Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι δόμησης για οικισμούς προ του 1923


ifigenia

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα.

Πρώτη φορά μου τυχαίνει μια υπόθεση σε οικισμό προ του 1923 και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Ο κανόνας μιλά για Ε=2000μ και πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο. Ή Ε=500τμ και πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο, αν έχουμε κάτω από 800κατοικους, δυσπρόσιτο οικισμό κλπ

 

Το οικόπεδο που με ενδιαφέρει έχει το εμβαδόν της παρέκκλισης αλλά εξυπηρετείται με δουλεία διόδου (που αναφέρεται στους τίτλους κλπ) και δεν έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο.

Εκτός αν θεωρείται κοινόχρηστος χώρος η παραλία; (μπορεί να είπα και κοτσάνα τώρα!χαχα)

Ή μήπως δεν υπάρχει απαίτηση για πρόσωπο στα κατά παρέκκλιση;

Ετσι όπως το γράφει το άρθρο δεν είμαι 100% σίγουρη τι εννοεί.

 

Το θέμα μου είναι οτι έχω ένα τοπογραφικό που αναφέρει το οικόπεδο ως άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση. Και επίσης έχει βγει σε αυτό μια άδεια περιτοίχησης κάποια στιγμή.

Αλλά επειδή πολλά γίνονται θα ήθελα να επιβεβαιώσω αν όντως είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, με προβλημάτισε το θέμα του προσώπου.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by anka
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δυστυχώς δεν ξέρω ακόμα αν είναι καθορισμένες οι γραμμές του αιγιαλού και της παραλίας.

Εχω στα χέρια μου ένα καταπληκτικό (!) τοπογραφικό που δείχνει οτι μπροστά από το οικόπεδο υπάρχει μια ζώνη παραλίας χωρίς να τη χαρακτηρίζει κάπως συγκεκριμενα, σε απόσταση 100μ έχει τραβήξει μια γραμμή και γράφει "ΑΜΜΟΣ" και άλλα 40μ πιο πέρα μια δεύτερη γραμμή και γράφει "ΘΑΛΑΣΣΑ"  :)))

Link to comment
Share on other sites

Πρόσωπο απαιτείται ΜΟΝΟ για τον κανόνα

Για τις παρεκκλίσεις, αρκεί να υπάρχει πρόσβαση επαρκούς πλάτους (κυρίως για πυροσβεστική, κλπ)

Το βασικότερο που πρέπει να ελέγξεις, είναι αν υπάρχει οριοθέτηση των γραμμών. Αυτές θα καθορίσουν την τελική μορφή του οικοπέδου.

Αν όχι, τα πράγματα είναι δύσκολα

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπήρχε καθορισμένος αιγιαλός και παραλία κατά την ημερομηνία σύνταξης του τοπογραφικού, θεωρώ ότι θα έδινε και την ανάλογη πληροφορία ο συνάδερφος. Όπως και να έχει όμως κάνεις έναν έλεγχο.

Και σε περίπτωση καθορισμένου αιγιαλού, όντως έχεις πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπήρχε καθορισμένος αιγιαλός και παραλία κατά την ημερομηνία σύνταξης του τοπογραφικού, θεωρώ ότι θα έδινε και την ανάλογη πληροφορία ο συνάδερφος. Όπως και να έχει όμως κάνεις έναν έλεγχο.

Και σε περίπτωση καθορισμένου αιγιαλού, όντως έχεις πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο.

Καλημέρα σε όλους 

διαφωνώ στο ανωτέρω .γιατί πρέπει να υπάρχουν προυποθέσεις ώστε η ζώνη παραλίας να είναι ο "κοινόχρηστος χώρος" που θέλουμε στο 138/81

καλύτερα ερώτημα στην ΥΔΟΜ .

Link to comment
Share on other sites

Kakos_lykos ποιες είναι οι προϋποθέσεις αυτές;

 

 

tetris, αλήθεια δεν ισχύει για την παρέκκλιση το πρόσωπο; Είναι σίγουρο αυτό, εχεις κάποιο έγγραφο σχετικά που να το διευκρινίζει; Γιατί συναδελφος τοπογράφος μου είπε χθες οτι απαιτείται πρόσωπο και στην παρέκκλιση.

Ομολογώ οτι δε γνωρίζω, δεν εχω ασχοληθεί και ο μόνος λόγος που τώρα ψάχνομαι είναι επειδή πρόκειται για ακίνητο συγγενών.

Πρόσβαση πχ για πυροσβεστική που λες κλπ υπάρχει μέσω της δουλείας..και από την παραλία βεβαια...

Edited by anka
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.