Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστο πλάτος σκάλας βάσει Κτιριοδομικού


nik kats

Recommended Posts

Στη παρ. 2 αναφέρει ότι σε κάθε κτίριο απαιτείται τουλάχιστον μια κλίμακα με ελάχιστο πλάτος 1.20 . Εξαίρεση δίνει για κτίριο κατοικίας μέχρι 3 ορόφους ώστε η κλίμακα να έχει πλάτος 0.90.Σε κτίριο γραφείων δίνει τη δυνατότητα για τύπο Ι ή ΙΙ.

Εκτιμώ πως και στη περίπτωση κτιρίου γραφείων απαιτείται ελάχιστο πλάτος 1.20 και η επιλογή, ανάμεσα στη κατηγορία Ι ή ΙΙ, ίσως αφορά τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά από τον πίνακα των αντίστοιχων κατηγοριών (Ι ή ΙΙ.) και όχι το πλάτος.

Αν το δούμε και από λειτουργική άποψη σε ένα κτίριο γραφείων υπάρχει μεγαλύτερη κυκλοφορία ατόμων όποτε ίσως είναι λογικό να υπάρχει ελάχιστο πλάτος κλίμακας 1.20 μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα. Μπορεί να μου πεί κάποιος συνάδελφος αν σε κτίριο κατοικίας με πιλοτή και έναν όροφο επιτρέπεται σκάλα σχήματος Π χωρίς πλατύσκαλο και με πλάτος 0,90 μ?

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται.

Κτηριοδομικός (αποφ-3046/89 ΦΕΚ 59/Δ/1989), άρθρο 13§2 σε συνδυασμό με την §4 Τύπος III στον πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

 ο τυπος ΙΙΙ ειναι ο μόνος που μπορεις να εχεις λοξες βαθμίδες. Για το πλάτος, διάβασε τις εξαιρέσεις της §2 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα, σε εσωτερική κλίμακα οικίας με πλάτος 0,60μ που οδηγεί από χώρο κχ σε σοφίτα, το ελεύθερο ύψος πόσο πρέπει να είναι; -δεδομένου ότι για τη σοφίτα δεν υπάρχει περιορισμός ύψους-. Επίσης η κλίμακα κατατάσσεται σε κάποιον τύπο, πχ στον τύπο ΙΙ ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν έχω ισόγειο, 1ο, 2ο και 3ο όροφο -δηλαδή σύνολο 4ς ορόφους - αλλά το κλιμακοστάσιο που πάει στον 3ο είναι ιδιωτικό και όχι κοινόχρηστο,  

δικαιούμαι να έχω κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο 0,90εκ. και όχι 1.20εκ. ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 20/11/2023 at 2:55 ΜΜ, smak5 said:

δικαιούμαι να έχω κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο 0,90εκ. και όχι 1.20εκ. ;

Όχι. Το ελάχιστο ελεύθερο πλάτος καθορίζεται στον Κτιριοδομικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.