Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστο πλάτος σκάλας βάσει Κτιριοδομικού


nik kats

Recommended Posts

το πλατύσκαλο από ότι θυμάμαι

έχει ελάχιστο πλάτος όσο το πλάτος της σκάλας

δλ 120*1.20, 0.90*0.90, 0.60*0.60 κλπ

------

δε μας γράφεις και σε ποιά σχολή φοιτείς;

Link to comment
Share on other sites

Erling που βασίζεις την άποψη πως μπορεί να υπάρξει σφηνοειδής κλίμακα με πλάτος 0.90; Εφόσον αποφασιστεί να γίνει 0.90 δεν πάει αυτομάτως στον τυπο ΙΙ και άρα δεν επιτρέπονται (στο βαθμό στον οποίο να θέλουμε) σφηνοειδή πατήματα; Διαβάζω και ξαναδιαβάζω αλλά πουθένα δε βλέπω τέτοιο παράθυρο

Link to comment
Share on other sites

Το άλλαξα.

Ο νόμος ενδιαφέρεται στο σύνολο των ορόφων, όσον αφορά το ελεύθερο πλάτος του κλιμακοστασίου, ή το σύνολο των ορόφων που γεφυρώνει το κλιμακοστάσιο;

 

Όπως προείπα, υπάρχει η περίπτωση της μεζονέτας η οποία εξυπηρετείται από δική της σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τί ρωτάς τώρα γιατί μπερδεύτηκα λιγάκι. Αν μπορείς να έχεις κλίμακα μικρότερη μόνο στο τελευταίο στάδιό της που οδηγεί στο δώμα;

 

 

Η κλίμακα συνδέει, pilotis, ισόγειο, Α' όροφο. Απ'τον Α' όροφο ξεκινά μεζονέτα η οποία επικοινωνεί με τον Β' όροφο με διαφορετική, εσωτερική σκάλα, εκτός του κοινόχρηστου. Επομένως η κύρια κλίμακα συνδέει μόνο 3 ορόφους.

Στο σύνολο θεωρούνται 4, αλλά το κλιμακοστάσιο εξυπηρετεί μόνο 3. Το κλιμακοστάσιο θα έχει ελάχιστες διαστάσεις που ορίζονται για 4ώροφο ή 3ώροφο;

Link to comment
Share on other sites

Πάλι με μπερδεύεις. Στην ουσία έχεις

1) ισόγειο - Α'κΒ' (μία κατοικία) - Δώμα;

2) Ή έχεις Ισόγειο - Α' - Β'κΓ' (μια κατοικία) - Δώμα;

 

Αν κατάλαβα σωστά και είναι το πρώτο, μπορείς να κάνεις σκάλα πλάτους 0.90m με ευθύγραμμα τμήματα και πλατύσκαλο, όχι με σφηνοειδή.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι με μπερδεύεις. Στην ουσία έχεις

1) ισόγειο - Α'κΒ' (μία κατοικία) - Δώμα;

2) Ή έχεις Ισόγειο - Α' - Β'κΓ' (μια κατοικία) - Δώμα;

 

Αν κατάλαβα σωστά και είναι το πρώτο, μπορείς να κάνεις σκάλα πλάτους 0.90m με ευθύγραμμα τμήματα και πλατύσκαλο, όχι με σφηνοειδή.

 

Έγραψα κατα λάθος ισόγειο.

Έχω Pilotis, Α' όροφος, Β' και Γ'/δώμα (όπου Β και Γ, μεζονέτα).

Ο ΓΟΚ εξηγεί ότι σε περίπτωση pilotis, την μετράμε ως όροφο, άρα θεωρούμαι 4ωροφος. Το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιό μου όμως δεν φτάνει ως τον Γ'. Αλλάζει κάτι αυτό ή παραμένω 4ώροφος;

 

Ο Χάρης στην πρώτη σελίδα διευκρίνησε πως η περίπτωση της μεζονέτας σε κατεβάζει στα 0,90μ όμως δεν το βλέπω στο σχετικό άρθρο. Ίσως υπάρχει εγκύκλιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@astaroth & οποιος ξερει

 

επειδη μου εχει τυχει και σε μενα μια εφαμιλλη περιπτωση -Pilotis, Α' όροφος, Β' και Γ'/δώμα (αποληξη σε ταρατσα) σφηνοειδη σκαλα χωρις ασανσερ-τελικα το σκαλι τι ελαχιστο πλατος πρεπει να εχει 1,20 ή 0,90????

 

 

αν εχω καταλαβει καλα απο το thread

επιτρεπεται:

σκάλα πλάτους 0.90m με ευθύγραμμα τμήματα και πλατύσκαλο

σκάλα πλάτους 1,20m αλλα σφηνοειδης

 

ειναι σωστα τα παραπανω???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα:

Κυκλική εσωτερική κλίμακα από ισόγειο σε υπόγειο κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος με πλάτος 0,60 επιτρέπεται;

Σημ.: α) Ισογειο 25 τ.μ. και υπόγειο 25 τ.μ. κύρια χρήση (τακτοποιείται με Ν.3843/10)

β) Το υπόγειο συνδέεται με το κεντρικό κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά αν έχω πχ 4-όροφη οικοδομή με γραφεία επιτρέπεται το πλάτος σκάλας <1,20 σύμφωνα με τον τύπο ΙΙ και εφόσον καλύπτεται από άποψη πυροπροστασίας ??? Η ο το ελάχιστο 0,90 που αναφέρει ο τύπος ΙΙ είναι ΜΟΝΟ για την περίπτωση που έχω αποκλειστική χρήση κατοικίας με 3 ή λιγότερους ορόφους ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.