Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιώματα μηχανολόγων για μεταλλική κατασκευή


koulid88

Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλον τον κόσμο.

 

Η αντιεπαγγελματική - αντισυναδελφική - ανεύθυνη - παράνομη συμπεριφορά είναι κατακριτέα από όπου κι αν προέρχεται. Η περιπτωσιολογία δεν ωφελεί. Πολλά μπορούμε να λέμε για περιπτώσεις που έτυχε να ακούσουμε, εδώ στο φόρουμ όμως είμαστε συγκεκριμένοι συνάδελφοι που συναναστρεφόμαστε μεταξύ μας.

Link to comment
Share on other sites

Terry Βεβαιως και ενας ΠΜ εχει δικαιωμα σε ηλεκτρολογικα/μηχανολογικα αν συνυπολογισεις ενα πολυ υψηλο οριο και στα ενεργειακα/βιομηχανικα ειναι απεριοριστα. Ποιος σου ειπε εσενα πως δεν εχει?

Link to comment
Share on other sites

Για ηλεκτολογικα ειναι ΠΟΛΥ περιορισμενα...

 

Εσυ μιλησες για ανελκυστηρες αν καταλαβα καλα (ανυψωτικα μηχανηματα...)

Ο ΠΜ δεν εχει δικαιωμα σε αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Terry το πολυ περιορισμενα αφορα ενα μεγαλο εργοστασιο. Απο εκει και κατω υπογραφεις κανονικα. Δηλαδη μιλαμε για εναν αστειο περιορισμο με βαση την Ελληνικη πραγματικοτητα.

 

Οσον αφορα τον ανελκυστηρα δεν το γνωριζω το θεμα γιατι δεν εχω ασχοληθει. Μαλλον σε καποιον αλλο συναδελφο αναφερεσαι. Δικη μου εκτιμηση ειναι ομως πως και εκει οι Πολεοδομιες θα κανουν τα στραβα ματια και θα σας το περνανε χωρις κολλημα.

 

Εγω πριν ειπα για αναβατοριο αυτοκινητων σε συνεργειο. Σε πληροφορω πως Πολιτικος Μηχανικος την εκανε την δουλεια και την ανανεωση της αδειας την ειδα με τα ματια μου.

Link to comment
Share on other sites

thodoris1982, προφανώς αναφέρεσαι στον Ν. 6422/34, άρθρο 3... που δίνει άνευ εξετάσεων σε κάθε απόφοιτο πολυτεχνικής σχολής τα δικαιώματα που μπορεί να αποκτήσει ένας εμπειροτέχνης κατόπιν εξετάσεων.

Δεν είναι και πολλά αυτά που δίνει... ούτε το σχέδιο για την ΔΕΗ μια μονοκατοικίας (της οποίας η εγκατάσταση δεν απαιτεί Η/Μ μελέτη) δεν μπορείς να υπογράψεις με αυτά τα δικαιώματα...

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη φιλε μου δεν μπορεις να πιστεψεις ειλικρινα τι εχουν δει τα ματια μου τα χρονια αυτα να εχουν γινει απο Πολιτικους Μηχανικους... Εχω δει μεχρι και Πολιτικο Μηχανικο να μπορει να αναλαμβανει συντηρηση μοναδων ΔΕΗ συνδυασμενου κυκλου 600 MW...Νομιζεις οτι θα κολλησουν οι ΠΜ στα ηλεκτρολογικα μιας βιοτεχνιας και σε ενα ασανσερ?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως τα λεει ο Αλεξης...

 

Θοδωρη μην εισαι τοσο επιθετος....

Τα "αναβατορια" που λες ειναι στην κατηγορια "ανυψωτικα συστηματα".. Και φυσικα δεν εχει δικαιωμα ο ΠΜ... Αν υπογραψε ΠΜ τετοια μελετη, τοτε καν' του μηνυση....

 

Παραλογιζεσαι φυσικα...

Αν εχει γινει κατι τετοι απο ΠΜ ΦΥΣΙΚΑ και ειναι παρανομο....

ΔΕΝ ΕΧΕΙ τετοιο δικαιωμα...

Link to comment
Share on other sites

Τερρυ εγω σου λεω τι ειδα και βλεπω να γινεται και εσυ μου λες πως παραλογιζομαι.

 

Ολο εδω μεσα που σου αφηγουνται ιστορες απειρου καλλους με πρωταγωνιστες ΠΜ παραλογιζονται και αυτοι??

 

Τελος παντων για σημερα σας καληνυχτω ολους. Καλη χρονια και Χρονια πολλα και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι καποιος (ή καποιοι) ΠΜ υπογραφουν ΗΜ μελετες οι οποιες γινονται δεκτες και εγκρινονται απο δημοσιες υπηρεσιες(κακως και παρανομως φυσικα) ΔΕΝ σημαινει οτι εχουν και το δικαιωμα να τις συντασουν....

 

Το θεμα εδω ειναι αλλο....δικαιωμα ΜΜ για στατικα...

Αν ενας ΜΜ κανει στατικη μελετη για πολυκατοικια και εγκριθει απο την πολεοδομια ΔΕΝ σημαινει οτι εχει και το διακαιωμα αυτο....

 

Ομοιως και ο ΠΜ που κανει ΗΜ ειναι παρανομος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.