Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Στελέχωση Α.Ε.


macxt

Recommended Posts

Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε. (από Τ.Ε.Ι.) και έχω ΜΕΚ ηλεκτρομηχανολογικών Β. Δεν έχω ΜΕΕΠ.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω.

 

1. Μπορώ να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να έχω ΜΕΕΠ.

 

2. Μου έκαναν πρόταση από τεχνική - κατασκευαστική εταιρεία (Α.Ε.) να στελεχώσω το πτυχίο της εταιρίας για τα δημόσια έργα, χωρίς να εργάζομαι σ’ αυτή.

Θα δουλέψω σαν ελεύθερος επαγγελματίας κάνοντας Η/Μ μελέτες για οικοδομικές άδειες και κατασκευές – υπεργολαβίες Η/Μ ιδιωτικών έργων.

Το κακό είναι ότι πρέπει να τους προτείνω εγώ το ποσό (€/μήνα ή €/χρόνο) για το πτυχίο (ΜΕΚ Β). Άκουσα τιμές από 5.000€/χρόνο έως 15.000€/χρόνο από συναδέλφους, όμως κανείς δεν είχε προσωπική εμπειρία πάνω στο θέμα, απλά μου είπαν κάποια τιμή.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε πόσο πάει η πιάτσα, ή ακόμα καλύτερα αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία.

 

Ευχαριστώ.

 

Συνάδελφοι πρέπει να απαντήσω μέχρι τέλους του μήνα.

Αν κάποιος έστω έχει ακούσει κάτι για τις τιμές των πτυχίων, θα παρακαλούσα να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση με τον συνάδελφο MACXT με τη διαφορά ότι ήδη εργάζομαι ήδη σε μεγάλη κατασκευαστική ως μισθωτός με ασφάλεια στο ΙΚΑ. Μπορώ να στελεχώσω άλλη εταιρία με το πτυχίο ΜΕΚ που έχω;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εξαρτημένη σχέση εργασίας, αφού είσαι μισθωτός. Για να στελεχώσεις την εταιρεία που λες, πρέπει να σταματήσεις την τωρινή σου δουλειά. Αν ήσουν εξωτερικός συνεργάτης (αθάνατο μπλοκάκι), δε θα είχες πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση με τον συνάδελφο MACXT με τη διαφορά ότι ήδη εργάζομαι ήδη σε μεγάλη κατασκευαστική ως μισθωτός με ασφάλεια στο ΙΚΑ. Μπορώ να στελεχώσω άλλη εταιρία με το πτυχίο ΜΕΚ που έχω;

 

Αν στο ΙΚΑ σε δηλώνουν ως μηχανικό δεν μπορείς.

Αν σε δηλώνουν ως Υπάλληλο Γραφείου μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν παράλληλα με τη δουλειά του (ήδη ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ως Μηχανικός ΤΕ) κάνει και έναρξη ελυθέρου επαγγέλματος (με τους αντίστοιχους ΚΑΔ των Μηχανολόγων - ασφάλιση στον ΟΑΕΕ και αν είναι ασφαλισμένος μετά το 1993 δεν πληρώνει επιπλέον ασφαλιστικές εισφορές) θα μπορεί να στελεχώσει με το ΜΕΚ του άλλη εταιρεία όπως θέλει;

 

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

 

υ.γ. αν γίνεται αυτό, τότε αν στελεχώσει με το ΜΕΚ του ΜΕΕΠ θα πρέπει από τον ΟΑΕΕ (πρ. ΤΕΒΕ) να πάρει απαλλγή και να πάει στο ΕΤΑΑ (πρ. ΤΣΜΕΔΕ) αφού θα έχει την ιδιότητα του Εργολάβου Δημοσίων Έργων, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.