Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δελτίο παροχής υπηρεσιών


sofaki25

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα..Τη Δευτέρα θια μου κάνει μια εταιρία προσφορά και φοβάμαι ότι πολύ πιθανόν να είναι με ΔΠΥ.

 

Αν μου πει ότι θα μου δίνει 1200 ευρώ μεικτά π.χ. μπορεί κάποιος να κάνει ένα παράδειγμα πως κινείται με τις παρακρατήσεις το χρήμα κα τι τελικώς μένει??

 

Αν κατάλαβα καλά..

 

1200 - 20% * 1200 = 960 ευρώ (για παρακράτηση)

960 *0.15 = 144 ευρώ (ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ)

960 - 144 = 816 ευρώ (καθαρά στο χέρι)

 

είναι σωστός ο παραπάνω υπλογισμός??

 

Αν μπορείτε Help me μιας και έχω αγχωθεί λίγο, γιατί είναι και η 1η μου δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι σωστά το λες

μην ξεχνάς 1200ευρώ+ΦΠΑ

 

αν μπορείς να αποφύγεις το ΔΠΥ

--------

επίσης μην ξεχνάς πως δεν έχεις ΔΩΡΑ

 

οπότε είσαι βέβαιος για το ποσό;

Link to comment
Share on other sites

εδόσον θα κόβεις ΑΠΥ=Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών

η αμοιβή σου επιβαρύνεται με ΦΠΑ 19% και από Δευτέρα 21%

-----

επίσης από ότι βλέπω θα χρειαστείς και λογιστή

extra έξοδα

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης μια χαρά το ξέρει.

Αλλά για να προοδεύσεις όπως και στο forest gump πρέπει να κάνεις τον χαζό, ε αυτό θα κάνει και ο εργοδότης ότι δεν το ήξερε.

Αν είναι αυτοδημιούργητος και αυτός κάπως έτσι με μπλοκάκι πιθανόν να ξεκίνησε, οπότε θα το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα.....ο εργοδότης το ξέρει όμως αυτό?? Όταν μου λέει μικτά 1200 ευρώ ξέρει ότι το ΦΠΑ δεν συμπεριλαμβάνεται στα 1200 και ότι είναι έξτρα??

 

Δεν υπάρχει ο όρος "μικτά", όταν κόβεις ΑΠΥ. Ούτε "ταμεία", ούτε "κρατήσεις". Οι όροι που υπάρχουν είναι:

1) ΦΠΑ (21% πλέον). Τον εισπράττεις από τον πελάτη και τον αποδίδεις εσύ κάθε τρίμηνο στο κράτος όπως είναι (αυτό θα έχεις στο μυαλό σου).

2) Παρακράτηση Φ.Ε. (20%). Τον παρακρατεί ο πελάτης από το καθαρό ποσό που κόβεις ΑΠΥ και τον αποδίδει στην εφορία. Αν και εφόσον, ενδέχεται να πάρεις τμήμα αυτού τον επόμενο χρόνο με μορφή επιστροφής (παλιά στο Τέξας πλέον μάλλον). Συνεπώς και όσον αφορά αυτό του αφήνεις τη χαρά να τον πληρώσει χωρίς να πρέπει να δώσεις λόγο για τα εισοδήματά σου και αν σου επιστραφεί κάτι. Τα φορολογικά σου δεν τον αφορούν.

Τίποτα άλλο.

Διαπραγματεύσου τα καθαρά που θέλεις να βάζεις στην τσέπη. Το τι θα κόβεις για να τα βάζεις αυτά στην τσέπη πες του εργοδότη σου ότι είναι θέμα του λογιστηρίου του να το υπολογίσει. Σε καμία περίπτωση μη δεχτείς να υπογράψεις "συμφωνητικά" που να μιλάνε για επιστροφή τμήματος ή όλου του φόρου όταν σου επιστραφεί αυτός. (Γιατί υπάρχουν κάτι αλήτες -δεν υπάρχει περίπτωση να τους αποκαλέσω "συναδέλφους"- που ζητάνε κάτι τέτοια και κάτι κορόιδα που τα δέχονται).

Link to comment
Share on other sites

tpanag μπορείς λίγο να κάνεις πιο συγκεκριμένο το "αν και εφόσον"? Από τι εξαρτάται δηλαδή? Και γιατί πάει για "παλιά στο τέξας" το θέμα της επιστροφής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.