Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Όροι δόμησης για οικισμούς προ του 1923


ifigenia

Recommended Posts

(Aπό μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα,

Ο οικισμός μου που έχω ένα οικόπεδο, στερείται  ρυμοτομικού σχεδίου και διέπεται από το ΠΔ 181- ΦΕΚ 138/Δ13-3-81.

Που μπορώ να το βρω επικαιροποιημένο με όλες τις διατάξεις;

Επίσης, οι τουριστικές εγκαταστάσεις που αναφέρει είναι μόνο ξενοδοχεία ή και τουριστικές κατοικίες (αυξημένος συντελεστής δόμησης);

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι..

Έχω 2 όμορα οικόπεδα σε οικισμό προϋφιστάμενο του '23 του ίδιου ιδιοκτήτη. Θέλει να βγάλει άδεια στο ενιαίο.

Εα'οικοπέδου=112τμ και Εβ'οικοπέδου=90τμ.

Πόσο μπορεί να χτίσει? Θα πάω με του όρους δόμησης για το ενιαίο πλέον ακίνητο,σωστα? Οπότε δόμηση 202τμ και κάλυψη 60%?

Link to comment
Share on other sites

Κάλυψη 60% και δόμηση 202 τμ (ΣΔ=1). Προσοχή στην απόδειξη της κατά παρέκκλισης αρτιότητας. Να προϋπάρχει το οικόπεδο των 112 τμ προ 2-7-68.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γενικά η διατύπωση του ΠΔ:

"Δια τα οικόπεδα επιφανείας μικρότερης ή ίσης των 300τ.μ. ο συντελεστής δομήσεως ορίζεται εις 1,0
δυναμένης εν πάσει περιπτώσει της συνολικής επιφανείας των ορόφων να μην είναι μικρότερη των
240τ.μ.".

Δηλαδή αν έχω οικόπεδο 220 χτίζω 220? και αν έχω 250 χτίζω 250?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, έχω ένα σχετικό μπέρδεμα σε σχέση με την επιτρεπόμενη ΚΑΛΥΨΗ σε προϋφιστάμενους  οικισμούς του 1923.

Βάση των:

Noμoς υπ’ αριθ. 4067

Αλλαγές με τον Ν.4315/14

Αλλαγές με τον Ν.4280/14

Αλλαγές με τον Ν.4258/14

Αλλαγές μέχρι και τη δημοσίευση του Ν.4178/13

Απαιτούμενα δικαιολογητικά της ΥΑ.55174 (ΦΕΚ Β2605/13)

Έχουμε:

 

Άρθρο 1 - Πεδίο Εφαρμογής

4. (ΕΚΤ,ΟΙΚ) Όλα τα αριθμητικά μεγέθη που ορίζονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου θεωρούνται ως τα ανώτατα επιτρεπόμενα.

5. (ΕΚΤ,ΟΙΚ) α) Οι ειδικές πολεοδομικές διατάξεις, με την επιφύλαξη της επόμενης παραγράφου, κατισχύουν των γενικών διατάξεων, που περιέχονται στον παρόντα νόμο.

β) Οι διατάξεις του παρόντος κατισχύουν των κανονιστικών πράξεων της Διοίκησης (όπως αποφάσεις Νομάρχη, πράξεις Δημοτικού Συμβουλίου κλπ.), με τις οποίες θεσπίζονται όροι δόμησης (όπως ύψος, ποσοστό κάλυψης, αριθμός ορόφων, θέση υπογείου κλπ.), εκτός από :

1) οποιουδήποτε είδους διατάγματα και

2) πράξεις, με τις οποίες θεσπίζονται ειδικές και εντοπισμένες ρυθμίσεις (όπως για διατηρητέα κτίρια, μνημεία, ειδικά κτίρια κλπ.).

Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής μπορεί να διαπιστώνεται η μη εφαρμογή των παραπάνω κανονιστικών πράξεων της διοίκησης.

Συμφώνα με το 5 παραπάνω , νομίζω ότι καταλαβαίνω , ότι κατισχύουν τα Π.Δ. συνεπώς για την περίπτωση προϋφιστάμενου  οικισμού του 1923, ισχύουν  για την ΚΑΛΥΨΗ, βάση του «ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ της 2/13-3-81ΦΕΚ Δ' 138, Οικισμοί προ του 1923 εκτός σχεδίου. Οριοθέτηση - όροι δόμησης.»  τα εξής:

 

Άρθρο 5

1. Ως οικοδομικό σύστημα των οικοπέδων ορίζεται το των πτερύγων ή το συνεχές, αναλόγως του

επικρατούντος εις την περιοχή του οικοπέδου.

2. Το μέγιστο ποσοστό καλύψεως των οικοπέδων ορίζεται εις εξήκοντα επί τοις εκατόν (60%) της επιφανείας

αυτών δια το σύστημα των πτερύγων ή εβδομήκοντα επί τοις εκατόν (70%) της επιφανείας αυτών δια το συνεχές σύστημα.

Και συνεχίζω να νομίζω ότι καταλαβαίνω, ότι εφόσον δεν είχε διαμορφωθεί ο οικισμός σε πτέρυγες (που στην Ελλάδα είχε???) άρα είχε συνεχές σύστημα δόμησης το ποσοστό κάλυψης ορίζεται σε 70%.

Έχω κάνει κάπου λάθος στον συλλογισμό μου?

ευχαριστώ!

Edited by andmix
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.