Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τεχνική Έκθεση καθορισμού Ρυμοτομικής Γραμμής


ARS

Recommended Posts

Για το θέμα των τεχνικών εκθέσεων και των διαγραμμάτων εφαρμογής (ΔΕ) για τον καθορισμό ΡΓ και ΟΓ έχει δημοσιεύσει σχετικό κείμενο εδώ.

 

Σήμερα, πλέον, συντάσσεται ΔΕ για την εφαρμογή στο έδαφος των ΟΓ και ΡΓ των σχεδίων που εγκρίθηκαν με τις διατάξεις του 1923 και τα στοιχεία εκπόνησής του περιγράφονται στην εγκύκλιο Γ24/1979 (την οποία δεν έχω πρόχειρη αυτή τη στιγμή).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΜΑΚΑΡ, να εκμεταλλευτώ (φυσικά με την άδειά σου) κι εγώ τις γνώσεις σου;

Μπορείς -σε παρακαλώ- να μου απαντήσεις στο παρακάτω ερώτημα;

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=108166&postcount=26

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Chilon,

Ευχαριστώ για τις "υπερβολικές" φιλοφρονήσεις σου.

Θα βρεις το σχόλιό μου στο λογικό ερώτημά σου εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι σχετικό με τα ΔΕ αλλά λίγο άσχετο με το θέμα.

 

Σε κάποια πολεοδομία (μεγάλη) δεν δέχθηκαν ΔΕ που συνέταξα διότι, όπως μου είπαν δεν υπάρχει "κατάλληλος" μηχανικός που να γνωρίζει! Την ίδια απάντηση έλαβα και αφου το πρωτοκόλλησα!

 

Σε αυτή την περίπτωση πως μπορούμε να προχωρήσουμε;

 

Πρόκειται για άδεια κατεδάφισης - ανέγερσης. Να προχωρήσω απλά με τα τοπογραφικά (όπως μου είπαν στην πολεοδομία) ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

@Athan

Για να καταλάβω την υπόθεση. Λες ότι πρόκειται για άδεια κατεδάφισης (που δεν χρειάζεται ΔΕ) και ανέγερσης οικοδομής (που χρειάζεται ΔΕ).

 

Υποθέτω ότι συνέταξες το ΔΕ με βάση την εγκύκλιο Γ24/1979, δηλαδή αποτύπωσες όλο το ΟΤ ή χρησιμοποίησες και συμπλήρωσες στοιχεία άλλου ΔΕ, πήγες στο Τοπογραφικό Τμήμα της (μεγάλης) Πολεοδομίας και σου είπαν ότι δεν υπάρχει "κατάλληλος" μηχανικός για να το ελέγξει και να θεωρήσει τις ΡΓ-ΟΓ?

 

Αν ΝΑΙ, απάντησαν στο ερώτημα πως θα καθοριστούν οι ΡΓ-ΟΓ στο οικόπεδο του πελάτη σου για να εκδοθεί η άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να πεις .... ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟ???????

 

Αφού συμφωνήσω με τον ΜΑΚΑΡ να προσθέσω 2 πραγματάκια:

1) Το απλό τοπογραφικό με τις ΡΓ που θα βάλεις ...... ΠΟΙΟΣ θα το ελέγξει??

2) Να ζητήσουν τη συνδρομή από τη Νομαρχιακή πολεοδομία που υπάγονται!!

 

Και πάλι αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να κάνεις ΔΕ κι όχι απλό τοπο...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Δεν μπορούν να το ελέγξουν!

 

Μου είπαν οι "αρμόδιες" τοπογράφοι να κάνω το τοπογραφικό και θα το περάσουν. Η΄ να αποτανθώ στη διευθύντρια!

 

Ο τοπογράφος που ήξερε πήρε μετάθεση..

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται απίστευτο :):) αλλά αν σου είπαν ότι θα "περάσουν" το τδ, προφανώς, με τη θεώρηση των ΡΓ-ΟΓ που θα έχεις σχεδιάσει, τότε προχώρησε όπως σου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.