Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός από ελεύθερος επαγγελματίας


dimis308

Recommended Posts

Σε συμφέρει από την άποψη ότι δεν θα κάνεις απόδοση ΦΠΑ κάθε 3μηνο και να περιμένεις μια φορά το χρόνο με το εκκαθαριστικό την επιστροφή της παρακράτησης (20%). Από άποψη φορολογικού συντελεστή δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια διαφορά. Τιμολόγια μπορείς να εκδίδεις και σαν μισθωτός (μόνο αν διοριστείς δεν μπορείς). Ασφαλιστικά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια διαφορά, απλά τις εισφορές τις πληρώνει ο εργοδότης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Να υπολογισεις φορο, ΦΠΑ, 14 μισθους και ό,τι αλλο θα ζητουσες σαν μισθωτος...

 

Οσο για το δικο μου θεμα να πω οτι τελικα πηγα απο το ΤΣΜΕΔΕ, (ειχα περιθωριο ενα μηνα απο τη μερα που πρσληφθηκα), πληρωσα ΜΟΝΟ τους μηνες που ημουν ελευθερος επαγγελματιας και τους υπολοιπους θα τους πληρωνει η εταιρια ως μισθωτος που ειμαι. Αλλα αν πηγαινα μετα το μηνα θα πληρωνα τοκους! Επισης η εταιρια με ειχε δηλωσει στο τσμεδε με e-mail απογραφης της στο [email protected]

καταρχήν, ευχαριστώ που πόσταρες τι έγινε με σένα. Είμαι και γω στην ίδια ακριβώς φάση, για την ακρίβεια ξεκινάω αύριο ως μισθωτή. Η απορία μου είναι αν χρειαστηκε να προσκομίσεις εσύ κάποια χαρτιά στο ΤΣΜΕΔΕ όταν πήγες να πληρώσεις τους μήνες που ήσουν ελ. επαγγελμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.