Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί "εργαλείων" χειρός (κοινώς gagdet)


GeorgeS

Recommended Posts

Τελευταία έχουν κυκλοφορήσει στην αγορά διάφορα κινητητά τηλέφωνα νέας γεννιάς με δυνατότητες να λαμβάνεις τα email σου, να επεξεργάζεσαι κείμενα, excelόφυλλα κλπ κλπ. Ακόμα να δεις και αρχεία .dxf και να κάνεις και τροποποιήσεις.

 

Ανάμεσα σε αυτά ξεχωρίζουν τα iphone, HTC, Omnia κλπ. Πόσο χρήσιμα πιστεύεται ότι είναι για έναν επαγγελματία και ποιό θα πέρνατε εσείς αν είχατε την ευκαιρία ?

 

Εγώ μετά από 4 χρόνια με το ίδιο κινητό (ένα παλιό sony ericsson) είπα να τα δοκιμάσω και μια μια επιδότηση πήρα το iPhone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το θεωρω ιδιαιτερα δυσχρηστο και αχρειαστο.

 

δε νομιζω οτι θα εξυπηρετουσε καμια επαγγελματικη μου αναγκη.

 

φυσικα αυτο εχει να κανει και με τον ογκο δουλειας του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έχουν κυκλοφορήσει στην αγορά διάφορα κινητητά τηλέφωνα νέας γεννιάς με δυνατότητες να λαμβάνεις τα email σου, να επεξεργάζεσαι κείμενα, excelόφυλλα κλπ κλπ. Ακόμα να δεις και αρχεία .dxf και να κάνεις και τροποποιήσεις.

 

Ανάμεσα σε αυτά ξεχωρίζουν τα iphone, HTC, Omnia κλπ. Πόσο χρήσιμα πιστεύεται ότι είναι για έναν επαγγελματία και ποιό θα πέρνατε εσείς αν είχατε την ευκαιρία ?

 

Εγώ μετά από 4 χρόνια με το ίδιο κινητό (ένα παλιό sony ericsson) είπα να τα δοκιμάσω και μια μια επιδότηση πήρα το iPhone.

 

Ανάλογα τις ανάγκες σου. Σε κάποιους είναι άχρηστα, σε κάποιους είναι το χρησιμότερο εργαλείο που θα μπορούσαν να έχουν.

Το HTC 3300 που αγόρασα πριν 2,5 χρόνια κάπου 550Ε (ακόμα και τότε έπαιρνες λάπτοπ με λιγότερα), θεωρώ ότι έχει βγάλει τα λεφτά του μέχρι σήμερα, τουλάχιστον Χ10. Δε συζητώ μόνο για το ενσωματωμένο GPS-πλοηγό που μου γλύτωσε άπειρες ώρες άσκοπων περιπλανήσεων και κατανάλωσης καυσίμων αλλά και για τις περισσότερες από τις άλλες δυνατότητές του (organizer, σημειώσεις, mobile office, internet για ώρα ανάγκης, αποστολή-λήψη αρχείων σε ώρα ανάγκης). Το μόνο μειονέκτημα που έχουν αυτές οι συσκευές, είναι η δυσκολία στο να στείλεις SMS με το ένα χέρι ...ενώ οδηγείς (αστειεύομαι).

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα απο εξωτερικο-ebay 200 ευρω (απο 400+ που το βρισκεις εδω) καινουριο το htc diamond (το πρωτο μοντελο)

Εχει μεγαλες δυνατοτητες, και μπορεις να κανεις παρα πολλα πραγματα, αφου εχει windows mobile και μπορεις να το φορτωσεις οτι προγραμματα θες. Αλλα...

 

Με εχει κουρασει παρα πολυ η 4μηνη συμβιωση μαζι του. Δεν ειναι τοσο κινητο οσο pda. Στερειται ευχρηστιας σε τομεις που ενα απλο κινητο των 50 ευρω τα παει μια χαρα. Και αν δεν λυπομουν τα λεφτα που εδωσα θα το ειχα πεταξει στον τοιχο απο καιρο τωρα..

 

Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι την ιδια γνωμη με μενα εχουν ολοι. Αλλες αναγκες ο καθενας μας, και αλλη φιλοσοφια το καθε κινητο. Οπως και να εχει καλοριζικο GeorgeS το κινητο, και πρεπει να πω οτι ειναι καλη επιλογη (εχει το καλυτερο interface που εχει υπαρξει για κινητο, ετσι απλα)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την τιμή του. Αν ζητήσεις από τον αποστολέα/πωλητή να γράψει ότι είναι για δώρο (και φυσικά είναι κάτω από ... δεν θυμάμαι ακριβώς, περίπου 250-300 ευρώ; ), τότε περνά αφορολόγητο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με τα κινητα αυτα την εχω καταβρει....Μια χαρα ευχρηστα ειναι αρκει να εισαι λιγο εξοικιωμενος..... Μπορεις να βρεις απειρα προγραμμα που μπορει να σε βοηθησουν κ στη δουλεια σου... ενα απλο παραδειγμα το επιστημονικο κομπουτερακι και το excel.....Εγω προσφατα πηρα το Ν97 της nokia και ειμαι προς το παρον ευχαριστημενος...λιγο με την ταχυτητα του εκνευριζομαι μερικες φορες αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.