Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι δόμησης για οικισμούς προ του 1923


ifigenia

Recommended Posts

κανω λαθος αν εγω καταλαβα οτι το ερωτημα αφορα

 

οικοπεδο που συνδεεται με τον κοινοχρηστο δρομο  με δουλεία διελευσης

 

και εχει το αλλο προσωπο στη παραλία???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σωστά κατάλαβες!

Το ερώτημα είναι αν τελικά στις παρεκκλίσεις ισχύει και η απαίτηση προσώπου, όπως ισχύει και στον κανόνα. Διαβάζω στο forum αντικρουόμενες απόψεις και έχω μπερδευτεί. Θα επικοινωνήσω και με την ΥΔΟΜ.

Εχεις άποψη εσύ επ' αυτού;

Link to comment
Share on other sites

παραθέτω το κείμενο (copy-paste) από ΔΟΜΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

 

 1. α) 'Αρτια και οικοδομήσιμα θεωρούνται τα οικόπεδα τα οποία έχουν ελάχιστον εμβαδόν δύο χιλιάδας (2.000) μ2 και πρόσωπον επί υφισταμένου κοινοχρήστου χώρου.
.................
.................
2. Κατά παρέκκλισιν των διατάξεων της προηγουμένης παραγράφου θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα τα οποία έχουν α) κατά την ημέραν δημοσιεύσεως του παρόντος Διατάγματος:  Ελάχιστον εμβαδόν: τριακόσια (300) μ2 και
β) κατά την 25.7.79, ημέραν δημοσιεύσεως του από 19.7.79 Δ/τος "περί τροποποιήσεως των όρων και περιορισμών δομήσεως των οικοπέδων των κειμένων εντός των ορίων των νομίμως υφισταμένων οικισμών κλπ." (ΦΕΚ 401/Δ). 
     Ελάχιστον εμβαδόν: εκατόν πεντήκοντα (150) μ2. 
     3. Ωσαύτως θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα με οίας διαστάσεις και εμβαδόν είχον κατά την 2.7.68, ημέραν δημοσιεύσεως του από 15.6.1968 Δ/τος "περί καθορισμού των όρων και περιορισμών δομήσεως των νομίμως υφισταμένων προ του έτους 1923 οικισμών κλπ." (ΦΕΚ-111/Δ). 

 

Νομίζω πως είναι σαφές

Link to comment
Share on other sites

tetris σ' ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι!

Το έχω υπόψη μου το κείμενο και συμφωνώ σε πρώτη ανάγνωση μαζί σου.

Απλά διαβάζω στο ιντερνετ και την άποψη οτι το πρόσωπο επί κοινοχρήστου "εννοείται" και για την παράγραφο 2, και οτι απλώς η διευκρίνιση γίνεται μόνο ως προς το εμβαδόν.

Ρωτησα μάλιστα και τοπογράφο που θεωρώ πολύ σοβαρό και γνώστη και μου είπε το ίδιο. Εκτός αν δεν κατάλαβε ακριβώς γιατί τα είπαμε λίγο βιαστικά στο κινητό.

Edited by anka
Link to comment
Share on other sites

το Π.Δ. του 79 απαιτούσε: 

 
ΑΡΘΡΟΝ-2 
1. Ελάχιστον πρόσωπον: δώδεκα (12) μέτρα. 
Ελάχιστον βάθος: δέκα οκτώ (18) μέτρα. 
Ελάχιστον εμβαδόν: τριακόσια (300) τετρ. μέτρα. 
2.α) Κατά παρέκκλισιν από της προηγουμένης παραγράφου θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα με οίας διαστάσεις και εμβαδόν είχον κατά την 2-7-68 ημέραν δημοσιεύσεως του από ΒΔ/15-6-68 "περί καθορισμού των όρων και περιορισμών δομήσεως των νομίμως υφισταμένων προ του έτους 1923 οικισμών κλπ." (ΦΕΚ-111/Δ/68). 
β) Ωσαύτως κατά παρέκκλισιν από της παραγράφου 1, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα τα οποία έχουν κατά την ημέραν δημοσιεύσεως του παρόντος Διατάγματος. 
Ελάχιστον πρόσωπον: οκτώ  μέτρα. 
Ελάχιστον βάθος: δώδεκα (12) μέτρα. 
Ελάχιστον εμβαδόν: εκατόν πεντήκοντα (150)μ2. 
 
με το ΠΔ του 81, απαλείφεται η απαίτηση προσώπου και βάθους για τα ως άνω
Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ επομενως λες πως αν ήθελε το ΠΔ του 1981 να υπάρχει απαίτηση για πρόσωπο θα το διευκρίνιζε ρητά δεδομένων των απαιτήσεων που υπήρχαν το 1979.

Σε ευχαριστώ για όλα

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί βλέπω οτι το 1979 απαίτηση για πρόσωπο υπήρχε και μάλιστα έθετε και συγκεκριμένα ελάχιστα μέτρα.. Με ποιά λογική να καταργήθηκε το 1981 σε αυτα τα οικόπεδα; Η παρέκκλιση έχει το νόημα να απαλλάσσει τα προϋφιστάμενα από τους δυσμενέστερους όρους του νέου διατάγματος. Όμως η απαίτηση περί προσώπου του 1981 ήταν ευμενέστερη αφού δεν έθετε ελάχιστο μήκος. Ετσι δεν είναι;

Edited by anka
Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι δεν είναι σωστό.

Ίσως να ήθελαν να "τακτοποιήσουν" κάποιους "τυφλούς"

Μήπως και το ΠΔ του 85 δεν έδωσε "άφεση αμαρτιών" σε όσα είχαν κατατμηθεί κάτω από το όριο αρτιότητας?

Στην περιοχή μου υπήρχε οικοπεδούχος μεγάλης έκτασης την οποία έκοψε σε 300ρια (τα περισσότερα "τυφλά") παραμονές της ψήφισης του ΠΔ, και μετά τα μοσχοπούλησε.

Μάλλον είχε εσωτερική πληροφόρηση....

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

Πήρα τηλ στην Πολεοδομία! Η δική τους άποψη tetris (με βεβαιότητα μαλιστα) είναι οτι και οι παρεκκλίσεις θέλουν πρόσωπο.

Ζήτα τους να στο απαντήσουν γραπτώς  .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.