Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δελτίο παροχής υπηρεσιών


sofaki25

Recommended Posts

οταν λεμε βιβλιο επισκεψεων μονο στην εδρα μας? γιατι αν κανω 99 ραντεβου εκτος γραφειου τοτε 1 κανω στο γραφειο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό το θέμα.

Πρόσθετα βιβλία. Στη σελίδα 1, 2η παράγραφος, "τα βιβλία τηρούνται πάντα θεωρημένα".

Καταστάσεις Αθεώρητων Φορολογικών Στοιχείων από ΓΠΣ.

 

Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι...

Δεν είναι τόσο απλό όμως ακόμα και να μπορούμε. Δε σημαίνει ότι με ένα τέτοιο στοιχείο θα λύσουμε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, το θέμα δεν είναι πως θα κοροϊδέψουμε το σύστημα εκμεταλλευόμενοι τις αδυναμίες ή τις τρύπες του, αλλά το πως θα διορθώσουμε το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

δεν μίλησα για βιβλία αλλά μονο για τα τις ΑΠΥ.

 

τα βιβλία θέλουν πάντα θεώρηση.

 

οσο για το με ποια ΠΟΛ έκανε ο λογιστής μου τις ΑΠΥ μου αθεώρητες θα σας το πω σύντομα μόλις τα παραλάβω στα χέρια μου. απλά σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί του μου είπε οτι ολα ok.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις ΑΠΥ:

 

μπορούμε και εμεις οι μηχανικοί να έχουμε ΑΠΥ αθεώρητες απο την ΔΟΥ αρκει να έχουμε κάνει την διαδικασία σύμφωνα με την ΠΟΛ 1083 όπως και οι Ιατροί....

 

 

αυτό σημαίνει οτι για θεώρηση ΑΠΥ δεν χρειάζεται να ξαναπάμε στην ΔΟΥ οπότε δεν μας χρειάζεται η ασφαλιστική ενημερώτητα.

 

Παρακαλώ δώστε προσοχή σε αυτό το θέμα!

 

Δεν κομίζετε γλαύκα εις Αθήνας. Ασφαλώς και μπορείτε αρκεί να έχετε τις προυποθέσεις που θέτει η ΠΟΛ αυτή.

 

Επιπλέον υποψιν ότι δεν είναι αθεώρητες όλες οι ΑΠΥ που εκδίδουν οι γιατροί. Υπάρχουν περιπτώσεις που εκδίδουν και θεωρημένες ΑΠΥ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

 

Από τη σελίδα της ΓΓΠΣ:

1.Ποιες κατηγορίες υπόχρεων απαλλάσσονται από τη θεώρηση φορολογικών στοιχείων, με ποιες προϋποθέσεις και για ποια στοιχεία;

1. Το Δημόσιο, οι Δήμοι, οι Κοινότητες και τα λοιπά Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου για όλα τα φορολογικά στοιχεία.

 

2. Οι επιτηδευματίες οι οποίοι κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο είχαν αθροιστικά τις πιο κάτω προϋποθέσεις:

α. Ακαθάριστα έσοδα όπως αυτά λαμβάνονται υπόψη για την ένταξη σε κατηγορίες βιβλίων του ΚΒΣ, άνω των δύο εκατομμυρίων εννιακοσίων τριάντα τεσσάρων χιλιάδων επτακοσίων δύο (2.934.702) ΕΥΡΩ.

β. Μέσο όρο προσωπικού πενήντα (50) ατόμων και άνω για όλα τα φορολογικά στοιχεία με εξαίρεση των κάτωθι:

Ι. Τα εισιτήρια θεαμάτων, κέντρων διασκέδασης και μεταφοράς προσώπων με πλοία (εκτός αν λειτουργεί Ηλεκτρονικό Σύστημα Κράτησης Θέσεων και έκδοσης εισιτηρίων επιβατών και αποδείξεων μεταφοράς).

ΙΙ. Τα δελτία κίνησης του άρθρου 13α του Κ.Β.Σ.

ΙΙΙ. Τα στοιχεία των ΚΑΖΙΝΟ που προβλέπονται στην ΑΥΟ 1128269/1226/ΠΟΛ1292/16-01-1995 (ΦΕΚ 982Β΄)

ΙV. Τα δελτία παραγγελίας εστιατορίων και λοιπών συναφών επιχειρήσεων.

ΧΛΩΜΟ ΝΑ ΈΧΟΥΜΕ ΤΖΊΡΟ 2934702€

 

3. Οι επιτηδευματίες οι οποίοι κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο είχαν αθροιστικά τις πιο κάτω προϋποθέσεις:

α. Ακαθάριστα έσοδα όπως αυτά λαμβάνονται υπόψη για την ένταξη σε κατηγορίες βιβλίων του ΚΒΣ, άνω των εννιακοσίων χιλιάδων (900.000) ΕΥΡΩ.

β. Μέσο όρο προσωπικού δέκα (10) ατόμων και άνω για όλα τα φορολογικά στοιχεία με εξαίρεση αυτών που περιγράφονται στην προηγούμενη κατηγορία υπόχρεων (κατηγορία 2 ) αλλά και με επιπλέον εξαίρεση τις αποδείξεις λιανικής πώλησης και παροχής υπηρεσιών προς το κοινό.

ΧΛΩΜΟ ΝΑ ΈΧΟΥΜΕ ΤΖΊΡΟ 900000€

 

4. Οι μεταφορείς για τις φορτωτικές, τις αποδείξεις μεταφοράς και τα διορθωτικά σημειώματα, εφόσον τηρούν υποχρεωτικά η προαιρετικά ημερολόγιο μεταφοράς.

 

5. Τα ΚΤΕΛ για τις αποδείξεις μεταφοράς της παρ. 9 του άρθρου 16 του ΚΒΣ.

 

6. Οι εκμεταλλευτές πλοίων του ΠΔ 120/97 στους οποίους χορηγείται βεβαίωση από την αρμόδια Δ/νση Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας για εγκατάσταση και λειτουργία Ηλεκτρονικού Συστήματος Κράτησης θέσεων και έκδοσης εισιτηρίων επιβατών και αποδείξεων μεταφοράς για τα εισιτήρια μεταφοράς προσώπων και τις αποδείξεις μεταφοράς.

 

7. Οι επιτηδευματίες που τηρούν πρόσθετα βιβλία που ορίζονται από την παράγραφο 5 του άρθρου 10 του ΚΒΣ μόνο για τα στοιχεία αξίας που καλύπτονται από εγγραφές καταχωρημένες στα πρόσθετα βιβλία (όχι στοιχεία διακίνησης γενικώς ή αξίας άλλων δραστηριοτήτων) και με την υποχρέωση να αναγράφουν στο πρόσθετο βιβλίο την αξία και τον αύξοντα αριθμό τουεκδοθέντος φορολογικού στοιχείου μέχρι το τέλος της επόμενης ημέρας από την έκδοσή του.

 

8. Οι επιτηδευματίες που τηρούν υποχρεωτικά βιβλίο αποθήκης ως προς την εισαγωγή και την εξαγωγή για τα φορολογικά στοιχεία που περιγράφονται στη 2η κατηγορία υπόχρεων και με επιπλέον εξαίρεση τις αποδείξεις λιανικής πώλησης και παροχής υπηρεσιών προς το κοινό.

 

9. Τα μεταφορικά γραφεία για τα στοιχεία του άρθρου 16 του ΚΒΣ με την υποχρέωση να τηρούν θεωρημένη τη διπλότυπη κατάσταση αποστολής αγαθών, ανεξάρτητα εάν η φόρτωση γίνεται από τις εγκαταστάσεις τους ή όχι, στην οποία θα αναγράφεται εκτός των άλλων στοιχείων και ο αύξων αριθμός της φορτωτικής ή άλλων στοιχείων του άρθρου 16 του ΚΒΣ καθώς και η αξία αυτών μέχρι το τέλος της επόμενης ημέρας από την έκδοσή τους.

 

Μας μένει μόνο η περίπτωση 7.

Αφενός θα πρέπει να τηρούμε πρόσθετα βιβλία τα οποία θέλουν θεώρηση.

Αφετέρου το άρθρο 10 του ΚΒΣ παράγραφος 5 όπως υπάρχει στο link στο #72, αναφέρει 24 περιπτώσεις πρόσθετων βιβλίων και οι υπόχρεοι αυτών.

Μηχανικός δεν υπάρχει.

 

Τώρα άμα άλλαξε κάτι είναι άλλο θέμα και θα είναι ενδιαφέρον να το μάθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Mε βάση αυτό το άρθρο 7 , ο γιατρός που στο ιατρείο του θα εκδόσει αθεώρητη ΑΠ,,Υ για επίσκεψη σε χώρο εκτός ιατρείου του θα εκδόσει θεωρημένη ΑΠΥ, γιατί ακριβώς στην πρωτη περίπτωση υπάρχει το πρόσθετο κατά τον ΚΒΣ , βιβλίο ασθενών , το οποίο απουσιάζει στη δεύτερη των περιπτώσεων.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια χαρα τα υπολογιζεις...

αλλά θα πας για 154 ευρω? το μηνα???

Επισης το "προσλήφθηκα" δεν στεκει στην περιπτωση σου...

 

Παιδια θερμή παρακληση μη ριχνετε αλλο το επιπεδο.

Εγω τα βλεπω στον κλαδο μου (Πληροφορικης)... σε λιγο θα αρχισουν και οι γυφτοι να φωναζουν (που λεει ο λογος) "istoselida deka ebro!"...

:shock:

 

Εγώ το ξέρω ότι ουσιαστικά δουλεύω για τους φόρους αλλά και τι να του πω ημιαπασχόληση με 600 ευρώ; Θα μου πει άντε πάνε στη μάνα σου παιδάκι μου..

Και από το νέο έτος που θέλει να με κάνει πλήρους εκεί να δούμε τι θα προτείνει..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις ΑΠΥ:

 

μπορούμε και εμεις οι μηχανικοί να έχουμε ΑΠΥ αθεώρητες απο την ΔΟΥ αρκει να έχουμε κάνει την διαδικασία σύμφωνα με την ΠΟΛ 1083 όπως και οι Ιατροί....

 

 

αυτό σημαίνει οτι για θεώρηση ΑΠΥ δεν χρειάζεται να ξαναπάμε στην ΔΟΥ οπότε δεν μας χρειάζεται η ασφαλιστική ενημερώτητα.

 

Παρακαλώ δώστε προσοχή σε αυτό το θέμα!

έχουμε κάποια ενημέρωση πάνω σ αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.