Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Mac vs PC


asterixx

Recommended Posts

Pc-laptop με έξοδο DP (λογικά mini DP), δεν ξέρω αν υπάρχει. Όλα πλέον χρησιμοποιούν HDMI, που σίγουρα είναι πιο βολικό και διαδεδομένο (ένα καλώδιο που μεταφέρει εικόνα και ήχο, και οι περισσότεροι αποδέκτες πλέον το υποστηρίζουν) από το displayport. Και στην τελική, υπάρχει και το κλασικό DVI. Θεωρώ ακραίο κάποιος να μην προτιμήσει το οποιοδήποτε laptop μόνο και μόνο από τις θύρες εξόδου, εκτός αν η χρήση είναι εντελώς συγκεκριμένη. Και προς θεού, δεν λέω σε κανέναν (generally speaking) να παρατήσει το pc και να πιάσει το mac. Και τα δύο είναι χρήσιμα εργαλεία, το καθένα για το είδος του. Χρειάζεται ψάξιμο και κρίση, τί συμφέρει και τί δεν συμφέρει, και τι δουλειά θέλουμε να κάνουμε τελικά.

 

 

Τα καινούρια macbook/pro (καλοκαίρι 2009), σε σχέση με τα προηγούμενα, δεν έχουν πλέον αποσπώμενη μπαταρία (αν και η ενσωματωμένη που έχουν, έχει περισσότερα mAh, για αυτό βλέπεις από 5 ώρες αυτονομία πήγαν στις 7-8 ). Τα στοιχεία αυτά είναι επίσημα από το site της Apple, δεν τα βγάζω εγώ. Και σίγουρα η αυτονομία έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, όπως π.χ. αν χρησιμοποιείς εκτενώς τον επεξεργαστή σε συνδυασμό με την 9600 για γραφικά (για απλές δουλειές, όπως surfing, chatting, μουσική κλπ, ενεργοποιείται αυτόματα η 9400 που είναι λιγότερο ενεργοβόρα), ε σίγουρα δεν πρόκειται να αντέξει 5-8 ώρες. Όπως δεν πρόκειται να αντέξει όμως και το pc-laptop 2 ώρες (στοιχεία κατασκευαστή) με την ακριβώς ίδια χρήση. Αναλογικά μιλάμε πάντα ;)

 

 

Το linux είναι πανίσχυρο εργαλείο, το γνώρισα από πρώτο χέρι (και όχι, δεν είχα τετραπύρηνο, άρχισα με μονοπύρηνο 64bit και πέρασα σε διπύρηνο), δεν κάνει όμως για επαγγελματισμό (για αυτό αναφέρθηκα στο προηγούμενο ποστ, για τον τομέα μας). Μην μπλέκεις τους servers (που είναι πραγματικά μονόδρομος, εκτός αν κάποιος έχει τάσεις αυτοκτονίας με το να βάλει windows server). Τα κλειδώματα των προγραμμάτων όντως ξεκλειδώνουν πιο εύκολα απότι σε windows, δεν έχω όμως βρει κάποιο διεθνές πρόγραμμα (σε windows) που να έχει παραμείνει κλειδωμένο. Γιατί επομένως οι εταιρείες να φοβούνται? Άσε που μέσω της πειρατείας, εδραιώνονται πιο εύκολα, και τελικά μακροπρόθεσμα, έχουν κέρδος (windows, autocad, ring any bells? ;)).

Όσο για τους κατασκευαστές που βάζουν linux, αυτό γίνεται καθαρά για οικονομικούς λόγους. Γιατί να πληρώσεις άδεια στην apple, αν θες να αποφύγεις την πληρωμή της άδειας στην MS? GPL και ξερό ψωμί. Δυστυχώς όμως, χάνεις και την υποστήριξη, καθώς ισχύει το ευρέως γνωστό "as-is". Αν σου χαλάσει κάτι σε επίπεδο λειτουργικού, σε ποιον θα απευθυνθείς? Ποιον θα πάρεις τηλέφωνο για να σε καθοδηγήσει? Μήπως νομίζεις πως η acer θα σε βοηθήσει? (σ.σ αν υπάρχει αντιστοιχία με την ΟΕΜ έκδοση, βλέπε προηγούμενο ποστ). Ή θα χάσεις τον χρόνο σου στα forum/google για απαντήσεις? Ή τελικά θα καταλήξεις σε μια distributed linux edition όπως η redhat/mandrake/suse που θα παρέχει υποστήριξη (με το αζημείωτο βεβαίως βεβαίως)? Ή μήπως θα ήταν προτιμότερο να μην μπεις σε τέτοιες διαδικασίες, και να πατήσεις ένα απλό κλικ στο Time Machine του Mac OS X (περιλαμβάνεται σε κάθε mac), και να βρεθείς ξανά σε λειτουργικές συνθήκες μέσα σε ελάχιστο χρόνο, με τα έγγραφά σου ανέπαφα?

Είναι ρίσκο για τις εταιρείες να εδραιωθούν στο ανοιχτό πρότυπο. Αυτή τη στιγμή, η Apple είναι πιο επαγγελματική από το linux, θέλουμε δεν θέλουμε. Και σου ξαναλέω, επαγγελματικά προγράμματα, γενικότερα, κυκλοφορούν σε Mac, σε linux είναι πραγματικά ελάχιστα (για να μην πω μηδαμινά). Αυτό που πληρώνεις στην Apple είναι η σιγουριά ότι 100% θα δουλεύει σωστά και αρμονικά με το υπόλοιπο software/hardware.

Και ποιος δεν θα ήθελε να υπάρξει πλήρης και φυσική φορητότητα των προγραμμάτων που χρησιμοποιούμε, σε περιβάλλον linux, αλλά αυτό μου φαντάζει όνειρο θερινής νυκτός.

Πλέον δεν με απασχολεί κατά πόσο θα βγουν τα (υπόλοιπα) επαγγελματικά προγράμματα σε Mac OS X, αλλά το πότε..

Και για τους μηχανικούς, αν όντως πρωτοπορήσει η Autodesk, και ακολουθήσει και κάποιο (ελληνικό) στατικό πρόγραμμα (ήδη υπάρχει για Mac διεθνές, μου ξεφεύγει όμως το όνομα), θα δούμε αρκετές μεταγραφές..

 

 

 

Τέλος, και εγώ με την σειρά μου να αναφέρω ότι δεν δουλεύω για την Apple ή για οποιονδήποτε άλλο που έχει σχέση με αυτήν. Απλά μου δόθηκε η ευκαιρία, μέσω της επιδότησης, να δοκιμάσω κάτι καλύτερο, που κατά 99%, και το υπογράφω αυτό, ενδεχομένως να μην δοκίμαζα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

cv01302 προφανώς όλοι μας τις εμπειρίες μας μεταφέρουμε. Ανέφερα για εμένα ότι δεν έχω σχέση με την microsoft απλώς γιατί είχα εκλάβει ως υπαινιγμό το σχόλιό σου για τις DSP εκδόσεις. Πάντως για μάλλον πολλά χρόνια ακόμη θα υπάρχει αυτός ο πόλεμος. Από μια άποψη θα σταματήσει όταν επιτέλους η φυσική καταλήξει σε ενοποιημένη θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

@cv01302

 

Αφήνοντας κατά μέρος προβλήματα ασυμβατότητας hardware ή λοιπά πλεονεκτήματα του mac OS τελικά τι προγράμματα χρησιμοποιείς? Γιατί σε ένα επαγγελματία αυτό είναι το ζουμί. Να κάνεις τη δουλειά σου. Αυτό είναι το μόνο που μετράει. Και δε ρωτάω για σχεδιαστικά προγράμματα, εκεί ξέρω ότι υπάρχει πληθώρα επιλογών. Πχ σε στατικά προγράμματα (μεταλλικά πχ?)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συγνώμη για την σχετικά μεγάλη απουσία μου από το thread.

Η αλήθεια είναι ότι για στατικά προγράμματα δεν το έχω ψάξει και τόσο, μιας και ακόμα βρίσκομαι στην εκμάθηση του archicad. Υπάρχουν ελάχιστες λύσεις (γνωρίζω μόνο μία -για τα ελληνικά δεδομένα-, το civilcad) το οποίο τρέχει σε Mac OSX. Δεν το έχω δει καθόλου, και δεν ξέρω αν αξίζει ή όχι.

Και δεν ξέρω αν χρειάζεται να επενδύσω χρόνο και χρήμα σε αυτό, μόνο και μόνο επειδή έχει native υποστήριξη σε Mac OSX. Μπορεί να είναι καταπληκτικό πρόγραμμα, και να μην είναι γνωστό καθώς δεν τρέχει σε περιβάλλον windows.

Θα δώσω μια ευκαιρία για να διαπιστώσω το ποιόν του, αν δω όμως ότι για τον α ή β λόγο δεν με καλύπτει, προσωπικά θα προσανατολιστώ σε fespa (και προς το παρόν μόνο για Ο.Σ.), μιας και αρκετοί συνάδελφοι και γνωστοί μου το χρησιμοποιούν και έχουν μείνει αρκετά ευχαριστημένοι. Άρα μιλάμε αναγκαστικά και για windows περιβάλλον. Φαντάζομαι, ειδικά για μεταλλικές, δεν πρέπει να υπάρχει κάτι σε Mac OSX.

Όπως είπαμε όμως, είτε bootcamp είτε parallels, είτε το καινούριο vmware fusion 3 (που υπόσχεται αρκετά, και το οποίο βγαίνει στα τέλη του μηνός), ο επαγγελματίας έχει πάρα πολλές λύσεις. Ειδικά τώρα που βγήκε και το καινούριο iΜac (εντελώς φρέσκο - μέχρι τετραπύρηνο Core i7, 27" LED οθόνη με 2560 x 1440 ανάλυση) με τιμές ίδιες με τα προηγούμενα μοντέλα - η ψαλίδα που συζητάμε τόσο καιρό στο thread αυτό μειώθηκε ακόμα πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί πάντως κάποιο λογισμικό που επιτρέπει την εγκατάσταση του Mac OSX σε PC:

http://store.psystar.com/rebel_efi

 

Φυσικά η Apple έχει κάποιες αντιρρήσεις:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1067253&lngDtrID=252

 

Σε πρώτη ευκαιρία θέλω να το δοκιμάσω ή αν κάποιος άλλος το δοκιμάσει νωρίτερα ας μας πει τις εμπειρίες του!

Link to comment
Share on other sites

Φοβεροί οι νέοι imac (http://www.applestore.gr ) και πιστεύω ότι είναι και σε καλή τιμή , ιδίως αν τους συγκρίνεις με τις αντίστοιχες λύσεις της hp (το οποίο ζυγίζει 11 κιλά!!!) ή της sony (http://www.spectra.gr)

To πρόβλημα είναι από ότι έχω διαβάσει στο maclife.gr ότι δεν τρέχει αγορασμένα προιόντα της Autodesk ενώ τρέχει σπασμένα!!!

Αν ξέρει κανένας το Civilcad ας μας κάνει μια κριτική.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί πάντως κάποιο λογισμικό που επιτρέπει την εγκατάσταση του Mac OSX σε PC:

http://store.psystar.com/rebel_efi

 

Φυσικά η Apple έχει κάποιες αντιρρήσεις:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1067253&lngDtrID=252

 

Σε πρώτη ευκαιρία θέλω να το δοκιμάσω ή αν κάποιος άλλος το δοκιμάσει νωρίτερα ας μας πει τις εμπειρίες του!

 

από την στιγμή που η apple παράτησε τους επεξεργαστές ppc για τους x86 έγινε δυνατό να εγκατασταθεί το macosx σε μη apple intel/amd pc (και τα mac, πάντα pc ήταν και είναι). Η apple απαγορεύει την εγκατάσταση macosx σε μη apple hardware αλλά κυκλοφορούν πολλές διανομές εδω και 1-2 χρόνια που βασίζονται στο macosx, όπως είναι δυνατό να εγκατασταθεί και το αυθεντικό macosx σε υπολογιστή που έχει το κατάλληλο hardware. Το πόσο επιτυχημένο είναι το αποτέλεσμα εξαρτάται από την συμβατότητα του hardware με τους drivers του macosx. Εγώ χρησιμοποιώ ένα τέτοιο φορητό ως βασικό υπολογιστή για περισσότερο από ένα χρόνο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Περισσότερα στo OSx86 project που καλύπτει όλα τα hackintosh

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όσοι έχετε ενδοιασμούς για το αν σας κάνει το OS X, πάρτε ένα mac mini. Κουβαλιέται παντού και είναι "σχετικά" φτηνό. Άμα δουλέψετε κανα μήνα και θέλετε να γυρίσετε σε pc, εκτός από το γεγονός ότι είστε βιτσιόζοι, εγώ θα κάτσω να να πετροβολήσετε έξω από το κτήριο της microsoft στο Μαρούσι.

Για προσωπική χρήση, ΔΕΝ υπάρχει καλύτερο λειτουργικό από άποψη ευκολίας. Για επαγγελματική, δυστυχώς υπάρχουν πολλά προγράμματα που δεν υπάρχουν ή άλλα που δεν θέλω να τα μάθω. Η λύση είναι virtual machine. Το PC πια, το ανοίγω μόνο για το θεαθήναι.

Και ναι, το hardware παίζει μικρό ρόλο, μόνο το λειτουργικό. Ξεκολλήστε από το παραμύθι 10 πυρήνες, 12321 GB μνήμη, 234ΡΒ κάρτα γραφικών. Τι να τα κάνεις άμα το λειτουργικό και και τα προγράμματα δεν τα χρησιμοποιούν (π.χ. 32μπιτ windows 7, μόνο μέχρι 3 GB βλέπουν, πυρήνες 1). Εξαιρούνται προγράμματα με ιδιαίτερες απαιτήσεις, αλλά αυτά θέλουν clusters.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Την εμπειρία μου από τη χρήση του mac δεν χρειάζεται να τη μεταφέρω γιατί ο καθένας ξέρει τι σημαίνει σε ποιους απευθύνονται αυτά τα πανάκριβα (ότι πληρώνεις πέρνεις) μηχανήματα.

 

Σε κάθε περίπτωση και λόγω το άνοιγμα της apple έτσι ώστε να προσελκύσει νέους πελάτες, στο εμπόριο κυκλοφορούν softwares ανάλογα με τις προτιμήσεις του κάθε επαγγελματία. Για τους χρήστες οι οποίοι δν μπορούν να τρέξουν windows εφαρμογές σε mac, υπάρχουν προγράμματα που μέσα από το περιβάλλον του os ''τρέχουν'' live windows και μάλιστα υπάρχει τόσο καλή διαχείριση πόρων όπου με drag and drop, minimize κτλ μπορείς να μεταφερθείς από τη μια επιφάνεια εργασίας στην άλλη μεταφέροντας αρχεία κτλ.

 

Υ.Γ Ωραίοι οι Αμερικάνοι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω το "πανάκριβα". Έχετε πάει να πάρετε το ίδιο μηχάνημα με τα ίδια χαρακτηριστικά από την ΗΡ ή Dell και βγαίνει φτηνότερα; Δεν μιλάω για κουτιά no name. Η διαφορά είναι μικρή, λογική. Επίσης βάλτε το κόστος αναβάθμισης του λειτουργικού, που είναι 20€.

Πόσο κοστίζουν τα windows upgrade?

Ψυχική οδύνη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.