Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χαρακτηρισμός δημοτικών-κοινοτικών οδών


gvarth

Recommended Posts

Αφού δεν υπάρχει στο ΦΕΚ, μάλλον δεν είναι επαρχιακός

Άρα, θα πρέπει να ξεκινήσεις διαδικασία αναγνώρισής του ως μοναδικού δημοτικού

Σε κάθε περίπτωση όμως  συμβουλέψου, είτε την υπηρεσία, είτε κάποιον πιο έμπειρο συνάδελφο

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 ώρες πριν, tetris said:

Αφού δεν υπάρχει στο ΦΕΚ, μάλλον δεν είναι επαρχιακός

Άρα, θα πρέπει να ξεκινήσεις διαδικασία αναγνώρισής του ως μοναδικού δημοτικού

Σε κάθε περίπτωση όμως  συμβουλέψου, είτε την υπηρεσία, είτε κάποιον πιο έμπειρο συνάδελφο

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας και τους δυο θα τα μελετήσω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα. Είχα μια απορία...Εντός ορίων οικισμού οριοθετημένου, ο πολεδομικός όρος, χωματόδρομου που δεν υφίσταται προ του 85, πως είναι; Δημοτική οδός; (δεν ρωτάω για κοινοχρησια, καθαρά για ονομασία)

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατά την ένταξη περιοχής σε σχέδιο , υφιστάμενη επαρχιακή οδός φαίνεται ότι είναι εντός αιγιαλού ( ! ) και δεν αναγνωρίζεται από την πολεοδομική μελέτη,

η οποία δημιουργεί παράλληλα και σε επαφή νέα οδό για να κλείσει τα Ο.Τ.  Η μελέτη δεν πιάνει όλο το μήκος της οδού και έτσι το εκτός σχεδίου τμήμα της παραμένει

ως είχε δηλαδή επαρχιακή αλλά πλέον εντός αιγιαλού

Ερωτήσεις :

1. Στην σύνταξη τοπογραφικού δ/τος , με τι θα γράψω ότι συνορεύω ? Ειδικά στο εκτός σχεδίου  τμήμα της οδού ?
2. Τι γίνεται με την συντήρηση της οδού αυτής ?



 

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2019 at 1:56 ΜΜ, Architect90 said:

Καλησπέρα. Είχα μια απορία...Εντός ορίων οικισμού οριοθετημένου, ο πολεδομικός όρος, χωματόδρομου που δεν υφίσταται προ του 85, πως είναι; Δημοτική οδός; (δεν ρωτάω για κοινοχρησια, καθαρά για ονομασία)

αγροτική οδός και είσαι safe

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, σε διανομή του υπουργείου γεωργίας αρχικό αγροτεμάχιο πχ 1550 κοινόχρηστο έγινε μεταβολή το 1980 και το 1550 έσπασε σε 1550α 1550β 1550γ κοκ και παραχωρήθηκαν τα αγροτεμάχια σε ιδιώτες. Στο 1550γ πχ που με ενδιαφέρει ο χάρτης της μεταβολής της διανομής δείχνει ένα αγροτεμάχιο 15 στρ. Σήμερα στην πράξη το αγροτεμάχιο αυτό το κόβει στη μέση ασφαλτοστρωμένος δρόμος ο οποίος δεν φαίνεται στον χάρτη της διανομής (ούτε τον αρχικό, ούτε της μεταβολής). Ο δρόμος αυτός εξυπηρετεί εγκαταστάσεις κατασκηνώσεων νοσοκομείου. Στον αρμόδιο δήμο που απευθύνθηκα μου είπαν ότι δεν ασφαλτόστρωσαν αυτοί τον δρόμο και να δω μήπως είναι έργο της περιφέρειας. Πήγα στην περιφέρεια και ούτε δικός τους είναι ο δρόμος. Ο ιδιοκτήτης του αγροτεμαχίου ισχυρίζεται ότι αυτός ο δρόμος υπήρχε από όταν του παραχωρήσαν το αγροτεμάχιο, απλά δεν θυμάται πότε ασφαλτοστρώθηκε, κάτι που διαπίστωσα κ εγώ στο χάρτη ΓΥΣ 1:50000 της περιοχής και σε αεροφωτογραφία του 1978. 

Εγώ σήμερα το αγροτεμάχιο πως το δείχνω; Σαν ένα και δεν λαμβάνω καθόλου υπόψιν μου τον δρόμο ή θεωρώ τον δρόμο εγκεκριμένο και σπάω το αγροτεμάχιο μου σε 2 κομμάτια;

Link to comment
Share on other sites

Προφανως,  απο την διανομη προεκυψε το λεγομενο "χερσο-κοινο", το οποιο  μεταγενεστερα  κατατμηθηκε απο το υπουργειο και παραχωρηθηκε σε διαφορους.

Εχεις μεταγεγραμμενο  παραχωρητηριο για τον  υπ' αριθ. 1550γ αγρο απο το Υπουργειο?

Αυτο εχεις, όπως περιγραφεται στα ορια του.

 

Ο δρομος που, δια μεσω αυτου, απλα  οδηγει εκει που οδηγει,  ειναι δρομος δουλειας διελευσης.

Δεν φαινεται στον χαρτη της διανομης -λογικο-

       Δεν  εχει -  και δεν μπορει να εχει -  κανενας αλλος κυριοτητα σε αυτον,  αρα δεν  δημιουργει κατατμηση , αφου εξακολουθει να  ειναι μερος του 1550γ 

Ρωτησες τον  πελατη....τι ξερει για αυτον τον δρομο και την ασφαλτοστρωση?

 

στην αεροφωτογραφια του 1978 - δεν καταλαβα -τι "διαπιστωσες"

Ανεξαρτητα απο αυτο, η παραχωρηση εγινε μετέπειτα, το 1980,

αρα ισχυουν τα ορια και οι διαστασεις του παραχωρητηριου.


 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω στα χέρια μου τον τίτλο παραχώρησης και το πιστοποιητικό μεταγγραφής του. Στην αεροφωτογραφία του  1978 φαίνεται να υπάρχει δρόμος (δεν μπορώ να ξέρω να ξέρω αν είναι ασφαλτοστρωμένος ήδη ή απλά χωματόδρομος) αλλά ο χάρτης της διανομής δεν τον δείχνει. Στην περιφέρεια σήμερα μου είπαν ότι αν ο ιδιοκτήτης περιφράξει κ κλείσει τον δρόμο τότε οποιοσδήποτε εξυπηρετείται από αυτόν τον δρόμο θα κάνει ασφαλιστικά μέτρα και θα τα κερδίσει

Link to comment
Share on other sites

Δρομος δημοσιος ή αναγνωρισμενος  δεν υπαρχει 

Εχεις ενα ολοκληρο χωραφι δικο σου.

Προφανως,  αν τον κλεισεις καποιοι θα προτεινουν δικαιωμα διελευσης.

Εξ αλλου,  αυτος ο δρομος απο καπου ερχεται.

Μήπως   εξυπηρετει και εσενα μεχρι να φτασεις -δια μεσω αλλων  χωραφιων- σε κεντρικο δρομο?
 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ έχω πρόσωπο σε επαρχιακή οδό κανονικά και ο ασφαλτοστρωμένος δρόμος που περνάει μέσα από το αγροτεμάχιο μου είναι κάθετος στην επαρχιακή οδό και εξυπηρετεί μόνο κατασκηνώσεις νοσοκομείου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.