηχανολογος να μην μπορει να υπογραψει ουτε μια αποθηκουλα-η οποια τι στατικα να χρειαζεται-αλλα ο Πολιτικος Μηχανικος να υπογραφει τα ηλεκτρικα ενος σπιτιου η εργοστασιου με το επιχειρημα "Ελα μωρε τι γνωσεις να θελουν" οπου ολοι γνωριζουμε πως θα τα παει σε εναν Ηλεκτρομηχανολογο ο οποιος θα τα κανει και αυτος μονο θα υπογραψει και θα παρει τα λεφτα-νταβατζηλικι.

 

Αρα σε ολα να υπαρχουν ισοι οροι και οχι μονο αναλογα με το τι σας συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.