Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργειακοί υαλοπίνακες


savvas31

Recommended Posts

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ξαθαψω κι εγώ με τη σειρά μου το θέμα.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με πιστοποιητικό για υαλοπίνακες που είδα σήμερα και μου φαίνεται "λίγο" περίεργο.

Τριπλεξ 3+3-12-4 sunergy δίνει Ug=0,9

Και τριπλό ενεργειακό 4-6-4-6-4 δίνει Ug=0,8

 

Παίζουν τέτοια νούμερα συνάδελφοι γιατί θα τρελαθώ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου φαίνονται περίεργα;

 

Υπάρχουν και κατά πολύ καλύτερα.

π.χ. Ug=0,5

Τα χρησιμοποιούν κυρίως σε παθητικά κτίρια.

Δες συνημμένα.

Nature E112 _0,5_2014.pdf

zd_profine_koemmerling-88-fluegelueberschlagverklebung_en.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται περίεργα λόγω της σχετικά χαμηλής τιμής τους. Εκτός κι αν έχουν πέσει τόσο πολύ οι τιμές σε σχέση με το παρελθόν.

Υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος για να ελεγχθεί κατα ποσό τα νούμερα αυτά είναι πραγματικά, έστω και εντελώς εμπειρικά.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ακριβώς;

Να δεις αν το έγγραφο είναι πλαστό ή να επιβεβαιώσεις τις εργαστηριακές δοκιμές με βάση των οποίων δηλώνονται τα Ug;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα δικά μου που είναι: 6-άρι μαλακής επίστρωσης saint goben planistar lite, 14 κενό, 4-άρι απλό, 12 κενό, 3+3 triplex με αέρα στα διάκενα, βγάζει 1.2 W/m2. Σε αυτήν την τιμή το υπολογίει και ένα λογισμικό που κατέβασα κάποια στιγμή από το site της saint-goben.

 

Και μένα μου φαίνονται λίγο χαμηλά, αλλά μήπως είναι με αργό ή κρυπτό στο διάκενο?

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν μπορείς να κατέβεις χαμηλά χωρίς ευγενές αέριο στο διάκενο.

Το Ug=0,5 έχει αργό σε 18mm και 20mm διάκενο.

Ο υαλοπίνακας συνολικά έχει 5 εκ. πάχος.

Και μου έκαναν εντύπωση τα κουφώματα (πλαίσιο - υαλοπίνακες) όταν τα είδα περασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο τζαμί με συνολικό πάχος 22 ή 24mm να έχει τόσο χαμηλό συντελεστή. Μιλάω για τα παραδείγματα που έδωσα στο πρώτο μου ποστ.

 

Για τον τροπο ελέγχου, εννοώ αν πχ με κάποιον προβολέα μεγάλης ισχύος ή με κάποια λάμπα υπερύθρων μπορούμε να δούμε κατα ποσό το τελικό τζαμί "κόβει" την ακτινοβολία.

 

Απλά έχω την υποψία ότι λόγο κρίσης μοιράζουν πιστοποιήσεις χωρίς αντίκρισμα κάποιοι κατασκευαστές κοροϊδεύοντας τον τελικό πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Να ελέγξεις Ug ποσοτικά δεν νομίζω ότι μπορείς.

 

Δεν μου φαίνονται εξωπραγματικά τα νούμερα που δίνεις. Δες και τις τυπικές τιμές του πίνακα 12 της ΤΟΤΕΕ2.

Εκεί κοντά είναι.

 

Δεν είναι εύκολο να παίξει ένας κατασκευαστής με τα νούμερα.

Οι μετρήσεις γίνονται από ανεξάρτητα πιστοποιημένα εργαστήρια που κατοχυρώνουν την φερεγγυότητα των εγγράφων.. και τέτοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα πιστοποιητικά είναι traceble back to the issuer. Με ένα απλο εμαιλ μπορείτε να διασταυρώσετε την ισχύ τους. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.