Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός από ελεύθερος επαγγελματίας


dimis308

Recommended Posts

Καλημερα σας,

 

Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις να με βοηθησει σε κατι που ψαχνω στο ιντερνετ αλλα δε βρισκω λυση και στο ΤΣΜΕΔΕ (κλασσικα) δε σηκωνουν τηλεφωνο..

 

Επιασα δουλεια σαν μισθωτος το Σεπτεμβριο του 09. Μεχρι τοτε ημουν ελευθερος επαγγελματιας και πληρωνα κανονικα τις εισφορες μου στο ΤΣΜΕΔΕ. Μου ηρθε λοιπον το χαρτι να πληρωσω για το Β' εξαμηνο του 09. Ομως η εταιρια μου με δηλωσε ως μισθωτο απο το Σεπτεμβριο του 09. Ξερει κανεις αν χρειαζεται να κανω κατι για τις εισφορες μου? Θα μου ερθει νεο χαρτι να πληρωσω για τους μηνες Ιουλιο και Αυγουστο του 09?

Ευχαριστω πολυ..

Δ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

 

Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις να με βοηθησει σε κατι που ψαχνω στο ιντερνετ αλλα δε βρισκω λυση και στο ΤΣΜΕΔΕ (κλασσικα) δε σηκωνουν τηλεφωνο..

 

Επιασα δουλεια σαν μισθωτος το Σεπτεμβριο του 09. Μεχρι τοτε ημουν ελευθερος επαγγελματιας και πληρωνα κανονικα τις εισφορες μου στο ΤΣΜΕΔΕ. Μου ηρθε λοιπον το χαρτι να πληρωσω για το Β' εξαμηνο του 09. Ομως η εταιρια μου με δηλωσε ως μισθωτο απο το Σεπτεμβριο του 09. Ξερει κανεις αν χρειαζεται να κανω κατι για τις εισφορες μου? Θα μου ερθει νεο χαρτι να πληρωσω για τους μηνες Ιουλιο και Αυγουστο του 09?

Ευχαριστω πολυ..

Δ.

 

Καλημέρα! Δεν θα πληρώσει το χαρτί που σου ήρθε, αλλά θα μιλήσεις με το ΤΣΜΕΔΕ για να σου πουν το ποσό που θα καταβάλεις από 1 Ιουλίου ως τη μέρα πρόσληψής σου. από εκείνη τη μέρα και πέρα θα το πληρώνει ο εργοδότης σου, κατά το τι έχετε συμφωνήσει

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν πληρώσεις τις εισφορές του Β' εξαμήνου, που είναι και το λογικό, θα παρουσιαστεί ένα κενό στη μερίδα σου από 1.7.2009 μέχρι το μήνα που θα καταβληθούν από τον εργοδότη σου.

 

Κατά την άποψή μου, θα πρέπει να περιμένεις να καταχωριστεί στη μερίδα σου η πρώτη καταβολή από τον εργοδότη σου και στη συνέχεια να τακτοποιήσεις την οφειλή του κενού διαστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις αυτοπροσώπως στο ταμείο και πληρώνεις μόνο το ποσό που αναλογεί στην περίοδο που ήσουν ελεύθερος επαγγελματίας, δηλαδή μόνο τον Ιούλιο και Αύγουστο.

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να φέρεις ένα μάτσο χαρτιά στο ταμείο που να αποδεικνύουν ότι έχεις προσληφθεί, ότι υπάρχει ο εργοδότης σου, ότι ΠΛΗΡΩΣΕ ο εργοδότης σου τουλάχιστον έναν μήνα, και ότι εσύ έχεις ήδη πληρώσει Ιούλιο και Αύγουστο.

 

ΜΗΝ δεχθείς να πληρώσεις όλο το εξάμηνο και να σου επιστραφούν αργότερα τα ποσά των μηνών Σεπτ. Οκτ. Νοε και Δεκ.

 

Καλό ξεμπέρδεμα :smile:

Και καλή επιτυχία στην νέα σου δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους μηχανικούς.

 

Θα ήθελα να υποβάλω κάποια ερωτήματα και θέλω την βοήθειά σας.

 

Μέχρι τώρα δούλευα ως μισθωτός μηχανικός σε ιδιωτική εταιρεία όπου μου πλήρωνε το ΙΚΑ και το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Υπάρχει όμως μία πιθανότητα να αλλάξω δουλειά όπου η καινούργια εταιρεία θέλει να με προσλάβει με δελτίο παροχής.

 

Επειδή θέλω να πάω προετοιμασμένος στις διαπραγματεύσεις μαζί τους θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω στην διαπραγμάτευση του νέου μου μισθού.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Να υπολογισεις φορο, ΦΠΑ, 14 μισθους και ό,τι αλλο θα ζητουσες σαν μισθωτος...

 

Οσο για το δικο μου θεμα να πω οτι τελικα πηγα απο το ΤΣΜΕΔΕ, (ειχα περιθωριο ενα μηνα απο τη μερα που πρσληφθηκα), πληρωσα ΜΟΝΟ τους μηνες που ημουν ελευθερος επαγγελματιας και τους υπολοιπους θα τους πληρωνει η εταιρια ως μισθωτος που ειμαι. Αλλα αν πηγαινα μετα το μηνα θα πληρωνα τοκους! Επισης η εταιρια με ειχε δηλωσει στο τσμεδε με e-mail απογραφης της στο [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Προς dimis308, μία συμβουλή. Μετά από κανένα χρόνο περίπου, πέρνα από το ταμείο και ζήτα βεβαίωση προϋπηρεσίας από το ΤΣΜΕΔΕ. Αυτοί θα ανατρέξουν στον φάκελό σου και θα σου δώσουν μία βεβαίωση που θα λέει ότι από τις π.χ. 12/05/05μέχρι τις 30/04/06 ήσουν ελεύθερος επαγγελματίας και ότι από την 01/05/06 μέχρι <σήμερα> ήσουν μισθωτός στη ΕΤΑΙΡΕΙΑ Α.Ε.

 

Για απροσδιόριστους λόγους συμβαίνει να "χάνονται" ημέρες στους φακέλους και έτσι να προκύπτουν διαφορές για 1 ή 2 ημέρες. Οι διαφορές αυτές με τους τόκους δεν είναι κανένα τεράστιο ποσό. Γενικά το πρόβλημα είναι στις 1-2 ημέρες σε πειριπτώσεις αλλαγής εργοδοσίας.

 

Αφού πάρεις στα χέρια σου αυτήν την βεβαίωση, κράτα την ως κόρη οφθαλμού, διότι θα σου φανεί πολύ χρήσιμη όταν μετά από πολλά χρόνια, φτάσεις κοντά στην σύνταξη...

 

 

Προς duke: Αυτό είναι άλλο θέμα. Κάνε μία αναζήτηση σις άλλες συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος του 2008 εργάστηκα για ~4 μήνες ως μισθωτός στην τοπική ΕΠΚΑ. Πράγματι όπως αναφέρθηκε ανωτέρω, για το Β' εξάμηνο '08 πλήρωσα κατόπιν συνεννοήσεως με το ΤΣΜΕΔΕ τα ποσά που αντιστοιχούσαν στα διαστήματα προ και μετά τη λήξη της σύμβασης.

 

Το πρόβλημα μου δημιουργήθηκε φέτος, όταν δεν μου ήρθε χαρτί να πληρώσω εισφορές για Α'09. Φαντάστηκα ότι έγινε επειδή όταν τα έστειλαν πιθανότατα ήμουν ακόμη δηλωμένος μισθωτός, οπότε και τα πλήρωσα πάλι σε συνεννόηση με ΤΣΜΕΔΕ. Όμως ούτε το Β'09 μου έχει αποσταλεί και έχω την εντύπωση ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να ενημερώσω ότι δεν είμαι πια μισθωτός.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς με ποια διαδικασία γίνεται αυτό? Στο ΤΣΜΕΔΕ που ρώτησα δεν με διαφώτισαν, μου είπαν ότι ο εργοδότης έπρεπε να το κάνει. Η ΕΠΚΑ μου είπε ότι "στέλνεις ένα mail κάπου, δεν είναι δύσκολο". Πού το στέλνω το mail??? Θέλω να πληρώνω και δε με αφήνουν!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να γίνω μισθωτός από ελεύθερος επαγγελματίας που είμαι τωρα. Με συμφέρει αυτό και ποια είναι η διαδικασία? Επίσης, σημαίνει αυτό ότι δεν θα μπορώ πια να εκδίδω τιμολόγια αν θέλω? Και τι γίνεται με τα προστατευόμενα μέλη?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.