Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσθήκη κατ' επέκταση - επιτρεπόμενη απόσταση Δ


eliza.pap

Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Πρόκειται να κάνω μια προσθήκη δίπλα σε υπάρχον κτίσμα, το οποίο είναι παλιό, και δεν έχει το δ από το σύνορο που θα είχε αν χτιζόταν σήμερα. Αν η προσθήκη καλύπτει από το υπάρχον κτίσμα μέχρι το όριο του οικοπέδου, θα υπάρχει πρόβλημα σχετικά με το δ?

Επίσης θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Πρόκειται να κατεδαφίσω και ένα υπάρχον παλιό κτίσμα, για το οποίο δεν υπάρχει άδεια, μιας και είναι παλιό. Θέλω όμως να βγάλω άδεια κατεδάφισης κανονικά. Θα έχω πρόβλημα? Θα θεωρηθεί παράνομο?

 

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.Ουσιαστικά θέλεις με την προσθήκη να καλύψεις και την απόσταση μεταξύ κτίσματος και ορίου από όσο κατάλαβα...

 

Αν στο όμορο δεν υπάρχει κτίσμα προ ΓΟΚ 85 τότε μάλλον μπορείς.

 

2.Για άδεια κατεδάφισης δεν χρειάζεσαι άδεια ανέγερσης του υπό κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

2.Για άδεια κατεδάφισης δεν χρειάζεσαι άδεια ανέγερσης του υπό κατεδάφιση.

:?: :?:

???

 

Χωρίς να μου έχει ξανατύχει θα έλεγα ότι μπορείς να βγάλεις άδεια κατεδάφισης καθώς από ότι θυμάμαι τοπογραφικό, αποτυπώσεις αρχιτεκτονικές πάς και άλλη "εύκολη" χαρτούρα.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα μπορεις να κανεις την προσθηκη που λες..

 

οσο για την αποσταση του παλαιου κτισματος αυτο σε βοηθαει να κτισεις

 

το διπλανο οικοπεδο!!

 

χωρις το σημερινο Δ (απο το δικο σου )υπο καποιες προυποθεσεις που ειλικρινα δεν ξερω αν αξιζει να φας το χρονο σου...

Link to comment
Share on other sites

lol

 

Ακούστηκε περίεργα ε?

 

Εννοούσα οτι δεν χρειάζεται να έχεις την άδεια που εκδόθηκε όταν χτίστηκε το κτίσμα που σήμερα θέλεις να κατεδαφίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν σχολίασε κανείς αν της επιτρέπεται να κολλήσει στο όριο!!!!

 

1) αν ο γείτονας έχει κολλήσει στο όριο ή το γειτονικό οικόπεδο είναι άκτιστο τότε δεν υπάρχει πρόβλημα

2) αν ο γείτονας έχει αφήσει Δ και έχει κτιστεί προ του 85 τότε επειδή το Δ ήταν υποχρεωτικό δεν μπορείς να κολλήσεις

2) αν ο γείτονας έχει αφήσει Δ και έχει κτιστεί μετά το 85 τότε η κατάσταση είναι πιο πολύπλοκη

Εφόσον στο δικό σου οικόπεδο υπάρχει απόσταση του κτιρίου σου από το όριο ο γείτονάς σου υποχρεώθηκε από την Πολεοδομία να αφήσει Δ δηλαδή σεβάστηκε το δικό σου φωτισμό και αερισμό υποχρεωτικά οπότε τώρα που κτίζεις εσύ πάλι δε θα μπορείς να κολλήσεις στο όριο , είναι η σειρά σου να τον σκευαστείς.

Το πρόβλημα ξεκινά από τη στιγμή που η Πολεοδομία μπορεί να μην ασχοληθεί με την παραπάνω διευκρίνηση, να σου επιτρέψει να κολλήσεις, να βγάλεις την άδεια, να ξεκινήσεις να κτίζεις και ο γείτονας να σου κάνει καταγγελία και είναι σίγουρο ότι θα δικαιωθεί και άντε μετά να εξηγήσεις στον πελάτη σου τα ανεξήγητα

 

**************************************

 

συγχωρέστε την ερώτησή μου...

 

αν δεν κολλήσει κατασκευαστικά το νέο κτίριο στο παλιό αλλά το βάλει σε απόσταση μικρότερη του Δ τότε θεωρείται προσθήκη;

 

Τι εννοείς;;;

ότι θα αφήσεις αρμό;;;;

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν μου ζητηθηκε η αδεια ανεγερσης οσες φορες εβγαλα αδεια κατεδαφισης, αλλα θα ζητησουν σιγουρα το συμβολαιο οπου φαινεται η υπαρξη του κτιριου και αν δεν φαινεται στο συμβολαιο το κτιριο που θελεις να κατεδαφισεις τοτε θα σου ζητησουν την οικοδομικη αδεια. προσεχε μην "καρφωσεις" τον πελατη σου γιατι και αυτο το εχω δει να γινεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετική περίπτωση:

 

1) Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου, υπήρχε κτίσμα Α προ 55 νομίμως υφιστάμενο. Το 1972 έγινε προσθήκη Β κατ' επέκταση για την οποία βγήκε άδεια. Αυτό χάρη σε ένα παραθυράκι στους όρους δόμησης της περιοχής που επέτρεπε στα εκτός σχεδίου χωρίς αρτιότητα 4στρέμματα να κάνουν προσθήκες αν προυπήρχε κτίσμα.

Ερώτηση: Σωστά έγινε η προσθήκη Β ως προς τις αποστάσεις; Εφόσον δηλαδή "κολλούσε" στο παλιό κτίσμα δε χρειαζόταν να τηρηθούν οι αποστάσεις για τα εκτός σχεδίου;

 

2) Αφού βγήκε η νόμιμη άδεια για την προσθήκη Β, οι ιδιοκτήτες αποφάσισαν τελικά να χτίσουν και το τμήμα Γ (αυθαίρετο). Αν υποθέσουμε οτι έβγαζαν άδεια και δεν το έκαναν αυθαίρετα, θα γινόταν αποδεκτή μια τέτοια απόσταση (1,05μ) από το όριο; Μήπως έπρεπε δηλαδή να διατηρείται η απόσταση που είχε το προυπάρχον κτίσμα από το όριο και να μη μειώνεται κι άλλο (από 2,45μ την πήγαν 1,05);

 

3) Γενικά τι ίσχυε για τις αποστάσεις στις πρσθήκες το 1972 (ΓΟΚ 55);

post-1102-131887199824_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι σφάλμα.

 

Θα έπρεπε να είχε τηρήσει κατ' ελάχιστο 2,50μ.

 

Εξάλλου είναι και αυθαίρετο άρα τι να λέμε ?

 

Θα τραβήξεις μια κόκκινη γραμμή offset από το όριο σε 2,50 και ότι είναι εκτός είναι κόκκινο άρα εκτός νομίμου περιγράμματος.

 

 

Καλά βρε anka που τα βρίσκεις όλα αυτά τα ωραία ?

 

Λάντζα μόνο, αφήνουν οι μεγαλομηχανικοί εεε ??

 

Συνέχισε δυνατά όμως, γιατί η ενασχόληση με τα δύσκολα είναι μεγάλη παρακαταθήκη. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.