Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαστασιολόγηση κυκλοφορητή


giorgio

Recommended Posts

Ο κυκλοφορητής κυκλοφορεί, είναι όμως γύρω στα €200 ακριβότερος από τον αντίστοιχο grundfos που σκέφτομαι να βάλω. Δεν θα είχα ενδοιασμούς για την αλλαγή, βλέπω όμως από τα διαγράμματα που παραθέτω πως ο grundfos έχει περίπου 1m μικρότερο μανομετρικό και ανησυχώ μήπως η επιλογή του δυσχεράνει την υπόθεση του προβληματικού boiler.

post-1497-0-27982100-1353000201_thumb.png

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησε τον 40/7 με έναν νέου τύπου με inverter, όπου ρυθμίζει μόνος του το σημείο λειτουργίας του (μανομετρικό-παροχή) ανάλογα με τις ανάγκες που "βλέπει"

Όλες οι εταιρείες έχουν παρόμοια αξιόπιστα μοντέλα και σε λογική πλέον τιμή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησε τον 40/7 με έναν νέου τύπου με inverter, όπου ρυθμίζει μόνος του το σημείο λειτουργίας του (μανομετρικό-παροχή) ανάλογα με τις ανάγκες που "βλέπει"

Όλες οι εταιρείες έχουν παρόμοια αξιόπιστα μοντέλα και σε λογική πλέον τιμή.

 

Αυτό είναι το σωστό!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας και απο μενα. Ειμαι νεο μελος.. δηλαδη για να καταλαβω εχω ενα λεβητα πχ 60.000 θερμιδες και ειναι σε μια τυπικη κατοικια με ισογειο και οροφο. αυτο που τυπικα κανω ειναι 60/20 =3m3/h? και επειτα 60/17=3.5m μανομετρικο ? ετσι καταληγω σε ένα κυκλοφορητη απο το διαγραμμα ? λιγο κουφο δεν ειναι αυτο? ετσι στο κουτουρου ουτε λιτρα νερου στα σωματα ουτε στην εγκατασταση? ποσο σιγουρο ειναι αυτο. ευχαριστω εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και απο μενα. Ειμαι νεο μελος.. δηλαδη για να καταλαβω εχω ενα λεβητα πχ 60.000 θερμιδες και ειναι σε μια τυπικη κατοικια με ισογειο και οροφο. αυτο που τυπικα κανω ειναι 60/20 =3m3/h? και επειτα 60/17=3.5m μανομετρικο ? ετσι καταληγω σε ένα κυκλοφορητη απο το διαγραμμα ? λιγο κουφο δεν ειναι αυτο? ετσι στο κουτουρου ουτε λιτρα νερου στα σωματα ουτε στην εγκατασταση? ποσο σιγουρο ειναι αυτο. ευχαριστω εκ των προταιρων

Χωρίς να είμαι πολύ ειδικός, νομίζω ότι υπολογίζει την απαιτούμενη παροχή νερού θεωρώντας ότι η θερμοκρασιακή διαφορά προσαγωγής-επιστροφής είναι 20 βαθμοί Κελσίου. Φυσικά θα πρέπει να επιλεγούν σώματα που να μπορούν να δώσουν αυτή τη θερμότητα στο χώρο.

 

Ο κυκλοφορητής θα πρέπει να μπορεί να δώσει αυτήν την παροχή στο συγκεκριμένο δίκτυο. Επειδή οι αντιστάσεις στα δίκτυα μπορεί να διαφέρουν πολύ, δεν μπορούμε να πούμε ότι το μανομετρικό ύψος είναι οι θερμίδες δια 17. Μπορώ να έχω την επιθυμητή παροχή με μεγάλες αντιστάσεις και ισχυρό κυκλοφορητή ή με μικρές αντιστάσεις και μικρό κυκλοφορητή.

 

Αν δεν ξέρω την αντίσταση του δικτύου και έχω ήδη ένα κυκλοφορητή στο σύστημα, αυτός θα μου δώσει μια συγκεκριμένη παροχή και ένα συγκεκριμένο μανομέτρικό ύψος (το σημείο τομής των χαρακτηριστικών καμπυλών του δικτύου και του κυκλοφορητή). Αν η παροχή δεν είναι η επιθυμητή μπορώ να αλλάξω την καμπύλη του κυκλοφορητή με αλλαγή στροφών.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.