Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι δόμησης για οικισμούς προ του 1923


ifigenia

Recommended Posts

  • 7 months later...

Χαιρετώ αγαπητοί Συνάδελφοι.

Έχω την εξής περίπτωση στην Κυψέλη Αίγινα ΦΕΚ 138Δ/81.

Θα βγάλω Ο.Α. για Ισόγεια αποθήκη. Ύψος επιτρεπόμενο για Ισόγειο 4.00 μ. + 1.50 μ. στέγη.

Ο πελάτης θέλει να είναι εμφανή η στέγη εσωτερικά. Δεν θα ρίξω πλάκα μόνο  δοκούς. 

Απ ότι θυμάμαι αυτό δεν το επιτρέπει η νομοθεσία και ζητάει να είναι ταβανωμένο από κάτω έστω με γυψοσανίδα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το αφήσω ανοικτό?

Ευχαριστώ.

Τομές-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτει το 4.00+1.50? (Στο 138Δ δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο)

Επίσης, απο πού προκύπτει η επιβολή "ταβανώματος"

συμπλ

τώρα είδα το σχέδιο

Πλάκα ανοίγματος 12.00 μ, με πάχος 20 εκ. και κρυφοδοκούς 40*20???

ακόμη και χωρίς το φορτίο της στέγης, δεν στέκεται με τίποτε

έχεις συζητήσει το στατικό μοντέλο με μελετητή στατικών?

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Tetris εχεις δικιο για τα 4 μετρα. Δεν ισχύει απο την στιγμή που εχω Η 7.50 μπορώ να το κανω οσο θέλω και το ταβάνωμα άκυρο κι αυτό. Οσον αφορά για τα Στατικά θα τα στείλω στον συνάδελφο ΠΜ και θα τα φτιαξει όπως πρέπει.

Σε ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Εαν και διάβασα όλα τα προηγούμενα, επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί ποτέ με αντίστοιχη περίπτωση θα ήθελα να με κατατοπίσετε.

Έχω οικόπεδο περίπου 1400m2, εκ των οποίων τα 700m2 είναι δασικά και τα υπόλοιπα είναι εντός οικισμού προς του 1923, με πρόσωπο περίπου 32m. Η πολεοδομική οργάνωση του οικισμού έχει γίνει βάσει ΦΕΚ του 1987 για 5000 πληθυσμό και επιτρέπεται η αμιγής κατοικία, αλλά το οικόπεδο φαίνεται εκτός σχεδίου.

Σε αυτήν την περίπτωση θα πάω βάσει όρους δόμησης που καθορίζει το ΦΕΚ 138/Δ/1985 ή με βάση τους όρους δόμησης του πολεοδομικού σχεδίου του οικισμού, ασχέτως που το οικόπεδο είναι εκτός σχεδίου (αλλά εντός οικισμού) και θα γίνει αυτοψία από την ΥΔΟΜ;

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 24/3/2017 at 1:41 ΜΜ, tetris said:

Κάπου το είχα καταχωνιασμένο (από παλαιότερο σεμινάριο του ΤΕΕ)

 

-Στους οικισμούς προ του 23 για να οικοδομηθεί ένα οικόπεδο χρειάζεται να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο και πόσο?
- Απαιτείται πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο μόνο για τα άρτια στον κανόνα- δεν απαιτείται για τα κατά παρέκκλιση άρτια–βλέπε Άρθρο 1 του ΠΔ 2/13-3-81 ΦΕΚ/138/Δ΄ και σημειώσεις Λεμπέση

σε μια νεκρανάσταση του ζητήματος (επειδή σκάλωσα και γω στο θέμα απαίτησης προσώπου σε κοινόχρηστο χώρο με τα μήκη που αναφέρει στο 401 Δ του 1979), ξεκάθαρα στο ΦΕΚ 138Δ του 81 στο άρθρο 19 αναφέρει 'οι διατάξεις του 401Δ καταργούνται από την ημέρα ψήφισης του 138Δ'... οπότε πως να απαιτείται πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο στα κατά παρέκκλιση οικόπεδα - και πόσο μάλλον με τα μήκη που αναφέρει στο 401Δ) ενώ η εν λόγω διάταξη έχει καταργηθεί...λέω εγώ τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.