Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί "εργαλείων" χειρός (κοινώς gagdet)


GeorgeS

Recommended Posts

Εγω πριν δε μιλησα για σκονακι..Οι μηχανικοι τι σκονακι να κανουν...Αφου ή με ανοιχτα τα βιβλια γραφαμε ή κατι ψευτοερωτησεις κρισεως-θεωριας ειχαμε....

 

Θα πάω να βγάλω 2ο πτυχίο στο ίδρυμά σου (ΕΜΠ)...:rolleyes:

 

Με ανοιχτά βιβλία έχω γράψει μόνο ένα μάθημα. Με δοσμένο πλήρες τυπολόγιο (χωρίς επεξηγήσεις, χύμα σύμβολα και εξισώσεις) άλλα 2. Το μάθημα με ανοιχτά βιβλία και το ένα από τα άλλα 2 τα πέρασα με την πρώτη και βαθμό. Στο άλλο κόπηκα με 4 από δικιά μου μλκ όμως...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλα δεν τα γραφαμε κ μεις ολα με ανοιχτα...Απλα αυτα που δεν εγραφες με ανοιχτα δεν μπορουσες να τα περασεις ουτε με σκονακι (πχ Στατικες, Μηχανικες...) εκτος απο καποια περιεργα (δικαιο, οικονομια, περιβλλοντικη....)

Link to comment
Share on other sites

Σε έπιασα. Απλά εγώ τότε έχω πολλά...θεωρητικά. Με πιάνουν τα νεύρα όμως όταν ο καθηγητής το μόνο στο οποίο μας ελέγχει στην ουσία είναι αν θυμόμαστε τους τύπους και τπτ άλλο.

 

Τεσπα επειδή ξεφεύγουμε, frightnight μπορείς να μας πεις 5 πράγματα σχετικά με τα pda μιας και φένεσαι ενημερομένος επ΄αυτού? Ή οποιοσδήποτε άλλος...

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι οτι τα pda ειναι πια ξεπερασμενη τεχνολογια.

Τι είχαν τα pda παραπανω απο τα κινητα; :ηταν υπολογιστης με λειτουργικο windows mobile.

Σε επιπεδο όμως επικοινωνιας το μονο που ειχαν (και εχουν τα πιο πολλα ηταν wi-fi)βραστα δηλαδη.

Τωρα πια ολες οι συσκευες συγκλινουν στο

να μικρυνουν το μεγεθος

καλη επικοινωνια 3g,gps,bluetooth

συμβατοτητα ,καλα λειτουργικα,apple,windows ,οτι θες απο εφαρμογες.

 

Παραδειγμα αυτο που ειπα για το email που ειναι και κατι που χρειαζεται πια στη καθημερινότητα.

μ' ενα pda σκετο δεν θα μπορεις να το παρεις

μ' ενα κινητο σκετο δεν θα μπορεις να το δεις(απλη email υποστηριξη θα στο δειξει μονο σαν txt,οχι γραφικα κλπ)

 

Αρα τι μενει: smartphone

 

παντως κοιτα htc συσκευες πιο πολυ η και iphone που παει με τα mac

Link to comment
Share on other sites

Καλός και οικονομικός ο chrisven:P

 

frightnight αν ήμουν σε θέση να δώσω τα απαιτούμενα χρήματα θα πήγαινα για το iphone ασυζητί. Ιδίως αν όλα τα καλούδια που αναφέρει ο GeorgeS είναι αξιόπιστα. Ωστόσο προς το παρών δεν είμαι σε θέση να διαθέσω μισό χιλιάρικο για μια τέτοια συσκευή...;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξυ, αυτά τα "καλούδια" μην φανταστείτε ότι δουλέυουν και άψογα. Είναι όμως χρήσιμα μερικές φορές.

 

Σε ότι αφορά τα windows mobile, πρόκειται για ένα ξεπερασμένο λειτουργικό και κανείς σοβαρός gadgetάκιας δεν ασχολείται πλέον μαζί του. Τα νέα λειτουργικά του μέλλοντος είναι το Symbian (νέα Νokia, Samsung klp), το OS του iPhone (έκδοση 3.1 τώρα), το android και 1 δυο άλλα.

 

Προς Evan : πριν αγοράσεις από το ebay, ρίξε μια ματιά στο iphonehellas.gr διότι κάποια iphone από το εξωτερικό (αμερική) θέλουν ξεκλείδωμα εδώ ή δεν είναι συμβατά.. Στο iphonehellas.gr βρίσκονται όλοι οι "ειδικοί" στο είδος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τα windows mobile, πρόκειται για ένα ξεπερασμένο λειτουργικό και κανείς σοβαρός gadgetάκιας δεν ασχολείται πλέον μαζί του. Τα νέα λειτουργικά του μέλλοντος είναι το Symbian (νέα Νokia, Samsung klp), το OS του iPhone (έκδοση 3.1 τώρα), το android και 1 δυο άλλα.

 

 

Mιλαμε και για δουλειά ε;Δηλαδη να παρω τη δουλεια που εκανα στο pc και να την εχω στο κινητο για οπου να 'ναι

η apple εχει το iphone

η microsoft το wm

 

η nokia εχει το symbian στα κινητα στο pc τι εχει;

τι να εμπιστευτώ εγω για να αγορασω συσκευη;

και μη με πεις για τη google android που πεταχτηκε απο το πουθενα

 

Eγω θελω να ειμαι σιγουρος για συμβατοτητα.

 

 

θα πήγαινα για το iphone ασυζητί.

 

οτι πιο ευχρηστο,το 'χω δει σε φιλους

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα συμβατότητας. Διότι για παράδειγμα είτε symbian έχεις είτε iphone, είτε HTC, μπορείς να δεις τα αρχεία του word μια χαρά. Το θέμα της συμβατότητας έχει να κάνει με τις εφαρμογές που κυκλοφορούν.

 

 

Πάντως σε ότι αφορά το iphone, αν και εντυπωσιακό σαν σύστημα (όπως άλλωστε όλα τα mac) σου έχει κάποιους περιορισμούς που δεν οφείλονται στο ότι δεν έχει τις σχετικές δυνατότητες (τις παραέχει) αλλά στην πολιτική της Apple που έχει κλειδώσει κάποια πράγματα.

 

Βεβαίως, ο γκουρού του είδους, ονόματι Saurik έχει καταφέρει και έχει "σπάσει" το τηλέφωνο (jailbreak) έχοντας δημιουργήσει μια ολόκληρη γενιά προχωρημένων εφαρμογών με χιλιάδες χρήστες που πραγματικά μπορεί να απογειώσει το τηλέφωνο. Δυστυχώς η apple έχει μια άλλη φιλοσοφία. Για παράδειγμα, το iphone δεν επιτρέπεται να μεταφέρει αρχεία με bluetooth σε κάποιο laptop ή να χρησιμοποιηθεί ως usb stick για μεταφορά αρχείων. Τα έχει κλειδώσει η εταιρεία. Αμφότερες αυτές οι απαγορεύσεις έχουν αντιμετωπιστεί στα "σπασμένα" τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS

 

Για να εξηγούμαι δεν μιλάω εντελως στον αερα,είμαι κατοχος του sony Xperia

Το πηρα για πεντε πραγματα που χρειαζόμουν κι οχι για gadget.

 

Η συμβατοτητα είναι ευαισθητο θεμα.Εχει να κανει και με το αυριο.

Προτιμώ μια εταιρεια που εχει λειτουργικο και για pc και για κινητα,και ειναι υποχρεωμενη να υποστηριζει και τα δυο,

παρα τον καθενα που μεσω internet σπαει τα λειτουργικά των εταιρειών,εγω δεν μπορω να στηριχτω σ' αυτόν γιατι δεν το προσφερει.

 

Δες τι γινεται με το xperia .Εχουν βγαλει χιλιες δυο rom για το οτιδηποτε.Οχι,δεν τις εμπιστευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.