Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική Έκθεση καθορισμού Ρυμοτομικής Γραμμής


ARS

Recommended Posts

Ναι, μάλλον έτσι.

 

Προχωράμε και ο Θεός βοηθός!

 

Κάνε τη δουλειά σου οσο μπορείς καλύτερα για να ειστε εσύ και ο πελάτης σου εξασφαλισμένοι. Το Δημόσιο κοιμάται μην το ξυπνάς. Αν ξυπνησουν ετσι ασχετοι που ειναι θα μας δημιουργήσουν χερότερα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τη δουλειά σου οσο μπορείς καλύτερα για να ειστε εσύ και ο πελάτης σου εξασφαλισμένοι. Το Δημόσιο κοιμάται μην το ξυπνάς. Αν ξυπνησουν ετσι ασχετοι που ειναι θα μας δημιουργήσουν χερότερα προβλήματα.

 

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Στις περισσότερες πολεοδομίες, υπάρχει στελέχωση από ικανά άτομα και οι γνώσεις τους επαρκούν και περισσεύουν. Τώρα αν υπάρχει η διάθεση ή όχι να βοηθήσουν ή αν κωλυσιεργούν γιατί δεν επαρκούν ως προσωπικό ή βαριούνται ή (το χειρότερο) περιμένουν να γρασαριστούν τα γρανάζια ........ Είναι άλλο θέμα.

Βέβαια κάποιες φορές σε κάποια θέματα δεν είναι και καλά ενημερωμένοι και για δώσουν λύση, επειδή βάζουν και την υπογραφή τους και φέρουν την ευθύνη για μελλοντικές αγωγές..... είναι διστακτικοί και σου κολλάνε και το πιο απλό.

Link to comment
Share on other sites

καλά.

 

Θα σου δείξω κάτι τεχνικές εκθέσεις του 37 και 50 για Χαλάνδρι.

 

Παλαιοντολόγος κόντεψα να γίνω για να δέσω τα κουρέλια που μου έδωσαν Αγία Παρασκευή.8-)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δείξω κάτι τεχνικές εκθέσεις του 37 και 50 για Χαλάνδρι.

 

Παλαιοντολόγος κόντεψα να γίνω για να δέσω τα κουρέλια που μου έδωσαν Αγία Παρασκευή.8-)

 

Φίλε Theo,

Με προκαλείς να επισημάνω ότι ο τρόπος της (διαχρονικής) διαφύλαξης των ΤΕ που συντάχθηκαν πριν από 70 χρόνια, για να τις χρησιμοποιούμε σήμερα στην εφαρμογή του σχεδίου στο έδαφος, οπωσδήποτε δεν αναιρεί αλλά αντίθετα ενισχύει τις απόψεις του GRTOPO που περιγράφονται παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Theo :

Εγώ δεν μίλησα για την κατάσταση του εποπτικού υλικού (διαγράμματα, χάρτες, ρυμοτομικά κ.α), μίλησα για την ικανότητα και γνώσεις των συναδέλφων Δ.Υ στις Πολεοδομίες και τις λοιπές υπηρεσίες.

Αν οι Τ.Ε και τα ρυμοτομικά είναι σε κατάσταση τέτοια που ούτε να "σκουπιστείς" (με το συμπάθειο) δεν μπορείς....... δεν φταίνε οι υπάλληλοι συνάδελφοι μηχανικοί, αλλά οι Νομαρχίες, το ΥΠΕΧΩΔΕ που κατασπαταλάνε κονδύλια σε διάφορα άλλα ανούσια πράγματα και δεν δαπανούν ένα Α ποσό για αντικατάσταση ή διατήρηση του εποπτικού υλικού.... για να μη πω να σαρωθεί ψηφιακά!!!

Μπες στο site του Δήμου ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.... να δεις ΤΙ εχουν φτιάξει οι άνθρωποι.... να ΠΑΘΕΙΣ ΛΑΛΑ!!!.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Από τα πρώτα post έγινε αναφορά για τις Τεχνικές Εκθέσεις Ρ.Γ. & Ο.Γ.

Σε υπό έκδοση Ο.Α. για περίφραξη σε κάποιο χωριό της περιοχής μου ζητήθηκε Τεχνική έκθεση καθορισμού Ο.Γ. και βεβαίωση υψομέτρου.

(σημείωση είναι το οικόπεδο από διανομή 1931 νομιζω)

 

Ερώτημα

1ο: Μπορώ να ζητήσω Από τον Δήμο που ανήκει να μου δώσει αυτός Τεχνική έκθεση καθορισμού Ο.Γ. ή εγώ την συντάσσω;

2ο: Υπάρχει ήδη μια Ο.Αδεια του 84 για αποθήκη στo οικόπεδο. Ισχύει ότι προσδιορισμός της Ο.Γ. δεν απαιτείται σε περίπτωση προσθήκης σε κτίσμα που κατασκευάστηκε με άδεια και βάσει αυτής έχει προσδιοριστεί η Ο.Γ. ;

3ο: Στην χορηγηση βεβαιωσης υψομετρων απο το Δήμο την αναγραφω στο τοπογραφικο που τους προσκομίζω;

 

 

Υπάρχει μήπως κάποιο παράδειγμα Τεχνικής Έκθεσης καθορισμού να μου στείλει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.