Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mac vs PC


asterixx

Recommended Posts

@murex

 

Νομίζω ότι κατ' ουσίαν συμφωνούμε, ακόμη και μετά τις βελτιώσεις που έκανες υπό μορφή διευκρινήσεων... και δράττομαι της ευκαιρίας να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος στα θέματα που "έθιξες":

 

Το BSD το θυμόμουν σαν BSD Unix και σαν τέτοιο (ουσιατικά κλώνος Unix) αναφέρεται κι εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/BSD/OS

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι τα "φθηνά" κάπου μπορεί να δημιουργήσουν κάποιο θέμα... το οποίο στην καλύτερη, θα αφορά στην ευχαρίστηση χρήσης. Σαν παράδειγμα θα μπορούσα να αναφέρω μπαταρία σε laptop που χρειάζεται αλλαγή στους 12-18 μήνες! Αμέσως το φθηνό γίνεται ακριβό...

Αλλά από την άλλη, αν κάποιος έχει μεράκι και σωστή καθοδήγηση-πληροφόρηση, μπορεί να στήσει το υλικό (Hardware) με σχετικά φθηνά εξαρτήματα και να κάνει τη δουλειά του σε Windows κι έτσι να γλυτώσει κάποιο κόστος στην αρχή... Βέβαια, αργά ή γρήγορα πιστεύω ότι θα πρέπει να κάνει στροφή "στην ποιότητα"... γιατί όπως είπαμε αυτά είναι εργαλεία της δουλειάς μας! Άλλωστε, το κόστος του υλικού δεν είναι τόσο μεγάλο από μόνο του, αν το δούμε σε ένα σύνολο που περιλαμβάνει το λογισμικό αλλά κι άλλα έξοδα για τη δουλειά μας... Άσε που καλό υλικό, συνεπάγεται μεγάλη διάρκεια ζωής, καλή συμβατότητα και ακόμη καλύτερη ευχρηστία-εργονομία! Βέβαια, όταν δεν μπορείς να χρηματοδοτήσεις, προσπαθείς να "βγάλεις κι απ' τη μύγα ξύγκι"... θα στο επιβεβαιώσουν πολλοί συνάδελφοι!

 

Μπορεί στην υποστήριξη να μην ήμουν ακριβής και χαίρομαι που με συμπληρώνεις με μια ακριβέστερη τοποθέτηση... Βέβαια, για εμένα παραμένει αυτό που λέμε "ο χρόνος είναι χρήμα"! Για την επισκευή της ίδιας βλάβης, προτιμώ να αποχωριστώ το εργαλείο μου για 3 ημέρες αντί για 7-10! Διαφορετικά, θα σκεφτώ σοβαρά την περίπτωση του να έχω κι ένα δεύτερο "καβάντζα"... Ιδίως για τις δύσκολες ημέρες που πλησιάζουν στην ημερομηνία παράδοσης ενός "project". Κι εδώ, θα μπορούσα να έχω κάνει "σκόντο" με ένα πιο φθηνό μηχάνημα (με τις αντίστοιχες υποχωρήσεις, που μπροστά σε μια απόλυτη καταστροφή, φαντάζουν καμιά φορά σαν όαση στη μέση της ερήμου!)

 

Το support είναι support παντού! Το πληρώνεις και το έχεις. Δεν το πληρώνεις... και επαφείεσαι απλά στην καλή διάθεση του τεχνικού, σε συνδυασμό με τα άστρα... Κι αν ο Ερμής είναι ανάδρομος, σε παίρνει και σε σηκώνει! Βέβαια, υπάρχουν και περιπτώσεις που το πληρώνεις για support και σου βγαίνει ... η Παναγία!

 

Το VM δεν θεώρησα ότι πρέπει να το λάβω υπ' όψιν μου, αν και ίσως θα έπρεπε... Δίνει λύσεις... Αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για όλα τα περιφερειακά και τα προγράμματα (που έχουν συνήθως HASP). Μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα κατά βάση... αλλά μπορεί να συναντήσουμε και την εξαίρεση! Γι' αυτό και πρότεινα ο κάθε ενδιαφερόμενος να εξετάσει προσεκτικά τις διατιθέμενες ή απαιτούμενες συσκευές του πριν κάνει το switch... Κακά τα ψέματα, το standard στα drivers των συσκευών είναι τα Windows. Ευτυχώς πλέον, συναντάμε όλο και πιο συχνά συμβατότητα με mac!

 

Όσο για το κατεστημένο, δεν το βλέπω ιδεολογικά - που ειρήσθω εν παρόδω συμφωνώ μαζί σου - αλλά λειτουργικά. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα: Πριν από μια δεκαετία, είχα αγοράσει ένα μικρό τηλεφωνικό κέντρο της Panasonic, το οποίο λειτουργεί ακόμη (είπαμε ποιότητα!). Υπήρχε η δυνατότητα, βάζοντας μια πλακέτα, να γίνεται αυτόματη διαλογή στις κλήσεις fax. Αυτό πρακτικά σημαίνει, λιγότερα πάγια, μιας και δεν θα ήταν πλεόν υποχρεωτικό να υπάρχει αποκλειστική γραμμή για fax. Μόλις κάποιος καλούσε στο κεντρικό νούμερο, το τηλεφωνικό κέντρο "αφουγκραζόταν το σήμα της κλήσης" και μόλις αντιλαμβανόταν ότι επρόκειτο για αποστολή fax, το έστελνε στην συσκευή του fax! Και φυσικά, αυτή η "μοντέρνα" και ακριβούτσικη δυνατότητα δεν λειτούργησε ποτέ! Όχι λόγω βλάβης, αλλά επειδή όταν η κάθε γραμματέας έστελνε fax, περίμενε να ακούσει πρώτα το δικό μου fax να απαντάει και μετά πατούσε το κουμπάκι "send"! Ενώ η κανονική χρήση για αποστολή fax είναι να καλέσουμε τον αριθμό και να πατήσουμε αμέσως το κουμπάκι "send"! Και αυτό συνέβαινε, ακόμη και μετά που της το εξηγούσαμε!!! ...ε, όπως θα κατάλαβες, τελικά βγήκε η πλακέτα και μπήκε σε ένα συρτάρι, μισθώθηκε αποκλειστική γραμμή για fax κι εγώ ένοιωσα πολύ μ.λ.κ.ς... όμως έτσι τελικά είχαμε fax, κερδίσαμε και τον χρόνο που απαιτούταν για να εξηγούμε κάθε φορά τα αυτονόητα!!!

 

...Δυστυχώς τελικά υπάρχει κατεστημένο...

 

Εδώ βλέπεις, στο office, έχει κάποιος το 2007 και κάποιος άλλος το 2003. Για να υπάρχει συμβατότητα, στο office2007 πρέπει να έχει οριστεί σαν default save format το "97-2003" αντί του "2007"... ή διαφορετικά, να έχει φορτωθεί το σχετικό compatibility update της Microsoft στο 2003 (το οποίο σημειωτέον διατίθεται δωρεάν). Ξέρεις πόσες φορές, έχω συναντήσει αυτό το "γελοίο" πρόβλημα σε μεταφορές αρχείων; Πίστεψέ με είναι πολύ κοινό... και ο λόγος είναι απλός (αλλά προφανώς όχι πασιφανής για εμάς που είμαστε περισσότερο εξοικειωμένοι με τους Η/Υ)... Πολλοί χρήστες (ιδίως από μια ηλικία και μετά), μαθαίνουν τις 5-10 βασικές λειτουργίες των προγραμμάτων που χρησιμοποιούν και τίποτα περισσότερο. Και με κάποιους από αυτούς τους χρήστες πρέπει να συνεργαστούμε!

Και το άλλο που το πας; ...αν ψάξεις στην αγορά για σχεδιαστή που να ξέρει κάτι πέρα από το AutoCAD, θα εκπλαγείς με το πόσο λίγοι είναι αυτοί... και φυσικά, θα διαπιστώσεις ότι πρόκειται να σου στοιχίσει ακριβότερα, μιας και είναι πιο σπάνιος... Δεν είναι καλύτερα να επενδύσεις τότε σε έναν ακόμη μηχανικό και να έχεις ποιοτικότερο αποτέλεσμα; ...αλλά όχι βέβαια με την έννοια του να τον χρησιμοποιείς σαν σχεδιαστή...

 

Άσε που προσπαθώντας καμιά φορά να συνεργαστείς με συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων συνειδητοποιείς ότι η πλατφόρμα του AutoCAD είναι το standard... και πολλές φορές πέρα από αυτό... το χάος! ..Εξαίρεση αποτελούν οι αρχιτέκτονες, που είναι πιο "ανοιχτοί" στα νέου τύπου λογισμικά... Βέβαια, πολλές φορές δεν τα χρειαζόμαστε όλοι αυτά τα λογισμικά, που σημειωτέον είναι και πανάκριβα... όπως και το AutoCAD, μόνο που αυτό κυκλοφορεί ευρέως "σπασμένο" (τακτική, που την θεωρώ εντελώς αντιεπαγγελματική, αλλά τελικά τη θεωρώ εγώ και κάποιοι άλλοι λίγοι... πολύ λίγοι μπροστά στους πολλούς!!! - διότι εγώ είμαι της άποψης ότι αν κάτι σου φαίνεται ακριβό, ψάξε για κάτι πιο συμφέρον οικονομικά! π.χ. VectorWorks - μάλιστα, αν κάποιος υπολογίσει ότι: AutoCAD €4.000,00 + PC €500,00 = €4.500,00 ε ν ώ VectorWorks €2.500,00 + iMac €1.000,00 = €3.500,00 βλέπει εντυπωσιασμένος ότι η πλατφόρμα MAC είναι πιο φθηνή!)

 

Και το άλλο που το πας; Σου έχει τύχει ποτέ να οφείλεις να παραδώσεις σε ψηφιακή μορφή σχέδια και να είναι προδιαγεγραμμένο το format dwg; (το dxf αποτελεί standard, όχι όμως και το dwg)

 

Τώρα, για το θέμα των στατικών προγραμμάτων, αυτό που έχω να πω είναι ότι τα πράγματα στα MAC δεν είναι τόσο καλά... Το μόνο που έχει πάρει το μάτι μου μέχρι τώρα είναι το CivilCAD (για να έχουμε και τους ελληνικούς κανονισμούς). Σίγουρα "παίζει το VM, αλλά τα πράγματα περιπλέκονται... Βλέπεις, υπάρχουν στατικά πακέτα που συνεργάζονται πλήρως με τα "αδελφά" τους αρχιτεκτονικά (που συνήθως βασίζονται σε AutoCAD) αλλά και με άλλα μηχανολογικά. Το γεγονός αυτό δημιουργεί μια πλατφόρμα, που αφ' ενός προσφέρει καλό πλαίσιο συνεργασίας και "παραγωγής" αφ' ετέρου καθιστά δύσκολο το να χρησιμοποιεί κάποιος εναλλακτικό των συνηθισμένων λογισμικό. Γιατί αν είναι να πληρώσω τελικά και το AutoCAD, τότε το κόστος ανεβαίνει αδικαιολόγητα.... Είναι το ίδιο σα να λέμε ότι αγοράζω MAC για να τρέχω Windows με parallels... Ε, τότε πάρε από την αρχή ένα μηχάνημα Windows... Άλλο αυτό και άλλο να τρέχω όλα τα προγράμματα σε MacOS και να παίζω με Windows για τα 1-2 που δεν βγαίνουν για MacOS.

 

Αλήθεια, λύσεις για Νομικά και Αμοιβές (στο πλαίσιο του έλληνα μηχανικού πάντα) υπάρχουν για MacOS;

 

Ακόμη και το Microsoft Excel, αποτελεί ένα ισχυρό πρότυπο. Είσαι σίγουρος ότι ένα αρχείο Excel με VBA θα τρέχει σε Open Office (παρεπιτπόντως, δοκιμάστε το GO Open Office της Novell, διότι έχει καλύτερη συμβατότητα με τις λειτουργίες του Microsoft Office)? Να ρωτήσω και για το iWork ...που θα ήθελα να αποτελεί τη βασική μου πλατφόρμα λόγω φιλοσοφίας "Apple"???

 

Α, και μιας και αναφέρουμε για Apple, ποιός μπορεί να μου εξηγήσει για ποιό λόγο το Microsoft Office Home & Student στην έκδοση για Windows κοστίζει €80,00 με πακέτο "ελληνικής ορθογραφίας" ενώ στην έκδοση για MacOS κοστίζει €110,00 χωρίς το πακέτο "ελληνικής ορθογραφίας", το οποίο για να το προμηθευτεί κάποιος πρέπει να πληρώσει άλλα €60,00 στη Neurolingo, δηλαδή σύνολο €170,00? Μιλάμε για τα διπλάσια χρήματα, για το ίδιο ακριβώς λογισμικό... το μόνο που αλλάζει είναι η πλατφόρμα! Αυτό δείχνει ότι όταν δεν λειτουργεί ο ανταγωνισμός, τα πράγματα κοστίζουν πιο ακριβά... Γι' αυτό λέω: ΠΡΟΣΟΧΗ στις ανάγκες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ πλήρως με ό,τι ανέφερες. Γενικά είναι δύσκολη η μετάβαση από windows σε κάτι άλλο, εκτός αν το προιόν καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες σου. Δεν γνωρίζω ή μάλλον γνωρίζω ότι τα περισσότερα επαγγελματικά προγράμματα που αφορούν τον κλάδο, δεν υπάρχουν σε mac OS X.

Πραγματικά, μερικές φορές νομίζω ότι ζω σε άλλο κόσμο. Έρχονται αρχεία από office 2007, Autocad 2064 (που οι περισσότεροι δεν έχουν αγοράσει, γιατί αν το έκαναν θα δούλευαν ακόμα με το αγορασμένο 2000!!!), ενώ κανείς δεν ξέρει το Open Office που για τη δουλειά που το θέλει ένα γραφείο είναι ΥΠΕΡ αρκετό και είναι δωρεάν. Τεσπα, είναι μεγάλη κουβέντα η συμβατότητα προγραμμάτων και κάποια στιγμή πρέπει να υπάρξει μία προτυποποίηση.

 

*Όλα τα προγράμματα που έχω δουλέψει με HASP παίζουν κανονικότατα. Είτε parallels είτε vmware fusion χρησιμοποιήσεις, "παίρνουν" το USB και το διαβάζουν κανονικά.

 

*Αυτό με το office και τον ορθογράφο, πρέπει να μας το εξηγήσει η microsoft! Υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγετε cocoAspell και στην ουσία είναι ελληνικός ορθογράφος για οποιοδήποτε πρόγραμμα είναι γραμμένο σε cocoa (το office είναι ακόμα σε carbon). Ελπίζω στην καινούρια έκδοση (2011) να δουλεύει και να μην έχουμε ανάγκη τη μικρομαλακή για ελληνική ορθογραφία. Btw, τελικα το rtf φορμάτ είναι το πιο συμβατό με όλα!!!!

 

Ξεφεύγω λίγο αλλά είναι καλό να ενημερωνόμαστε για το τι μπορούμε να κάνουμε με πολύ λιγότερα χρήματα από όσα θέλουν να πληρώνουμε:

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει η τάση του virtualization. Η υπολογιστική ισχύς είναι πολύ ανώτερη από τα λειτουργικά (windows 2000, XP) που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Κάνεις μία καλή επένδυση σε ένα σερβερ και έχεις τα χρέπια ως terminals. Επίσης επειδή κοστίζει κομματάκι ακριβό να αγοράζεις άδειες για κάτι που χρησιμοποιούν πολλοί αλλά όχι τόσο συχνά, κοπανάς ενα vm με π.χ. stereostatika και το τρέχουν από terminal services 2-3 άτομα με μία άδεια. Οπότε μπορείς να γεμίσεις μακάκια (mac minis) ή παλιούς pentium με ΧΡ και 512ΜΒ το γραφείο και να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Πλεονεκτήματα πολλά: κάνεις upgrade ένα μόνο μηχάνημα, άντε 2 ( το δεύτερο το έχεις για backup). Επειδή οι servers είναι servers, υπάρχουν ανταλλακτικά και υποστήριξη για περισσότερο καιρό. Έχεις backup όλο το εικονικό λειτουργικό καθαρό και άμα πάθει κάτι το άλλο, κάνεις ένα restore και είσαι up 'n' running σε μισή ώρα. Μπορείς να δοκιμάσεις χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να εγκαταστήσεις στο κύριο vm ένα νέο πρόγραμμα και να δεις αν κάνει σωστά αυτά που λέει.

Επίσης, εκτός από το virtualization του λειτουργικού, μπορείς να κάνεις και αυτό http://www.vmware.com/products/thinapp/. Το έχω δοκιμάσει και έμεινα μ@....ς. Ούτε ήξερα ότι μπορεί κανείς να κάνει εγκατάσταση ένα πρόγραμμα και να το τρέχει σε άλλο υπολογιστή εικονικά. Δεν το έχω δοκιμάσει (ακόμα) με κλειδιά και κλειδώματα, πάντως το φίδι (office) παίζει μια χαρά. Και μπορείς να έχεις 5 διαφορετικές εκδόσεις (π.χ. office 95, 2000, 2003, 2007 κλπ.) σε ένα μηχάνημα χωρίς conflicts!!!!

Οι δυνατότητες είναι πραγματικά άπειρες πια, χωρίς να χρειάζεται ο χρήστης να μαθαίνει νέα πράγματα, αρκεί να ρωτήσουμε το σωστό άνθρωπο.

 

Επανέρχομαι,

Οι πιο τυχεροί είναι οι αρχιτέκτονες, υπάρχουν πάρα πολλά και καλά προγράμματα για τον κλάδο τους σε mac. Για τους υπόλοιπους, συστήνω ανεπιφύλακτα για *προσωπική* χρήση mac. Για δουλειά, με πολλά ερωτηματικά και αμφιβολίες...

Link to comment
Share on other sites

κατά πόσο οι Mac είναι συμβατοί με τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε; autocad, scada, stereostatika καθώς επίσης και με κάποια ελληνικά για αμοιβές και άδειες όπως της 4M;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να τρέξεις τα προγράμματα που ανέφερες από το OS X, το λειτουργικό του mac, δεν είναι συμβατοι. Μπορείς όμως να βάλεις windows και να τα τρέχεις κανονικά σαν οποιοδήποτε άλλο windows μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σωστή η παρατήρηση (πλέον) αν και κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει την πιθανότητα επαναφοράς των Mac σε άλλη σειρά επεξεργαστών στο μέλλον (εννοείται όχι το άμεσο).

Όσον αφορά τις λύσεις τύπου vmware καλά όλα αυτά ρε παιδιά αλλά έχετε σκεφτεί ότι για να είναι απολύτως νόμιμο το γραφείο θα πρέπει να είναι αγορασμένα όλα τα προγράμματα (ακόμα και αυτά που τρέχουν στο vmware); Επίσης δεν υποστηρίζουν όλοι οι επεξεργαστές virtualization. Πχ ο Ε7300 που φορά το δικό μου μηχάνημα αν και αγοράσθηκε ακριβά δεν έχει virtualization. Δεν νομίζω οι φθηνοί mac να το υποστηρίζουν πάντως. Η μόνη λογική λύση είναι αυτή του server αλλά θέλει και αυτός αρκετό χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 2 iMac 27 άρια προσφορά του ΕΣΠΑ. Σαν κύριο λειτουργικό θα χρησιμοποιείται το Mac OS X, αλλά λόγω έλλειψης εξειδικευμένων προγραμμάτων μηχανικών, θα χρησιμοποιηθεί εκτενώς και Parallels.

 

Συμφωνώ και γω με πολλούς πως τώρα με τις επιδοτήσεις είναι κρίμα να μην πάρει κάποιος Mac και να έχει τη δυνατότητα να δουλέψει (και) Mac OS X.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαχα, γι' αυτό το λόγο μας λένε mac funs. Δεν νομίζω μέ ένα πρόγραμμα να έρθει το τέλος των windows. Πάντως με την κυκλοφορία του autocad σε mac, αντικατοπρίζεται η μεγάλη δυναμική στις πωλήσεις από την apple. Θα υπάρχουν λιγότερες δικαιολογίες τώρα. Ρίξτε μια ματιά, εδώ (http://www.archdaily.com/61266/autodesk-autocad-for-mac-sledgehammer-beta-1/), έχει κάποια screenshots. Το κατέβασα χθες αλλά δεν κατάφερα να το τρέξω, κράσαρε με το που ξεκίναγε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.