Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιώματα μηχανολόγων για μεταλλική κατασκευή


koulid88

Recommended Posts

Αν θες καμια εγχειρησουλα εδω ειμαι...

Μπαινοβγαινω τωρα 4-5 χρονια στα χειρουργεια για να μαθω τη δουλεια...

Μαρεσει τι να κανω...????

Link to comment
Share on other sites

@terry

 

O συγκεκριμένος φίλος έκανε Ph.D. στο αντικείμενο, αλλά δεν παύει να είναι μηχανολόγος. Και ξέρεις καλά ότι δεν είναι το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Τα εχουμε κανει σαλατα ...

Εγω αυτο ξερω....

 

Και γω ξερω ΑΜ που εκανε ΜSc στους Δομοστατικους Μηχανικους του ΕΜΠ, της χρεωσαν και 13!!!!!!!!!! μαθηματα απο το προπτυχιακο και ΦΥΣΙΚΑ δεν εχει κανενα δικαιωμα στο αντικειμεου του ΠΜ.....

 

 

Εγω τη γνωμη μου την εγραψα....

 

Αν και οι μηχανικοι βαζουν μπροστα την εμπειρια πριν την υπογραφη τους τι να πω...

Μου θυμιζεις τα μαστορια που λενε "Εγω δουλευω 40 χρονια σιγα μη μου δειξεις εσυ τη δουλεια μου.."

 

Αρα και ο ΠΜ που υπογραφει 600ΜW καλα κανει....

Θα εχει την εμπειρια....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι δεν μπορεί ο ΠΜ να υπογράψει 600ΜW, μέχρι 50 kW υπογράφει.

 

Μετά, ποιος ΠΜ ξέρει ASME και ASTM? Πρέπει δηλαδή να επιλύσουμε τις δεξαμενές και τις σωληνώσεις σαν μεταλλικό κτίριο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχήν Κωστή ευχαριστώ για την διαφήμιση να σαι καλα για τα καλά σου λόγια.

Από εκεί και πέρα έχω να πώ τους συναδέλφους ότι σημασία έχει τι μπορείς να μελετήσεις πραγματικά . Στις σχολές μας υπάρχουν κοινά υποσύνολα μαθημάτων. Αυτό συμβαίνει με τους Μηχανολόγους και τους Πολιτικούς στους τομείς τοων μεταλλικών γενικά κατασκευών και της υδραυλικής. Δοξα το Θεό μέχρι σήμερα έχω κάνει έργα που τα έχω χαρή, στις μεταλλικές κατασκευές, είτε είναι EC3 , ASME , API , ASTM. Προσωπικά την γνώση μου την υπερασπίζω κάθε μέρα και την επαυξάνω. Οσοι θέλουν να σταθούν στο τι δικαιώματα και μη δίνουν οι συντεχνίες ας το κάνουν. Εμένα δεν με αφορά. Συνεχίστε έτσι εσείς , εγώ χαίρομαι που στα 42 μου υπολογίζω stiffness matrix με το χέρι ή ξέρω να βρίσκω ζώνες πλατικοποίησης σε ενα σχήμα γενικότερο του T-stub με το χέρι.

Οσο για όσα λέτε για μαθήματα και διαφορές τα θεωρώ παιδικά. Δεν υπάρχει sturctural engineer που δεν ξέρει τι παέι να πει λυγισμός είτε σε beam είτε σε shell, πλαστιμότητα, σχηματισμός ορόφου η να υπολογίζει μια κομβοσύνδεση είτε σε ένα κτήριο είτε σε ενα γερανό είτε σε ένα όχημα. Οι σχολές μας και οι κανονισμοί μας δείχνουν τον δρόμο το πόσο θα τον περπατήσουμε και πόσο θα μπούμε στην φιλοσοφία μίας κατασκευής εξαρτάται απο εμάς.

Δεν πρόκειται να μπώ σε καμία διένεξη με κανένα συνάδελφο.

Για μένα πρόκληση είναι η κατασκευή που έχω και η φύση που δεν σηκώνει παραδοχές.

Καλή δουλεια

Κώστας Ι. Τσαπρούνης

Link to comment
Share on other sites

Ας διαβάσουμε και εμείς λίγο περί ναυπηγικής και πάμε να φτιάξουμε κανένα πλοίο.

Τα περισσότερα μαθήματα είναι κοινά εξάλλου...

Και τοπογραφία δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο δύσκολο...μετά να πάμε στην ηλεκτρολογία...

Να τα κάνουμε όλοι από όλα...

Link to comment
Share on other sites

Aν μπορεις κάντο

Τοτε θα εισαι σιγουρος οτι σε πληρωνουν για την ποιότητα της μελετη σου και οχι γιατι η οποια διεύθυνση του ΥΠΕΧΩΔΕ σου ειπε οτι πρεπει να πληρωθεις για την υπογραφη σου. Αλλωστε μια υπογραφη μπορεις να την βρεις ευκολα.

Μια καλη μελέτη ειναι δυσκολοτερο να την βρεις.

Λοιπον αγαπητε Pappos σε αφηνω να βγαλουμε και καμια μελετη.

Να σαι καλα

Κ.Ι.Τ.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα τα σχολια σου κ. Pappos για τον στρεπτοκαμπιτκο λυγισμο. Πολυ καλα και πολυ ψαγμενα. Σπανιο να βρεις συνάδελφο να χρησιμοποιει Rayleigh για να βρει το Mode λυγισμού.

Μου αρεσε

:)

Κ.Ι.Τ.

Link to comment
Share on other sites

Α, ρε Κωστή, σήκω από την καρέκλα σου να σε δεί και η οικογένεια λίγο ρεεεεεε!!!!

Και κανένα τσιπουράκι ή μεζεδάκι καλό κάνει, και χωρίς στρεπτοκαμπτικό λυγισμό.

 

Σου τη φυλάω για τη μέρα που θα σου δέσουμε τα μάτια και θα σε ξεβρακώσουμε, χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

απο όσα γνωρίζω,οι μηχανολόγοι στις αντοχές υλικών κάνουν μόνο μέχρι ελάστικη παραμόρφωση ένω οι πολίτ.μηχ. κάνουν και την ελαστοπλαστική παραμόρφωση.

Αρα άκομα κάτι επιπλεον που στους ΠΜ συνδυαζεται στην ολη αναλυση κατασκευης.Πλαστικες αρθρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.