Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δελτίο παροχής υπηρεσιών


sofaki25

Recommended Posts

Σε καμία περίπτωση μη δεχτείς να υπογράψεις "συμφωνητικά" που να μιλάνε για επιστροφή τμήματος ή όλου του φόρου όταν σου επιστραφεί αυτός. (Γιατί υπάρχουν κάτι αλήτες -δεν υπάρχει περίπτωση να τους αποκαλέσω "συναδέλφους"- που ζητάνε κάτι τέτοια και κάτι κορόιδα που τα δέχονται).

μα καλά υπήρχαν τέτοια συμφωνητικά;;; :shock:

------

ποιός τολμούσε να ζητά γραπτώς παρανομίες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να στε καλά ρε παιδιά που εμ κατατοπίζετε γτ οι εργοδότες εκεί έξω είναι σαίνια και προσπαθούν να πμας πιάσουν κότσους... Μηχανικοί είμαστε όμως και έχουμε μυαλό!!

 

Επειδή η δουλειά που θα πάω είναι ορισμένου χρόνου (project σε μια ναυτιλιακή) λέτε να μου προτείνει να δουλέψω με ΔΠΥ ή λέτε να μου κάνει μια σύμβαση ορισμένου??

 

Και επίσης όταν μου κάνει την προσφορά να του μιλάω και να προσπαθώ να παζαρέψω τα καθαρά? Γιατί δυστυχώ οι εργοδότες τους αρέσει να μιλάνε με μεικτά για να εντυπωσιάζουν...Χμ??

Link to comment
Share on other sites

1)εσύ να προσπαθήσεις για τη σύμβαση

2)εσύ θα είσαι προετοιμασμένος και για μεικτα και για καθαρά

 

καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

...

960 *0.15 = 144 ευρώ (ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ)

960 - 144 = 816 ευρώ (καθαρά στο χέρι)

 

....

 

Συνάδελφε αυτά τα 2 μπορείς να αναλύσεις πώς τα υπολόγισες?

 

Στο λέω γιατί ο πρώτος υπολογισμός τουλάχιστον, είναι λανθασμένος. Οι ασφαλιστικές κρατήσεις που θα έχεις θα είναι εισφορές ελεύθερου επαγγελματία (επιτηδευματία καλύτερα) και όχι κρατήσεις μισθωτού όπως υποθέτω ότι τα υπολογίζεις. Με άλλα λόγια δεν προκύπτουν ως ποσοστό αμοιβής σου ή αποδοχών αλλά είναι σταθερό ποσό (ανηγμένο στον μήνα για να κάνεις τον υπολογισμό σου).

Link to comment
Share on other sites

1)εσύ να προσπαθήσεις για τη σύμβαση

2)εσύ θα είσαι προετοιμασμένος και για μεικτα και για καθαρά

 

καλή επιτυχία

 

Έγινε myri..Σε ευχαριστώ πολύ....!!

 

Συνάδελφε αυτά τα 2 μπορείς να αναλύσεις πώς τα υπολόγισες?

 

Στο λέω γιατί ο πρώτος υπολογισμός τουλάχιστον, είναι λανθασμένος. Οι ασφαλιστικές κρατήσεις που θα έχεις θα είναι εισφορές ελεύθερου επαγγελματία (επιτηδευματία καλύτερα) και όχι κρατήσεις μισθωτού όπως υποθέτω ότι τα υπολογίζεις. Με άλλα λόγια δεν προκύπτουν ως ποσοστό αμοιβής σου ή αποδοχών αλλά είναι σταθερό ποσό (ανηγμένο στον μήνα για να κάνεις τον υπολογισμό σου).

 

Α μάλιστα...Πως θα το δω πόσο θα πληρώνω? Μέχρι τώρα πλήρωνα ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν δούλευα γτ έκανα μεταπτυχιακό. Αυτό είναι το ποσό που θα πληρώνω?? Αν όχι από που θα το βρώ?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο που πλήρωνες ως τώρα.

 

Επειδή φαντάζομαι ότι τα πράγματα είναι ακόμα μπερδεμένα στο μυαλό σου σχετικά με την σχέση εργασίας που θα έχεις, πρέπει να σου τονίσω ότι δεν θα έχεις υπαλληλική σχέση με τον "εργοδότη" σου (νομίζω ορθότερος όρος θα ήταν ο "εντολέας").

 

Όλοι βέβαια οι εργοδότες τεχνιέντως και εσκεμμένα το αγνοούν το παραπάνω σε συνάρτηση με την άγνοια των νέων (που πολύ γρήγορα όμως καταλαβαίνουν τι ακριβώς σημαίνει αμοιβή με "μπλοκάκι" και τι μισθωτός) και την οικονομική ανάγκη που βρίσκεται ο καθένας.

 

Πρόσεξε, γιατί με τις συνήθεις γελοίες αμοιβές που προσφέρουν ορισμένοι αχαρακτήριστιστοι που γενικά ΔΕΝ περιλαμβάνουν δώρα και επιδόματα αδείας, μην καταλήξεις με συνολικές ετήσιες καθαρές "αποδοχές" ίσες ή και λιγότερες με αυτές του ανειδίκευτου εργάτη.

 

Συνάδελφοι και ειδικα οι νεότεροι όπως και εγώ, μην ξεπουλιέστε για ένα κομμάτι ψωμί (γιατί εκεί είναι η κατάσταση δυστυχώς από ορισμένους..).Προφανώς, τα παραπάνω έχουν γινει θέμα πολλές φορές, αλλά παρατηρώ ότι χρειάζεται περιοδική ανακίνησή τους γιατί πολλοί, νέοι κυρίως, βρίσκονται έτοιμοι να φαγωθούν από επιτήδιους.

Link to comment
Share on other sites

μα καλά υπήρχαν τέτοια συμφωνητικά;;; :shock:

------

ποιός τολμούσε να ζητά γραπτώς παρανομίες;

 

'Οχι μόνο υπάρχουν, αλλά είναι και ο θλιβερός κανόνας. Σε μεγάλη πόλη της δυτικής Ελλάδας ας πούμε, όπως μου έλεγε χθές και ένας συνάδελφος, γίνεται σχεδόν πάντα... Δε βλέπω πάντως πουθενά να υπάρχει "παρανομία". Απλά είναι κάταπτυστη και ανήθικη σαν πρακτική.

 

(νομίζω ορθότερος όρος θα ήταν ο "εντολέας").

 

 

Πελάτης. Αυτό είναι και τίποτα άλλο. "Εντολέας" ταιριάζει καλύτερα στς περιπτώσεις δικηγόρων.

Link to comment
Share on other sites

δε συμφωνώ, μιλάμε για καραμπινάτη παρανομία

αναταλλάσεται χρήμα χωρίς παραστατικά και χωρίς νομιμη αιτιολογία

 

επίσης το θέμα σίγουρα ενδιαφέρει την επιθεώρηση εργασίας

 

το έχουμε ξανασυζητήσει και εδώ

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=134023&highlight=%F0%E1%F1%E1%EA%F1%DC%F4%E7%F3%E7#post134023

------

ένα συμβόλαιο που πραγματεύεται παράνομα θέματα είναι άκυρο

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι παράνομο. Η παρακράτηση αφορά φορολογία επί του εισοδήματος του ελεύθερου επαγγελματία. Η απόδοση του φόρου πίσω στον εργοδότη αποτελεί συγκαλυμμένη μείωση της αμοιβής και είσπραξη μαύρου χρήματος.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο. Είναι και παράνομο. Εκτός αν με κάποιο λογιστικό τέχνασμα το καλύπτουν. Δεν ξέρω λεπτομέρειες, πέρα από το ότι εφαρμόζεται ακόμα και σε περιπτώσεις "μισθών" της τάξης των ...800 ευρώ το μήνα. Δηλαδή αυτοί οι συνάδελφοι που δέχονται τέτοιον εξευτελισμό απορώ γιατί θεωρούν προτιμότερο κάτ έτοιο από το να μαζέψουν και να πουλήσουν τις ελιές της οικογένειας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.