Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σχεδιαστήριο Α0 - για σχέδιο με το χέρι


sdim

Recommended Posts

Ψάχνω για σχεδιαστήριο Α0, με γωνία, μοιρογνωμόνιο, ρυθμιζόμενη κλίση, κτλ.

 

Μετά από μία έρευνα αγοράς δεν έχω βρει κάτι της προκοπής. Μόνο προχειρότητες με οριζόντιο παραλληλόγραμμο.

 

Βρήκα μια εταιρεία στο εξωτερικό. Κάτι τέτοιο ψάχνω

http://www.vistaplan-drawingmanagement.co.uk/drawing_boards-draughting_machine_stand.asp

 

attachment.php?attachmentid=1604&stc=1&d=1253983291

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω στην Ελλάδα κάτι αντίστοιχο και πόσο κοστίζει;

 

Ευχαριστώ

post-7380-131887227432_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως, στην Ελλάδα δεν ξέρω να πουλάνε... Από τιμές... 1970κάτι, ο πατέρας μου είχε αγοράσει το δικό του πουλώντας το αυτοκίνητό του... οπότε καταλαβαίνεις...

 

Βασικότατο: Για τόσο μεγάλες διαστάσεις, ξέχνα τους παραλληλογράφους με πετονιά, κλπ...

Στα σχεδιαστήρια που φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι, η οριζόντια κύλιση γίνεται σε μπάρες, για να κρατάνε το βάρος. Κατακόρυφα ειδικά συνθετικά με ίνες, όχι απλή πετονιά και φυσικά πάνω στην μεταφερόμενη μπάρα με το "στροφείο". [συγνώμη, αλλά ποτέ δεν θυμάμαι πώς λέγονται αυτά τα εξαρτήματα].

Υγ: Αν κατεβω στο υπόγειο, θέλεις να το βγάλω φωτογραφία για να δείς τι εννοώ με τις "μπάρες";

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τι εννοείς.

Στο γραφείο έχουμε ένα τέτοιο σχεδιαστήριο, το οποίο είναι του πολιτικού μηχανικού. Είναι κορυφαίας ποιότητας για την εποχή του (το είχε πάρει μάλλον πριν γεννηθώ μάλλον, είμαι του 77), αλλά όσο να ναι λόγο ηλικίας έχει τους τζόγους του και η επιφάνεια κάνει λίγα νερά.

 

Ψάχνω για καινούργιο καλής ποιότητας.

 

Αν δεν σου κάνει κόπο στείλε μια φωτογραφία αυτού που λες.

Link to comment
Share on other sites

sdim σχεδιαστηριο ιδιας σχεδιασης με αυτο της φωτογραφιας που παρεθεσες ειχαν παρατημενο σε διαδρομο στο πολυτεχνειο που ημουν.. Μιλαμε για φοβερη κατασκευη..

 

Θα σου ελεγα να δεις αν μπορεις να φερεις ενα απο εξωτερικο. Κατι μου λεει οτι εντος των τειχων θα σε γδαρουν. Καλη ευκαιρια θα ηταν επισης να βρεις καποιον που βγαινει στην συνταξη να σου δωσει το δικο του. Σε γραφεια παλιων εχω δει τετοια σχεδιαστηρια...

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι Αθήνα θα κατέβεις Στουρνάρα. Μπορείς να πεταχτείς από Πλαίσιο (διότι τον τελευταίο καιρό φέρνουν) αλλά κυρίως για λόγους συγκριτικούς. Δε θυμάμαι τώρα ονομασία (έχασα και το προσπέκτους) αλλά λίγο πιο ψηλά από το μεγάλο κατάστημα της προαναφερόμενης επιχείρησης (προς πλατεία) στο ίδιο Ο.Τ. (νομίζω, σίγουρα στην ίδια πλευρά του δρόμου) υπάρχει κατάστημα με μεγάλη ποικιλία σχεδιαστηρίων.

 

Εγώ είχα πάρει προ αειμνήστων ετών το αντίστοιχο για αρχιτέκτονες (με τον οριζόντιο παραλληλόγραμμο, εννοείται χωρίς σχοινάκια και μπούρδες) - άψογοι οι μηχανισμοί αλλά αλμυροί (για την εποχή). Αν βρω τίποτα θα ενημερώσω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις,κατ'εμέ, είναι να βγάλεις ενα σχέδιο στο χέρι με διαστάσεις και να πας σε εναν μαραγκό που πιάνει το χέρι του. θα βρεις και το ξύλο που γουστάρεις και ξέρω γω τι άλλο και θα κάνεις το κέφι σου σε υπερθετικό βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις,κατ'εμέ, είναι να βγάλεις ενα σχέδιο στο χέρι με διαστάσεις και να πας σε εναν μαραγκό που πιάνει το χέρι του. θα βρεις και το ξύλο που γουστάρεις και ξέρω γω τι άλλο και θα κάνεις το κέφι σου σε υπερθετικό βαθμό.

 

Ενώ θεωρητικά είναι εύκολο, στην πράξη είναι πολύ δύσκολο να φτιαχτεί κάτι τέτοιο με ικανοποιητική ακρίβεια.

 

Οι ανοχές των μηχανισμών των επαγγελματικών σχεδιαστηρίων είναι τόσο μικρές που δεν μπορούμε να τα φτιάξουμε με το χέρι. Για την ακρίβεια το σύστημα παραλληλόγραμμο-μοιρογνωμόνιο-γωνία-χάρακες έχει πολύ μικρές ανοχές για να βγει σωστό το σχέδιο. Αν το έβρισκα έτοιμο να έφτιαχνα μόνο το έπιπλο, αλλά ο μηχανισμός δεν συμφέρει να φτιαχτεί στο χέρι με τέτοιες ανοχές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά τα ξέθαψα. Bieffe-Zucor είναι το σχεδιαστήριο. Για όποιον θέλει στοιχεία προμηθευτή ας μου στείλει Π.Μ. (μη του κάνουμε και διαφήμιση).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.