Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Mac vs PC


asterixx

Recommended Posts

Γιάννη μιλάς για μια εποχή κατά την οποία ο επεξεργαστής ήταν της motorola (αν θυμάμαι καλά) ή native apple. Το BSD τότε, όπως και τώρα, πετούσε.

 

mred-akias: αυτό που δεν εννοείς να καταλάβεις είναι ότι αυτό που περιγράφεις είναι PC. Εγώ αυτή τη στιγμή με 750€ έχω μηχάνημα που όχι μόνο πλησιάζει αυτό που περιέγραψες αλλά σε ορισμένα σημεία υπερτερεί:

Επεξεργαστής: intel core 2 duo E7300 2,66 GHz/1066Mhz FSB

Μνήμη: 4GB (2X2GB) RAM DDR2@800Mhz

Σκληρός δίσκος: 2Χ500GB SATA2, 32MB cache, 7200rpm, RAID 0 (stripe) (Συνολική χωρητικότητα 1ΤΒ αν και αρχικά το είχα σε RAID 1 (mirror) και συνολική χωρητικότητα 500GB)

Οπτικός δίσκος: DVDRW 8X (Multidrive)

Κάρτα γραφικών: NVIDIA GeForce 9500GT 512MB DDR2 αυτόνομη μνήμη

Οθόνη: 22'' TFT

από τα παρελκόμενα μου λείπει το WiFi, το Bluetooth και το Firewire τα οποία θα τα είχα αν είχα επιλέξει κάποια ακριβότερη motherboard.

Ασυμβατότητα ακόμα δεν έχω συναντήσει πουθενά εκτός της webcam στα windows 7 64bit.

Υπολογίζουμε +100€ για λειτουργικό και +200 ευρώ το office: τελική τιμή 1050ευρώ. Σημειώνω δε ότι 750 ευρώ στοίχησε πέρυσι τον οκτώβριο, λογικά σήμερα είναι αρκετά φθηνότερο. Αλήθεια αν αγοράσω το Leopard που έχει τα πιό πολλά από αυτά που αναφέρεις preinstalled τότε η τελική τιμή είναι 750+177=927€ !!!

 

-----------

 

Και μετά από αναζήτηση για pc με τα ως άνω χαρακτηριστικά αλλά με μητρική που να υποστηρίζει firewire&wifi η φετινή τιμή του συστήματος ανέρχεται στα 732€ με ΦΠΑ+λειτουργικό και office...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάσο τότε, έχεις δίκιο. Έγω δεν είχα ψάξει αρκετά τιμές για pc.

Το leopard είναι (προφανώς) προεγκατεστημένο στους mac. Αυτό το λεώ γτ με μπέρδεψε η παρακάτω φράση σου:

Αλήθεια αν αγοράσω το Leopard που έχει τα πιό πολλά από αυτά που αναφέρεις preinstalled...

 

Όλοι οι επεξεργαστές της σειράς G δεν ήταν motorola?

 

edit: Άρα το ρεζουμέ είναι ότι αν βολεύεσαι με τα win (και έχεις δει το αντίπαλο δέος για να έχεις πλήρη άποψη) τότε δεν χρειάζεσαι mac, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

To Leopard είναι όντως προεγκατεστημένο στα Mac. Τα ανέφερα όλα αυτά για να καταδείξω ότι πλέον αγοράζεις τα Mac για το λειτουργικό τους δεδομένου ότι το υλισμικό δεν έχει καμία διαφορά από ένα οποιοδήποτε άλλο pc. Δεν είπα ποτέ ότι δεν χρειάζεσαι τα Mac. Τα Mac χρειάζονται όπως χρειάζονται και οι έτοιμες λύσεις της HP ή της Dell. Προσωπικά αν τα πράγματα ήταν πιό "συμβατά" θα προτιμούσα mac υπολογιστή δεδομένου ότι επί της ουσίας πρόκειται περί ενός φροντισμένου BSD λειτουργικού. Βασικά ακόμα και linux θα επέλεγα αλλά δεν έχει καμία απολύτως υποστήριξη από τις μεγάλες εταιρίες λογισμικού. Είναι πώς θα το δεί κανείς. Πάντως εκεί που νίκησε η Microsoft την Apple και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε ήταν τότε που συναιτερίστηκε με την Intel. Αν το είχε πράξει πρώτη η Apple τώρα θα είχαμε όλοι Mac. Δυστυχώς η Apple "ξύπνησε" 14 χρόνια μετά...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ακόμα και linux θα επέλεγα αλλά δεν έχει καμία απολύτως υποστήριξη από τις μεγάλες εταιρίες λογισμικού. Είναι πώς θα το δεί κανείς.

Αυτό που αναφέρει ο cna είναι το πιο βασικό από όλα νομίζω. Αυτό που έχει σημασία σε περιβάλλοντα εργασίας είναι να κάνεις τη δουλειά σου. Κοινώς να βγάζεις το ψωμάκι σου βρέξει χιονίσει. Αυτή τη στιγμή τα windows είναι ίσως το μοναδικό λειτουργικό στο οποίο μπορεί να βρει και να δουλέψει με τα προγράμματα που χρειάζεται ένας μηχανικός (εξαιρούνται οι αρχιτέκτονες). Αυτό δε σημαίνει ότι δε γίνεται να δουλέψεις και σε άλλο λειτουργικό, μπορείς αλλά στην αρχή τουλάχιστον θα είναι πιο δύσκολο να γίνεις παραγωγικός.

 

Από εκεί και πέρα για πιο νορμάλ ανάγκες (multimedia - internet) λύσεις υπάρχουν και στηρίζονται σε άλλα κριτήρια. Αν θες οικονομία πας σε Linux, αν θες design πας σε Mac.

 

ps. Τα προβλήματα με τους 64bit drivers σιγά σιγά ξεπερνιούνται. Επίσης η μη υποστήριξη του hardware από το λογισμικό σου είναι ένα πρόβλημα που με σύντομη έρευνα αγοράς δεν το συναντάς ποτέ σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ξέχασα να το αναφέρω. Αν επιλέξεις επώνυμες συσκευές (made by π.χ. Asus, Gigabyte, MSI) ποτέ δεν θα συναντήσεις προβλήματα συμβατότητας. Τα προβλήματα ξεκινούν από λιγότερου γνωστούς κατασκευαστές. Άλλωστε ποιά εταιρία ας πούμε δεν θα ενσωμάτωνε οδηγούς για πληκτρολόγιο Logitech; Παλαιότερα βέβαια είχαμε πιό οξυμένα τα προβλήματα ασυμβατότητας. Τα NT 4.0 για παράδειγμα δεν υποστήριζαν καθόλου τον Κ5 της AMD.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κάνεις σωστές συγκρίσεις, θα πρέπει να συγκρίνεις τα Apple με επίσης Brand-name PC, και όχι με "χύμα" parts. Θα δεις τελικά ότι το κόστος δεν διαφέρει και ιδιαίτερα.

Επίσης δεν υπολογίζεις το κόστος που έχει για να αγοράσεις αξιοπρεπές κουτί/ανεμιστηράκια κλπ, ώστε να νομίζεις ότι το σύστημα που θα φτιάξεις θα είναι "αθόρυβο" και κυρίως, δεν θα είναι καβουρδιστήρι από την παραγόμενη θερμότητα. Δουλεύω αυτή τη στιγμή σε imac 24", αν μπορείς να ακούσεις έστω τον παραμικρό θόρυβο (πραγματικά αθόρυβο) που παράγει το μηχάνημα αυτό, στο χαρίζω. Όσο για την θερμότητα που παράγει το mac, απλά, δεν είναι συγκρίσιμη.

 

Btw, οι επώνυμες συσκευές που αναφέρεις, όσον αφορά τις κάρτες γραφικών, δεν έχουν καμμία διαφορά με τις reference, μόνο το sticker αλλάζει. Άντε να βγει λίγο διαφορετική υλοιποίηση στο θέμα ψύξης. Όλες παράγονται από τα εργοστάσια της nvidia/ΑΤΙ και μετά κατανέμονται. Τα προβλήματα που συναντάς δεν είναι κατασκευαστικά προβλήματα συμβατότητας (hardware). Τί μας μένει? Το software (λειτουργικό)..

 

Το οποίο λειτουργικό, λες ότι κάνει 100 ευρώ. Αυτό που δεν μας λες είναι ότι είναι η έκδοση DSP, που σημαίνει πως αν αλλάξεις έστω και το παραμικρό στην σύνθεση από άποψη hardware, τότε βγαίνεις παράνομος. Εκτός αν δεν έχεις διαβάσει ποτέ το EULA (End User's License Agreement). Για πες μας, πόσο κάνει μια κανονική έκδοση windows?

 

Και άλλωστε, μην ξεχνάς ότι οι εγγυήσεις που δίνουν οι κατασκευαστές για τα εκάστοτε parts τους, δεν περιλαμβάνουν την αρμονική συνύπαρξη με τα υπόλοιπα μέρη του υπολογιστή σου. Η Apple σου εγγυάται ότι ΟΛΟ το hardware + software θα δουλεύει ρολόι (MAC OS X) , ακόμα και αν χρησιμοποιήσεις windows (εδώ για προφανείς λόγους, μόνο hardware), καθώς εγκαθιστά τους δικούς της drivers! Οξύμωρο αλλά πραγματικό. Εσύ αν κάνεις δικιά σου σύνθεση, όπως υποστηρίζεις, ποιος σου εγγυάται ότι όλα θα δουλεύουν ρολόι?

 

Ακόμα, τα imac έχουν οθόνη με IPS πάνελ. Εσύ ανέφερες "μία" οθόνη tft (μάρκα? μ' έκαψες?), να θεωρήσω με το ταπεινό ΤΝ panel που φοράνε οι περισσότερες του εμπορίου (για να τις ξεχωρίσεις, δες την οθόνη από τα πλάγια. Αν γίνεται σκούρα, τότε σίγουρα βλέπεις μια με ΤΝ, με ό,τι αρνητικό συνεπάγεται). Η διαφορά είναι μέρα με την νύχτα, δεν μπορώ να την περιγράψω εδώ. Να βρεις brand-name pc με τέτοια οθόνη για σωστή σύγκριση. Για τα πρακτικά και μόνο, σε τέτοιες ίντσες και για τέτοια τεχνολογία (IPS), την τελευταία φορά που έψαξα, οι τιμές για τέτοιες οθόνες ξεκινούσαν από τα 550+.

 

Θες να συγκρίνουμε laptop? Πες μου ένα pc-laptop που να έχει αυτονομία 7-8 ώρες (ναι, σωστά διάβασες), και το οποίο να είναι ίδιων δυνατοτήτων με το macbook pro (5 ώρες για το macbook). Ή πες μου ένα laptop που να χαρακτηρίζεται από το portability του, στις 5 ώρες αυτονομίας του, και στο πανάλαφρο βάρος του (1,36 kgr!) - mb air. Πες μου και τιμή να συγκρίνουμε.

A, μην ξεχάσεις να συμπεριλάβεις στο κόστος και μία βάση ανεμιστήρα για το pc-laptop (βάση κατασκευής πλαστικό..).

 

Και ακόμα όπως βλέπεις, δεν έχω κάνει αναφορά στο λειτουργικό. Ό,τι και να πω για το Mac OS X , είναι έτη φωτός μπροστά σε σχέση με τα παραθύρια. Όλα γίνονται πανεύκολα, και λειτουργούν όπως πρέπει να λειτουργούν, με σεβασμό στον χρήστη. Χωρίς να κολλάνε τα πάντα, χωρίς να σε παιδεύει, χωρίς να εγκαθίστανται virus/trojan/malware. Το έκτρωμα που λέγεται registry, δεν υφίσταται στο OS X. Και σε προκαλώ να δοκιμάσεις πώς εγκαθίστανται/απεγκαθίστανται τα προγράμματα. Για τους μη γνώστες, απλά σέρνεις ένα εικονίδιο στον φάκελο "Applications". Για την απεγκατάσταση, σέρνεις το εικονίδιο αυτό στο "trash", δίχως να αφήνει κατάλοιπα. So-simple. As-It-Was-Intended.

 

Ρεζουμέ:

Σίγουρα η αγορά ενός Apple δεν φαίνεται να είναι φθηνή, για αυτό έκανα λόγο για τις επιδοτήσεις και την ευκαιρία απόκτησής τους. Στην τιμή όμως αυτή, δεν αγοράζεις μόνο το hardware, αλλά όλη και την τεχνογνωσία (R&D) που προϋπάρχει (ποιοτική κατασκευή, άψογο λειτουργικό κλπ). Δυστυχώς αυτό λίγοι το καταλαβαίνουν (μέχρι πρότεινως και εγώ ήμουν στην ίδια θέση με τον cna, και έλεγα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια πράγματα π.χ. νόμιζα ότι η σύγκριση γίνεται μόνο σε θέμα hardware), μέχρι που δόθηκε η ευκαιρία να αγοράσω Apple. Και δεν είμαι ουρανοκατέβατος στους υπολογιστές, μιας και από μικρός έχω το μικρόβιο αυτό.

Τελικά, όπως και παντού, έτσι και εδώ ισχύει το "you get what you pay for".. 8-)

Link to comment
Share on other sites

cv01302 σε παρακαλώ πολύ! Δεν είμαι αντιπρόσωπος της Microsoft για να έχω σκοπό να σας κοροϊδέψω!!! Δες λίγο τις τιμές για τα vista (τα οποία έχουν πέσει λόγω της έλευσης των 7). Επιπλέον επειδή και εγώ δεν είμαι χθεσινός έχω να πω ότι εφ'όσον αγοράζω επώνυμες μάρκες είμαι απόλυτα βέβαιος ότι υποστηρίζονται από το λειτουργικό μου! Από την άλλη την σύνθεση την παρέθεσα ακριβώς όπως παραθετεί και η Apple την δική της. Δεν λέει πουθενά τον τύπο του panel μόνο ότι είναι 22''. Αν δε τα πράγματα είναι όπως τα λες και με δεδομένο ότι η διαφορά τιμής που ανέφερα μειώνεται εξαιρετικά, για να μην πω ότι το custom made pc μου βγαίνει ακριβότερο από τον mac του mred-akia τότε έχω να πω ότι κάτι πάρα πολύ περίεργο συμβαίνει. Δεν είναι δηλαδή δυνατόν με "συμβατικά" υλικά να βγαίνω ακριβότερος από τα άριστα υλικά της apple. Για τις υπόλοιπες αρετές που αναφέρεις δεν έχω λόγο να διαφωνήσω αλλά εδώ θα πρέπει να πούμε ότι προφανώς τα BSD based συστήματα είναι λιγότερο ενεργοβόρα. Σαφώς και απαιτούνται λιγότερα resources. Αλλά και πάλι αυτό το shared memory για την κάρτα γραφικών πώς να το αιτιολογήσω αγαπητέ; Είναι δυνατόν να θέλεις να αποδώσεις υψηλής ποιότητας γραφικά και να τα στέλνεις βόλτα από την RAM στην GPU;

Link to comment
Share on other sites

Ας μου συγχωρέσουν οι mods την διαδοχική δημοσίευση, αν φυσικά μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοια μετά την παρέλευση τόσων ωρών. Μιας και αναφέρθηκε σε DSP εκδόσεις ο συνάδελφος cv01302 έχω να πω ότι το πείραμα μου απέτυχε. Το Snow_Leopard μπορεί να εγκατασταθεί μόνο σε μηχανήματα με την σύνθεση που δίνει η Apple στο site της. Κοινώς είναι και αυτό "κλειδωμένο" στο hardware. Με τόσο περιορισμένο υλισμικό όμως λογικό δεν είναι να μην έχει πρόβλημα με τους οδηγούς συσκευών; Τελικά νομίζω ότι αν τυχόν το linux υποστηριχθεί από μεγάλες εταιρίες λογισμικού, όπως η Autodesk π.χ., η Apple θα μείνει ακόμα πιό πίσω στο μοίρασμα της πίτας...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά νομίζω ότι αν τυχόν το linux υποστηριχθεί από μεγάλες εταιρίες λογισμικού, όπως η Autodesk π.χ., η Apple θα μείνει ακόμα πιό πίσω στο μοίρασμα της πίτας...

 

Αν γίνει κάτι τέτοιο θα το γυρίσουμε όλοι σε linux.;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.